Strona Główna PielęgnacjaOchrona Roślin Rośliny odstraszające ślimaki

Rośliny odstraszające ślimaki

autor Ogarnij Ogród

Odwiedzamy rano nasz piękny ogródek a tu przykra niespodzianka. Nadjedzone główki kapusty, zjedzona sałata, kwiaty doszczętnie ogołocone z liści. Armagedon? Nie! Ślimaki! Gdy my smacznie spaliśmy, one opychały się naszymi uprawami. I naprawdę jest tak, że potrafią pojawić się w takiej liczbie, że ogołocą do szczętu grządki i rabaty. 

Jest kilka sposobów na to, by ustrzec się takich przykrych niespodzianek. Jednym z nich jest sianie i sadzenie roślin, za którymi ślimaki nie przepadają. Dobrze jest otaczać nimi te uprawy, które dla tych szkodników są przysmakiem.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie ślimaki są pogromcami ogrodów. Te z muszlami owszem, czasem czegoś skosztują ale generalnie są pożytecznymi zjadaczami obumierających liści czy pędów. Niektóre gatunki wręcz zjadają jaja ślimaków nagich, które to niszczą nasze uprawy. Tak! Ślimak bezmuszlowy to nasz wróg!

 

Ślimaki - jaja

Jaja ślimaka bezmuszlowego, autor: weirdthingsand/flickr.com

 

Rośliny odstraszające ślimaki

Ślimaki, zwłaszcza te bez muszli na grzbiecie, potrafią doszczętnie zniszczyć rośliny. Na szczęście nie wszystkie im smakują, a wręcz omijają je z daleka. Oto rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają. Co więcej, te rośliny wręcz odstraszają ślimaki, dlatego warto tworzyć z nich obwódki i sadzić między roślinami narażonymi na pożarcie. 

Nasturcja (Tropaeolum majus) – jednoroczna roślina, która odstrasza ślimaki zapachem swoich kwiatów, a także gorzkawym smakiem liści. Świetnie nadaje się do sałatek, sosów i mięs, a do tego jest niewymagająca w uprawie. 

Ślimaki - nasturcja

Nasturcja, autor: Hans/pixbay.com

 

Płomyk wiechowaty (phlox paniculata) – odstrasza ślimaki swoim ulistnieniem i pachnącymi kwiatami. Występuje w różnych odmianach, od czego zależy różnorodność kolorów. Roślina może być biała, różowa, czerwona i fioletowa. Zdarzają się odmiany dwubarwne. 

Ślimaki - płomyk wiechowaty

Płomyk wiechowaty, autor: Sonja-Kalee/pixbay.com

 

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) – to roślina o ładnych, powcinanych, ciemnozielonych liściach i drobniutkich kwiatkach. Ślimaki nie przepadają za ich sztywnymi liśćmi i delikatnym aromatem

Ślimaki - krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity, autor: bluebudgie/pixbay.com

 

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites) – to roślina, której liście są grube i pokryte woskowym nalotem. Przez to nie są apetyczne dla ślimaków. W od czerwca do lipca jest ozdobiona żółtymi kwiatami. 

Ślimaki - wilczomlecz mirowaty

Wilczomlecz mirowaty, autor: Renee Grayson/flickr.com

 

Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) – ma duże kwiaty o purpurowo niebieskiej barwie. Liście są pokryte woskami. Roślina odstrasza ślimaki swoim zwartym i rozkrzewionym pokrojem. 

Ślimaki - bodziszek wspaniały

Bodziszek wspaniały, autor: K M/flickr.com

 

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – ma liście pokryte delikatnymi włoskami. Ślimaki odstrasza również intensywnym aromatem. Występuje w różnych odmianach. Może mieć fioletowe, niebieskofioletowe, różowe, a nawet białe kwiatki. 

Ślimaki - lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, autor: Hans/pixbay.com

 

Liliowiec ogrodowy  (Hemerocallis x hybrida)– to roślina, której nie lubią ślimaki ze względu na długie, wąskie, trawiaste liście, do tego zebrane w obszerne kępy. Kwitnie od maja do lipca. 

Ślimaki - liliowiec ogrodowy

Liliowiec ogrodowy, autor: philsimaging/pixbay.com

 

Rozchodnik  (Sedum) – ma mięsiste, niejadalne liście, które skutecznie odstrasza ślimaki. Rośliny te charakteryzuje oryginalny pokrój. W dodatku uwagę przyciągają żółtym, czerwonym albo niebieskim wykończeniem liści. 

Ślimaki - rozchodnik

Rozchodnik, autor: WikimediaImages/pixbay.com

 

Wiesiołek krzewiasty  (Oenothera fruticosa) – to roślina, która odstrasza ślimaki swoimi mocnymi liśćmi. Ma ona twarde pędy i do tego wydziela olejki eteryczne. Od czerwca do lipca zdobią ją żółte kwiaty. 

Ślimaki - wiesiołek krzewiasty

Wiesiołek krzewiasty, autor: NC State Extension Gardener/flickr.com

 

Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) – ma kępiasty pokrój oraz żółtozielone i w dodatku małe kwiaty. Ślimaki nie lubią w nich pierzastych ząbkowanych liści

Ślimaki - wiesiołek ostroklapowy

Wiesiołek ostroklapowy, autor: Zoran Radosavljevic/flickr.com

 

Co robić, gdy rośliny odstraszające są jeszcze zbyt małe by odstraszyć ślimaki? 

Wiosną rośliny są jeszcze małe i w zasadzie bezbronne, nawet te odstraszające nie są w stanie zapobiec atakowi ślimaków. Dlatego w tym czasie dobrze jest podlewać je naparem z piołunu, czosnku albo szałwii. Zapach ten skutecznie odstrasza ślimaki, a napary te nie szkodzą roślinom nawet w najmniejszym stopniu. Świetnie sprawdza się również mączka bazaltowa, którą może posypywać zarówno podłoże jak i same rośliny. 

Zdjęcie główne: ariesa66/pixbay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz