Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Klon palmowy w donicy – uprawa i pielęgnacja

Klon palmowy w donicy – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Klon palmowy (łac. Acer palmatum) to odmiana drzewa wywodząca się z Azji Wschodniej, gdzie zdobił ogrody japońskie już od setek lat. Intensywna barwa jego liści – od złotych po piękną czerwień, jak również ciekawa budowa sprawiają, że roślina ta jest jedną z ulubionych ozdób ogrodowych. Do wyboru znaleźć możemy zarówno odmiany o ciekawych formach liści, odmiany karłowe idealne na klon palmowy w donicy, będące jednymi z ulubionych drzewek w sztuce bonsai, jak i okazałe krzewy. Klon palmowy może być uprawiany zarówno w gruncie jak i w donicach, stanowiąc piękną dekorację tarasu. Jak uprawiać klon palmowy w donicy?

Klon palmowy w donicy – uprawa

Brak ogrodu nie oznacza konieczności rezygnacji z uprawy klonu palmowego. Roślina ta doskonale sprawdza się bowiem jako ta przeznaczona na balkon czy taras. Jej płaski system korzeniowy sprawia bowiem, że dobrze czuje się ona w niewielkich pojemnikach, jednak pamiętać należy o tym, aby donica miała średnicę od jednej szóstej do jednej czwartej wysokości naszego okazu. Klon sadzić należy na głębokości przynajmniej połowę większej od wysokości jego bryły korzeniowej. Zaleca się zatem regularne przesadzanie rośliny – na ogół wypada to co 3 do 5 lat. 

Klon palmowy w donicy

Klon palmowy w donicy, autor: Jerry Norbury/flickr.com

Klon palmowy jest rośliną, która doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Należy jednak uważać przed ustawianiem donic na tarasach lub balkonach od strony południowej, gdyż ostre słońce może powodować oparzenia delikatnych liści rośliny. Klon najlepiej usytuować w miejscu osłoniętym od wiatru, który może grozić utratą jego pięknych, wielobarwnych liści. Jeżeli zależy nam na tym, aby liście klonu nabrały intensywniejszych barw, warto zapewnić mu przynajmniej kilka godzin dziennie dostępu do słońca – zbyt dużo cienia sprawia bowiem, że roślina pozostaje zielona. 

Do uprawy klonu palmowego najlepiej przygotować podłoże lekko kwaśne lub neutralne, ważne jest także aby ziemia do jego uprawy była przepuszczalna – można dodać do niej nieco piasku. Przydatna będzie także warstwa drenażu w donicy z otworami, tak aby woda podczas podlewania mogła swobodnie przepływać. 

Klon palmowy w donicy

Klon palmowy w donicy, autor: george0102/flickr.com

Klon palmowy w donicy – pielęgnacja

Klon palmowy w donicy potrzebuje regularnego podlewania, a w okresie zimowym, należy zabezpieczyć go przed mrozem. Dobrym miejscem pod klon palmowy będzie to w pobliżu źródeł wody np. w altanie przy oczku wodnym lub tarasie z fontanną, gdzie roślina zyskać lepszą wilgotność powietrza, co uchroni ją przed brązowieniem końcówek listków. Sposobem na wsparcie rośliny ustawionej z dala od źródeł wody będzie zraszanie listków oraz częste podlewanie, gdyż liście klonu palmowego bardzo szybko odczuwają niedobory wody i szybko wysychają. W przypadku starszych okazów krótkie okresy suszy nie są problemem, niemniej u młodych na ogół kończą się przesuszeniem, a nawet zniszczeniem rośliny. Idealną porą podlewania klonu palmowego będą godziny poranne lub wieczorne, kiedy woda wolniej paruje. 

W kwestii nawożenia klon palmowy w donicy nie należy do wymagających, jednak w pierwszych latach, zasilenie go nawozem płynnym może przynieść rezultat w postaci lepszego wzrostu rośliny. Nawozy najlepiej stosować do połowy sierpnia – później należy je odstawić. Z kolei od września dobrze jest ograniczyć także podlewanie, aby rośliny zdążyły wybarwić się jesiennie. 

Klon palmowy w donicy

Klon palmowy w donicy, autor: george0102/flickr.com

Większość odmian klonu palmowego jest zimoodporna, jednak w przypadku surowych i mroźnych miesięcy zimowych, dobrze jest drzewka osłonić – wykorzystać można w tym celu ściółkę do ochrony korzeni oraz owinąć jego koronę włókniną. Donice z rośliną należy przy tym przenieść do osłoniętego miejsca, ustawiając ją na płycie ze styropianu, która odizoluje roślinę od zimnego podłoża. 

Klon palmowy w donicy – odmiany karłowe klonu palmowego

Klon palmowy to wiele niezwykle interesujących odmian, w tym wiele odmian karłowych klonu palmowego, które z powodzeniem można uprawiać choćby na balkonie. Te odmiany karłowe klonu nie osiągają bowiem często nawet 1 metra wysokości. A zaliczają się do nich np.:

  • Klon palmowy ‘Dissectum’
  • Klon palmowy 'Dissectum Garnet’
  • Klon palmowy 'Ornatum’
  • Klon palmowy 'Mikawa-yatsubusa’
  • Klon palmowy 'Dissectum Nigrum’

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz