Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Złotokap pospolity – uprawa i pielęgnacja

Złotokap pospolity – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides)

Wysokość do 7 m
Kwitnienie IV, V, VI
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój wzniesiony

Złotokap pospolity (Laburnum anagyroides) to okazałe, długowieczne krzewy lub małe drzewa o wzniesionym pokroju, należące do rodziny bobowatych. Złotokap pospolity jest w posiadaniu zielonych pędów i trójlistkowych, jajowatych liści, które stanowią intensywnie zielone, kontrastowe tło dla kwiatów. Kwiaty pojawiają się od końca kwietnia do czerwca, zebrane w długie, zwisające kwiatostany o olśniewającym złoto-żółtym kolorze, o długości od 10-20 centymetrów. To właśnie dlatego nazywany jest “złotym deszczem”. Złotokap pospolity polecany do prowadzenia na pergolach, łukach lub jako solitery.

Uprawa złotokapu zwyczajnego

Złotokap zwyczajny dobrze rozwija się na glebach żyznych, wapiennych i lekko wilgotnych. Sadzonki mogą być przesadzane do gruntu od wczesnej wiosny do jesieni. Powierzchnię wokół pni warto ściółkować za pomocą kory. Złotokap pięknie prezentuje się na stanowisku słonecznym, nie lubi cienia. Roślina nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego miejsce uprawy musi być osłonięte od mroźnego, zimowego wiatru. Owoce złotokapów mają postać płaskich, suchych strąków długości 5-6 cm.

Złotokap zwyczajny źle reaguje na mocne cięcia. Rozmnaża się przez wysiew nasion w okresie jesiennym. Najlepszym nawozem dla złotokapu pospolitego jest kompost.

Uwaga! Jest to roślina trująca.

Fot. główna: Złotokap zwyczajny 'Golden rain’, autor: Natubico, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz