Strona Główna Ogród Włoskie odmiany pomidorów

Włoskie odmiany pomidorów

autor Ogarnij Ogród

Pomidory, to jedno z najpopularniejszych warzyw we Włoszech, a kuchnia włoska bez tych niezwykłych warzyw w zasadzie nie mogłaby istnieć. A jako, że jesteśmy częstymi gośćmi we Włoszech i mamy okazję jeść te pyszności, nic więc dziwnego, że pomidory włoskie coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. Słoneczny i wprost wymarzony na uprawę pomidorów Półwysep Apeniński, oferuje niezwykły wachlarz przepysznych pomidorów, których smak oraz aromat są nie do opisania. Szeroka gama odmian tych smakowitych warzyw sprawia, że każdy z nas może znaleźć swój ideał, z którym przyrządzi nie tylko kultowe potrawy włoskie, ale i wiele innych przysmaków!

Pomidory włoskie - Roma

Pomidory włoskie – Roma, autor: saiberiac flickr.com

Włoskie odmiany pomidorów to szeroka gama propozycji, które dostępne są na półkach sklepowych, niemniej wiele z nich możemy również uprawiać samodzielnie, w Polsce. Które z pomidorów ze słonecznej Italii są najpopularniejsze? Poniżej kilka gatunków, które warto znać!

Pomidory Pelati

Nazwa „pelati’ na puszkach z pomidorami określa pomidory obrane ze skórki, jednak wśród włoskich odmian znajdziemy także pomidory o tej właśnie nazwie. Ich owoce są bardzo charakterystyczne i zrywane są w najgorętsze dni. Ich nazwa oznacza, że najlepiej smakują bez skórki, są puszyste i niezwykle świeże, dlatego idealnie sprawdzają się jako dodatek do sałat i wielu dań. Najczęściej przyrządzany jest z nich sos pomidorowy, zupy minestrone oraz krem z ich karmelizowanych owoców. 

Pomidory włoskie - Pelati

Pomidory włoskie – Pelati, źródło: Depositphotos

Pomidory San Marzano

Ten szczególny gatunek pomidorów pochodzi z Kampanii, gdzie rośnie tuż u podnóży Wezuwiusza. San Marzano dell’Agro Sarnese-Nocerino wyróżnia podłużny kształt, niezwykle intensywny czerwony kolor, twarda skórka, zwarty miąższ oraz niewielka ilość pestek. Ponieważ wzrastają na żyznej glebie wulkanicznej o słabym nawodnieniu zyskują one niepowtarzalny smak. Ich owoce są idealne do konserwowania, a w tej formie zachowują swoją świeżość oraz właściwości naprawdę długo. Ich zastosowanie znaleźć można w potrawach takich jak pizza, ragu, sosy, a także w formie suszonej. Ich cenioną przez smakoszy odmianą jest Marzanino, która ma mniejsze i intensywniejsze w aromacie owoce.  

Pomidory włoskie - San Marzano

Pomidory włoskie – San Marzano, autor: florador/flickr.com

Pomidory włoskie cherry – Pachino           

Te pochodzące z Sycylii pomidorki koktajlowe chronione są włoskim certyfikatem pochodzenia. Oferowane są w czterech odmianach, w tym okrągłej gładkiej, gałązkowej, czereśniowej oraz żebrowanej. Każda z nich posiada niezwykle słodki smak, soczysty i mięsisty miąższ oraz cudowny aromat. Pomidorki pachino to idealny dodatek do sałat, makaronów, bruschetty czy focacci, a najlepiej smakują świeże.

Pomidory włoskie - Pachino

Pomidory włoskie – Pachino, autor: Federico Ricci/flickr.com

Pomidory Costoluto  

Costoluto Di Parma to klasyczna odmiana włoskich pomidorów, która swoje korzenie ma w rejonie Emilia-Romagna. Ich krzaczki sięgają do 170 cm wysokości oferując dorodne grona do 12 pomidorów na każdym piętrze. Owoce posiadają mocne żebrowanie, są niezwykle czerwone i błyszczące, a przy tym mają niesamowicie wyrazisty, mocno pomidorowy smak słodko-kwaskowy. Są idealne do jedzenia na surowo, ale i w postaci sosów lub przecierów. Świetnie dopełniają dania z oliwą i sałatą, a przy tym świetnie komponują się z papryką, marchwią czy koprem włoskim. 

Pomidory włoskie - Costoluto

Pomidory włoskie – Costoluto, autor: Lee Davenport/flickr.com

Pomidory Roma

Roma to pomidory o wydłużonym kształcie i bardzo obfitym miąższu. Najlepiej smakują po ugotowaniu, dlatego najczęściej wykorzystuje się je do przecierów. Ich gęsta konsystencja czyni je wówczas doskonałym sosem do pizzy. Ich niezwykła gęstość i mała zawartość soków pozwala wydobywać pełny smak pomidorów, który w połączeniu z makronami czy ciastem do pizzy jest rewelacyjny. 

Pomidory włoskie - Roma

Pomidory włoskie – Roma, autor: Shelly/flickr.com

 

Fot. główna: florador/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz