Ściółkowanie trawą, tak samo jak ściółkowanie trocinami, to jedna z naturalnych metod ograniczania lub pozbywania się chwastów z upraw, jednak ma ono o wiele więcej zalet. Dlaczego warto stosować mulczowanie? Jakie uprawy można ściółkować trawą i kiedy należy je przeprowadzać, aby przyniosło największe korzyści.
Ściółkowanie trawą – zalety
Ściółkowanie trawą, inaczej mulczowanie to sposób na poprawę funkcjonowania ogrodu, a przy tym opcja, która korzystnie wpływa na jakość upraw. Pokrycie wierzchniej warstwy podłoża pod roślinami skoszoną trawą pomaga zadbać o prawidłowe nawilżenie ziemi, a także wpływa na żywotność roślin. Samo w sobie ściółkowanie można wykonać na wiele sposobów – stosując korę, szyszki, agrowłókninę jak i właśnie trawę. Zastosowanie tej ostatniej jest naturalne, ekonomiczne, a przy tym pozwala wykorzystać jej zalety jako wartościowego materiału, który przyczynia się do rozwoju próchnicy. Czysta trawa (bez kwiatostanów i innych roślin) pozwala zadbać o:
- zmniejszenie ilości chwastów;
- ograniczenie parowania podłoża, a wraz z nim zmniejszenie częstotliwości podlewania upraw;
- redukcję strat ważnych składników odżywczych z gleby;
- wsparcie rozwoju mikroflory gleby;
- dobrą wentylację podłoża;
- ochronę gleby przez rozmywaniem;
- lepsze kiełkowanie, a w konsekwencji wzrost roślin;
- izolację liści oraz owoców od kontaktu z glebą oraz mniejsze zabrudzenie roślin ziemią;
- zachowanie prawidłowego pH gleby;
- wsparcie utrzymania odpowiedniej temperatury podłoża – latem daje chłód, a zimą ciepło;
- dobroczynne żyjątka, jak dżdżownice, które spulchniają podłoże;
- mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych;
- estetykę ogrodu.
Niewielkim minusem stosowania ściółkowania trawą jest to, że przyciąga ona ślimaki, które mogą być powodem zniszczeń plonów. Co więcej, ściółka w okresie zimowym może być miejscem schronienia dla gryzoni, a czasami może wpływać na opóźnienie kiełkowania roślin. W porównaniu jednak do zalet stosowania ściółki z trawy, powyższe wady nie powinny zniechęcać ogrodników.
Co można ściółkować skoszoną trawą?
Ściółkowanie trawą zalecane jest przede wszystkim dla roślin, które wrażliwe są na mróz i przesuszenie. Ściółką taką można osłonić grządki warzywne, rabaty kwiatowe, drzewa i krzewy. Ściółkowanie skoszoną trawą służy przede wszystkim roślinom takim jak klony palmowe, klony japońskie, cyprysiki, powojniki, jałowce czy hortensje. Dodatkowo, jest to opcja doskonała dla truskawek, malin czy pomidorów – o czym więcej poniżej.
Jak należy przeprowadzać ściółkowanie skoszoną trawą?
Zabieg ściółkowania skoszoną trawą nie należy do trudnych. Najlepiej wykonać jest go wczesną wiosną po rozmarznięciu podłoża. Mulczowanie zdaje również egzamin w okresie letnim i jesiennym. Ściółkowanie można wykonać bezpośrednio na ziemię – szczególnie w miejscach, gdzie rośliny posadzone są gęsto i nieregularnie. Można wykonać je na wypielone grządki, bądź bezpośrednio na przestrzeń porośniętą chwastami. Zbyt wysokie chwasty należy wcześniej skosić.
Ściółkowanie skoszoną trawą daje najlepsze efekty na czystej i spulchnionej ziemi, a trawa wykorzystana do zabiegu powinna być wysuszona i starannie rozdrobniona. Ważne jest przy tym jej równomierne rozsypanie na całej powierzchni – nie należy przy tym mieszać trawy z ziemią. Grubość ściółki nie powinna być grubsza niż 20 cm – nie może ona dotykach bezpośrednio łodyg, ani pni, gdyż może przyczynić się to do poparzeń rośliny lub gnicia.
Ściółkowanie truskawek skoszoną trawą
Jedną z upraw, której dobrze służy ściółkowanie skoszoną trawą są truskawki. Warto wyściółkować przestrzenie między rzędami krzaczków owocowych, co pozwoli zapobiec przesuszeniu podłoża oraz rozwojowi chorób grzybowych. Dzięki ściółce rośliny będą szybciej przesychały po opadach deszczu, a tym sposobem będą czyste i bez pokrywy z piasku. Co więcej, ściółka ze skoszonej trawy ograniczy rozwój chwastów, przez co truskawki lepiej urosną, a dodatkowo zyskają odżywczy nawóz. Dzięki ściółce z trawy można zadbać także o lepszy dostęp powietrza do krzaczków truskawek, czego efektem będą słodsze i pięknie wybarwione owoce.
Ściółkowanie malin skoszoną trawą
Maliny to kolejne rośliny, które lubią ściółkowanie skoszoną trawą. Dzięki niej pięknie się rozrastają, a ich korzenie sięgające głęboko w podłoże mogą lepiej przyswoić odpowiednią ilość składników odżywczych. Mulczowanie warto pod maliny stosować kilka razy do roku, co pozwoli zatrzymać optymalną ilość wody w podłożu, ograniczy występowanie chwastów, a przy tym pomaga zachować odpowiednie pH podłoża, z którym krzewy malin lepiej przyswajają żelazo. Ściółkowanie malin to same korzyści dla roślin.
Ściółkowanie pomidorów skoszoną trawą
Ściółkowanie skoszoną trawą warto zastosować również w przypadku pomidorów. Dzięki niemu, rośliny zyskują lepszy mikroklimat uprawy, optymalną wilgotność podłoża, ale i więcej tlenu. Dzięki ściółce z trawy pomidory rosną dorodniejsze. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie do upraw w szklarniach, ale i zdaje egzamin na polach. W tych pierwszych zapobiega parowaniu wody z podłoża, a na otwartych przestrzeniach chroni uprawę przed działaniem czynników atmosferycznych – wiatru i słońca, jak również problemów wynikających z nadmiernych opadów deszczu. Ściółkowanie pomidorów w polu pozwala przy tym zabezpieczyć je przed nocnymi ochłodzeniami.
Jak widać, ściółkowanie skoszoną trawą to wyjątkowo korzystne rozwiązanie, które poza wieloma walorami jest także tanie. Można wraz nim wzmocnić rośliny, a także zmniejszyć częstotliwość podlewania upraw i tym samym oszczędzić sporo wody. Dzięki obecności ściółki, schronienie znajdują także pożyteczne owady jak np. biedronki.
Fot. główna: depositphotos.com