Ogrody sensoryczne czy też inaczej ogrody sensualne to inaczej ogrody zmysłów, czyli stworzone w taki sposób by szczególnie silnie oddziaływać na poszczególne zmysły. Ogród taki podzielony jest w założeniu na strefy, której rośliny dobrane są odpowiednio do zmysłu, na który ma w szczególny sposób oddziaływać.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród na Rozstajach, autor Ogród na Rozstajach
Oczywiście zmysł wzroku będzie odpowiednio dopieszczony w każdej ze stref. Każdy bowiem ogród jest pięknem samym w sobie. Choć na pewno można stworzyć w nim przestrzeń wyjątkową, dzięki kolorom roślin, zmieniającym się w trakcie roku, dzięki ukształtowaniu terenu, wyjątkowości małej architektury czy wyjątkowym i niespotykanym gatunkom roślin.
W części ogrodu dedykowanej zmysłowi węchu powinny znaleźć się rośliny, które przyciągną każdego swoją niesamowitą wonią i będzie tam można trafić z zamkniętymi oczami.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród Japoński Pisarzowice, źródło: Ogród Japoński Pisarzowice
Zmysł słuchu nasyci się w tym miejscu, gdzie będzie fontanna lub oczko wodne z kaskadą wodną. Dobrze jest by znajdowało się wśród drzew na których będą wisiały budki lęgowe. I oczywiście wkoło karmniki, które również przyciągną ptaki. Nie może również zabraknąć domków dla owadów, by można było usłyszeć ich bzyczenie.
Miejsce w ogrodzie, które będzie poświęcone zmysłowi dotyku powinno być tak urządzone, żeby bez problemu można było wszędzie podejść (podjechać wózkiem) i dotknąć. I oczywiście rośliny powinny zostać starannie dobrane, by ich faktura dostarczała dotykającym jak najwięcej doznań.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogrody Markiewicz, źródło: Ogrody Markiewicz
Po wyczerpującym spacerze, gdy pełni najróżniejszych, cudownych wrażeń przejdziemy do ostatniej części ogrodu, powinny czekać na nas najróżniejsze bodźce, które przyjemnie, mniej przyjemnie i zaskakująco połechcą zmysł smaku. Ogród sensualny dedykowany zmysłowi smaku powinien być pełen drzewek i krzewów owocowych, warzyw, ziół czy kwiatów, oczywiście jadalnych.
Oczywiście koncepcja budowy takiego ogrodu jest dowolna. My piszemy o strefach, ale tak naprawdę wszystko to można przeplatać. Byleby wszystko było w zasięgu ręki. Ogród sensoryczny jest miejscem dla każdego. Ale wartość szczególną ma dla osób z niepełnosprawnościami. Pełni on bowiem rolę terapeutyczną i rehabilitacyjną, zwłaszcza dla osób, które utraciły któryś ze zmysłów. Praca w takim ogrodzie jest formą terapii, ale również nauki.
DAGLEZJA – Majowe Ogrody, ul. Okopowa 60, autor: Centrum Ogrodnicze Daglezja
Tworzenie ogrodu sensorycznego to praca na lata. Gdy zostaje stworzony, pracy jest jeszcze więcej. W Polsce ogrodów sensorycznych nie ma wielu, przynajmniej tych pokazowych. Ale te, które są to miejsca wyjątkowe.
Postanowiliśmy przedstawić Państwu wybrane przez nas ogrody sensoryczne w Polsce, które są udostępniane do zwiedzania. Właśnie zaczął się luty 2022 roku i pewnie niektórzy już zastanawiają się co będą robić wiosną i latem. Może zawitacie w pobliże tych bajkowych miejsc. Warto tam wstąpić i nacieszyć zmysły. Nie będziemy wiele pisać, obrazy powiedzą więcej niż słowa. To nie jest artykuł sponsorowany (nikt za niego nie zapłacił) i choć większość miejsc, które opisujemy to ogrody prywatne, przedstawiamy je bo są piękne i wyjątkowe.
Centrum ogrodnicze “DAGLEZJA NA ZIELONEJ” – Majowe Ogrody
Ogród zaczął powstawać w roku 1998 i początkowo miał być to po prostu prywatny, przydomowy ogród, wypełniony iglakami, których urokowi ulegli Właściciele. Z czasem powstała piękna kolekcja oryginalnych iglaków. By nadać ogrodowi nieco lekkości, w ogrodzie zaczęło przybywać roślin, które komponowały się z drzewami i krzewami iglastymi, mowa tutaj o ozdobnych trawach, zwłaszcza o miskantach chińskich.
DAGLEZJA – Majowe Ogrody, ul. Okopowa 60, autor: Centrum Ogrodnicze Daglezja
Obecnie Ogrody Majowe przy Centrum Ogrodniczym „Daglezja na Zielonej” to największa na świecie kolekcja miskantów, która w 2016 roku zyskała status “Kolekcji Narodowej Rodzaju MISCANTHUS”, który został przyznany przez Polskie Towarzystwo Dendrologiczne. Już to jest wystarczającą zachętą do tego, by niezwykłe Majowe Ogrody odwiedzić, a to dopiero preludium.
Daglezja – Majowe ogrody, ul. Zielona 39, autor: Centrum Ogrodnicze Daglezja
Łączna powierzchnia ogrodów to około 3 hektary (nie zapomnijcie o wygodnych butach 😊), na które składają się: ogród z nasadzeniami roślin iglastych, ogród cienisty, preriowy oraz ogród kwiatowy.
Daglezja – Majowe ogrody, ul. Zielona 39, autor: Centrum Ogrodnicze Daglezja
Ale to nie koniec. W roku 2021 został udostępniony do zwiedzania nowy ogród pokazowy, gdzie zachwyca kolekcja traw ozdobnych. Ogród ten znajduje się przy szkółce (ul. Okopowa 60) i każdej jesieni poleca się zwierzającym. Przy szkółce znajduje się również piękna łąka kwietna.
Daglezja – Majowe ogrody, ul. Zielona 39, autor: Centrum Ogrodnicze Daglezja
Ogrody Majowe można zwiedzać (wejście jest płatne), ale można tam również kupić całe mnóstwo roślin i przy okazji poszukać w ogrodach inspiracji. Ogrody majowe znajdują się w Rykach, w województwie lubelskim.
Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach swoje początki datuje na rok 1993 i wciąż jest rozbudowywany. Jest to jedyny tej okolicy ogród botaniczno-ornitologiczny udostępniony do zwiedzania. Jest to ogród prywatny. To magiczne miejsce zajmujące obszar 1 hektara pełne jest najróżniejszych roślin, wśród których przeważają te wieloletnie. Wśród roślin dojrzeć można również najróżniejsze ozdobne ptaki.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród na Rozstajach, autor: Ogród na Rozstajach
Klimatu ogrodowi dodaje ukształtowanie terenu, pagórki pozwalają oglądać Ogród na Rozstajach z różnych perspektyw. Stuletnie drzewa są unikatowym dla niego tłem. Na całym obszarze rozsiane są oczka wodne, liczne strumyczki i wodospady.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród na Rozstajach, autor: Ogród na Rozstajach
Wśród ponad dwóch tysięcy gatunków roślin dostrzec można liczne rzeźby, a także klimatyczną architekturę ogrodową, która nie tylko zdobi, ale pełni również funkcje użytkowe. Można przysiąść, posłuchać śpiewu ptaków i podziwiać piękną roślinność.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród na Rozstajach, autor: Ogród na Rozstajach
Ogród na Rozstajach znajduje się w sercu Ponidzia, w miejscowości Młodzawy Małe. Młodzawy leżą 10 km od Pińczowa, na trasie Kielce – Wiślica. Jest to woj. świętokrzyskie.
Ogród Japoński Pisarzowice
Ogród Japoński Pisarzowice to miejsce niezwykłe, które sprawi, że każdy poczuje się jakby nagle znalazł się w Japonii. Ogrody japońskie są perfekcyjne i właśnie ten w Pisarzowicach taki jest, został zaaranżowany zgodnie z zasadami projektowania ogrodów orientalnych.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród Japoński Pisarzowice – Azalia japońska, źródło: Ogród Japoński Pisarzowice
To połączenie elegancji, harmonii, prostoty i asymetrii. To miejsce jest pełne symboli, harmonijnego połączenia sił przyrody z działaniem człowieka. Został stworzony ściśle według XI wiecznej maksymy: „Ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj”.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród Japoński Pisarzowice, źródło: Ogród Japoński Pisarzowice
Kolekcja roślin w ogrodzie japońskim w Pisarzowicach składa się z mnóstwa gatunków drzew, krzewów i kwiatów.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród Japoński Pisarzowice, źródło: Ogród Japoński Pisarzowice
Wśród roślin, które można podziwiać są azalie japońskie formowane w stylu „karikomi”, klony palmowe, piwonie drzewiaste, kwitnące, ozdobne wiśnie, sosny, świerki, jodły, cisy, tuje, trawy i wiele, wiele innych, w tym wyjątkowej urody drzewka bonsai. Zachwyca również architektura w stylu japońskim z prawdziwą perełką po środku ogrodu Herbaciarnią Satomi.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogród Japoński Pisarzowice, źródło: Ogród Japoński Pisarzowice
Wieś Pisarzowice położona jest w województwie śląskim, w powiecie bielskim.
Ogrody Markiewicz – Ogrody edukacyjne
Zaczęło się od projektowania ogrodów i terenów zieleni miejskich w roku 2008. Z czasem powstała szkółka, a dziś to również bajkowe ogrody, które są bez wątpienia jedną z pereł Mazur, której ominąć nie można w wędrówce po Krainie Tysiąca Jezior.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogrody Markiewicz, źródło: Ogrody Markiewicz
Na obszarze 30 arów powstało całe mnóstwo kameralnych, tematycznych ogrodów. Każdy jest inny, każdy zachwycający. Aż trudno uwierzyć, że w jednym miejscu możemy zobaczyć ogród śródziemnomorski a obok ogród egipski, ogród marokański i ogród wiejski, ogród japoński i ogród zakochanych. A do tego różankę, ogród skalny, ogród biały, ogród nowoczesny, ogród pnączy i ogród traw. Robi wrażenie, prawda?
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogrody Markiewicz, źródło: Ogrody Markiewicz
A na deser coś dla najmłodszych – zielona klasa. Miejsce, gdzie każdy dowie się jak dbać o otaczające nas środowisko. Ogrody Markiewicz To festiwal roślin z całego świata. I choć klimat mazurski do najłagodniejszych nie należy, to nawet unikatowe egzemplarze mają się tam bardzo dobrze.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogrody Markiewicz, źródło: Ogrody Markiewicz
Ogród jest otwarty dla osób z niepełnosprawnościami i dla dzieci, które mogą biegać boso po trawie i zaglądać do różnych tajemniczych miejsca jak np. woliera z przecudnej urody motylami.
W Ogrodach odbywają się festiwale, imprezy sportowe i warsztaty edukacyjne – „Tworzymy miejsce unikalne, gdzie rozkwitają marzenia” – i nie ma w słowach Właścicieli grama przesady.
Ogrody sensoryczne w Polsce – Ogrody Markiewicz, źródło: Ogrody Markiewicz
Ogrody te znajdują się w Marcinkowie, jest to wieś położona niedaleko Mrągowa w województwie warmińsko-mazurskim.
Ogrody sensualne w Polsce, które przedstawiliśmy powyżej, to tylko niewielka część prywatnych ogrodów w Polsce, udostępnianych do zwiedzania. Dlatego temat ten będzie przez nas kontynuowany i w miarę poznawania ogrodów sensorycznych w Polsce będziemy go kontynuować😊
Fot. główna, źródło: Ogród na Rozstajach