Strona Główna Dom i Balkon Fuksja – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Fuksja – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  • Charakterystyka – roślina kwitnąca, w naszym klimacie najczęściej balkonowa, ale można ją uprawiać w ogrodzie. Nie jest mrozoodporna, ale odpowiednio przechowywana może być rośliną wieloletnią. Wytwarza mnóstwo dekoracyjnych, pięknych kwiatów, które są zapylane przez kolibry. Kwiaty najczęściej są w odcieniach różu, fioletu, czerwieni, bieli, pomarańczy a czasami żółci.
  • Uprawa w ogrodzie – jako bylina, krzew lub roślina pienna. Gleba lekka, żyzna i przepuszczalna o umiarkowanej wilgotności. Stanowisko jasne z rozproszonym światłem. Może być rośliną jednoroczną albo wykopana z całą bryłą korzeniową może zostać posadzona w donicy i przezimować w mieszkaniu lub piwnicy.
  • Uprawa w doniczkach – jeśli roślina ma być jednoroczna to wystarczy postawić lub powiesić doniczkę, systematycznie podlewać i nawozić. Jeśli wieloletnia to wymaga przesadzania do doniczek większych niż system korzeniowy, gleba żyzna, przepuszczalna, lekka, próchnicza. Zimuje w mieszkaniu lub w piwnicy.
  • Pielęgnacja – systematyczne podlewanie – ziemia stale umiarkowanie wilgotna. Cotygodniowe zasilanie nawozami wieloskładnikowymi o zmniejszonej dawce azotu dla kwiatów kwitnących.
  • Rozmnażanie – jesienią lub wiosną pozyskujemy pędy częściowo zdrewniałe, moczymy z ukorzeniaczu i umieszczamy je w pojemniku z torfem zmieszanym z piaskiem. Przykrywamy folią. Po 3 tygodniach roślina się ukorzenia i zaczynamy systematycznie ciąć wierzchołki by się rozkrzewiła.
  • Cięcie – bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Pierwsze cięcia wiosenne – każdy młody pęd nad drugim oczkiem od ziemi. Kilkuletnie okazy można formować w drzewka. Jeśli fuksja będzie zimować, konieczne są cięcia przed umieszczeniem w pomieszczeniu.

Fuksja (Fuchsia) inaczej zwana ułanką jest rośliną z rodziny wiesiołkowatych. Rodzina ta obejmuje około 100 gatunków. Pochodzą one głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. 

Fuksja wytwarza niezwykle piękne i dekoracyjne kwiaty, które zapytane są przez kolibry. U większości odmian zwisają na szypułkach. Są najczęściej różnobarwne w odcieniach czerwieni, różu, fioletu, bieli, pomarańczy oraz rzadko żółtawe. Owocem fuksji jest jadalna jagoda niewielkich rozmiarów (5-25 mm), w jej wnętrzu znajdują się drobne nasionka. Fuksja w naturze jest krzewem, byliną albo drzewem zimozielonym albo liście zrzuca. Rośliny te powieszone w donicach na tarasach i balkonach są ich niezwykłą ozdobą. Mogą być również uprawiane w ogrodach, ale ze względu na to, że nie jest to roślina mrozoodporna, giną wraz z nastaniem zimy. Fuksję można przezimować, stwarzając jej odpowiednie warunki, nawet te rosnące w gruncie przed nastaniem przymrozków można wykopać i przenieść do pojemników. 

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele odmian ułanki, dzięki czemu można z nich tworzyć niezwykle widowiskowe kompozycje. Można je również łączyć w jednej doniczce z innymi roślinami balkonowymi, co doda jeszcze większego uroku naszemu balkonowi czy tarasowi. 

Fuksja w ogrodzie

Ze względu na to, że fuksja nie jest rośliną mrozoodporną, najczęściej uprawiana jest w doniczkach. Ale jeśli wybierze się odmianę o wzniesionym pokroju, to w ogrodzie może rosnąć w formie krzewu lub jako roślina pienna. Rośliny te dorastają najczęściej do jednego metra wysokości. Można je formować, będą się wówczas pięknie zagęszczały i jeszcze obficiej kwitły.

Fuksja 'Aloys Hetterscheid'

Fuksja 'Aloys Hetterscheid’, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Fuksja nie ma wygórowanych wymagań. Gleba powinna być żyzna, lekka i próchnicza a miejsce lekko zacienione ale dobrze doświetlone. Najpiękniej prezentuje się i rośnie posadzona w cieniu innych roślin, np. na tle zielonych żywopłotów. Ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Roślina nie lubi zbyt mokrego podłoża. Nie powinno się podczas podlewania moczyć jej kwiatów i liści. Ze względu na mnogość kwiatów, dobrze jest ją co tydzień zasilić nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących. Jeśli nie chcemy by nasza fuksja była rośliną jednoroczną, przed nastaniem przymrozków możemy ją z podłoża wykopać z całą bryłą korzeniową, włożyć do pojemnika i umieścić w pomieszczeniu. 

Fuksja w donicy 

W zależności od miejsca, które dla fuksji przeznaczymy możemy wybrać odmianę zwisającą lub z pędami wznoszącymi się ku górze. Miejsce to nie może być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Roślina potrzebuje dużo światła, ale rozproszonego. Dobra jest wystawa zachodnia. Roślina nie ma wielkich wymagań. Jeśli traktujemy ją jako jednoroczną to wieszamy lub stawiamy doniczkę, systematycznie podlewamy, gdyż musi mieć zapewnioną stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża i raz w tygodniu zasilamy nawozem dla roślin kwitnących. I w zasadzie tyle. Roślina naprawdę bezproblemowa. Można jeszcze usuwać przekwitłe kwiatostany i uszczykiwać pędy by lepiej się rozkrzewiała i jeszcze silniej kwitła. 

Gdy jednak planujemy zostać z fuksją przez lat kilka, dobrze jest taką kupioną roślinę przesadzić do większej doniczki, sporo większej niż jej obecny system korzeniowy. Ziemia powinna być żyzna, torfowa, lekka i przepuszczalna. Dobrze jest zmieszać ją z dużą ilością lekko kwaśnego, przesianego kompostu. 

Pielęgnacja fuksji 

Kluczowe w uprawie fuksji jest zapewnienie roślinie odpowiedniej wilgotności. Gdy tylko ziemia w doniczce zbyt przeschnie, roślina zaraz zacznie gubić kwiaty. Gdy jest zbyt mokra, następuje atak grzybów i gnicie korzeni. Dlatego w dnie doniczki konieczne są otwory a na spodzie warstwa drenażowa z kamyczków lub keramzytu. Podlewać należy wówczas, gdy podłoże zaczyna lekko przesychać, średnio dwa razy w tygodniu, w upalne dni codziennie.

Fuksja 'Jessie_Pearson'

Fuksja 'Jessie Pearson’, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Ze względu na mnogość kwiatów, fuksję należy systematycznie zasilać nawozem dla roślin kwitnącym lub biohumusem. Nawozy powinny być dobrej jakości i nie mogą zawierać zbyt dużej dawki azotu, wówczas bowiem pięknieć będą liście, nie kwiaty. Nawożenie rozpocząć należy na początku marca a z końcem sierpnia je zakończyć. 

Fuksja nie musi być przycinana w trakcie wegetacji, ale wówczas jej pędy z czasem stawać się będą bardziej wiotkie a kwitnienie osłabnie. By miała gęsty pokrój należy na bieżąco przycinać młode pędy i usuwać przekwitłe kwiatostany. Roślina bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. 

Pierwsze cięcia należy zacząć wiosną, gdy fuksja wypuszcza sporo wiotkich łodyg. Każda z nich powinna zostać przycięta nad drugim oczkiem od powierzchni ziemi. Dzięki temu pędów tych będzie więcej co pięknie zagęści roślinę, będzie również bardziej intensywnie kwitnąć. Obsypie się wręcz kwiatami, te bowiem pojawiają się tylko na pędach tegorocznych. 

Gdy mamy fuksję kilkuletnią, dobrze rozkrzewioną, o wzniosłym pokroju, możemy z niej uformować drzewko. Coś jak pienna róża. Wystarczy usunąć wszystkie pędy dolne a górne skrócić o połowę. 

Jeśli będziemy zimować fuksję, wówczas przed nami jeszcze cięcia jesienne. Dobrze jest je wykonać bezpośrednio przed zabraniem roślin z balkonu.  

Rozmnażanie fuksji

Warto rozmnażać fuksję samodzielnie, choćby po to by tworzyć zestawienia z różnych kolorów i odmian co sprawia, że zdobić nasz balkon będą zachwycające kompozycje tych roślin. A samo rozmnażanie nie jest niczym skomplikowanym. Fuksję rozmnażać można zarówno wiosną jak i jesienią. 

Wygodniejsze jest rozmnażanie wiosenne, gdyż to jesienne wymaga posiadania miejsca na parapetach. Sadzonki potrzebują bowiem dużej ilości światła. Trzeba mieć jednak świadomość, że zakwitną one dopiero pod koniec lata. Dobrze jest jednak poświęcić miejsce na parapetach i skorzystać z jesiennego mocnego cięcia w celu pozyskania sadzonek. Po sezonie są one lepszej jakości niż te wiosenne. Pędy powinny być częściowo zdrewniałe, po odcięciu zanurzamy je w ukorzeniaczu i umieszczamy w pojemniku z torfem zmieszanym z piaskiem. Pojemniki całą zimę powinny stać w ciepłym pomieszczeniu (min. 20°C). Podłoże powinno być wciąż lekko wilgotne. Pojemnik dobrze jest okryć jakimś szklanym naczyniem lub perforowaną folią. Po około 3 tygodniach rośliny powinny się ukorzenić. Przycinamy wówczas systematycznie wierzchołki by fuksja się pięknie rozkrzewiła.

Fuksja 'Toos'

Fuksja 'Toos’, autor: Dominicus Johannes Bergsma, commons.wikimedia.org

Zimowanie fuksji

Jest tylko jeden gatunek fuksji, która jest w stanie przezimować w naszym klimacie. Cała naziemna część roślina co prawda zamiera, ale wiosną roślina odrodzi się na nowo od korzeni. Trzeba je tylko dobrze przed zimą zabezpieczyć. Usypać kopczyk z kompostu, przykryć matą słomianą albo świerkowymi gałęziami. Wówczas korzenie w dobrej kondycji doczekają do wiosny.  Ta odmiana to Riccartoni. Kwitnąć zaczyna w lipcu. 

Przechować fuksję zimą możemy na dwa sposoby. Albo w jasnym pomieszczeniu (mieszkanie), skracając jedynie pędy o 1/3 długości, albo np. w ciemnej piwnicy (temperatura 3-8°C), również po skróceniu pędów, ale również usunięciu wszystkich liści. W tym wypadku rośliny się nie zasila i z rzadka podlewa niewielką ilością wody. Jeśli zrobi się cieplej, fuksja ponownie wejdzie w stan wegetacji. Na początku marca możemy ją zabrać do mieszkania i zacząć podlewać. Każdy nowy pęd należy skracać by roślina mocniej się rozkrzewiła. 

Dobrze jest również przesadzić ułankę do większej doniczki z żyzną, przepuszczalną ziemią. Starsze egzemplarze przesadza się co 2-3 lata. Po 2 tygodniach od przesadzenia można zacząć roślinę nawozić.

Fot. głowna: Annette Meyer, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz