Strona Główna OgródProjektowanie Ogrodu Gabiony – ogrodzenie gabionowe do ogrodu

Gabiony – ogrodzenie gabionowe do ogrodu

autor Ogarnij Ogród

Niezależnie czy mamy dom w mieście czy na wsi, każdy potrzebuje ogrodzenia. Gabiony rodzaj to ogrodzenia, który w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, gabion daje nieograniczoną wręcz możliwość aranżacji, można go łączyć z innymi materiałami, choćby z drewnem czy cegłami i nadać mu pożądany kształt, oczywiście pod warunkiem, że jest to sześcian lub prostopadłościan ;-) . Ogrodzenie gabionowe może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym odgrodzić się od świata i hałasu, tworząc wewnątrz takiego ogrodzenia oazę spokojności.

Gabiony

Gabiony, źródło depositphotos.com

Czym jest gabion

Gabiony zostały wymyślone w XIX wieku we Włoszech (gabion od włoskiego słowa gabbione – duża klatka), służyły początkowo jako zapory na rzekach, zmniejszając ryzyko powodzi. Włosi stosowali je również w trakcie wojny jako osłony przez ostrzałem, co czynione jest przez armie do dziś. Obecnie gabiony są coraz powszechniej wykorzystywane do roli ogrodzeń posesji.

Najprościej rzecz ujmując gabion to metalowa klatka w której umieszcza się najczęściej kamienie lub fragmenty skał jak wapienie, piaskowce, ale może to być również szkło, tłuczona cegła, kostka brukowa lub dachówka, a nawet gruby żwir. Metalowe kosze można również wypełnić materiałem organicznym jak choćby szyszki, patyki, skorup kokosów, patyki czy pędy bambusa. Oczywiście takie gabiony będą mniej trwałe niż te wypełnione kamieniem czy szkłem, ale są arcyciekawe i co kilka lat można wypełnienie wymienić.

Gabiony

Gabiony, źródło: depositphotos.com

Gabiony – materiał na dekoracje ogrodowe

Gabiony służą nie tylko jako ogrodzenia, są doskonałe do wzmacniania nasypów ziemnych i skarp i powszechnie stosuje sią go przy budowie dróg oraz w budownictwie wodnym. Ale to nie wszystko. Gabiony można wykorzystać do zrobienia ogrodowych dekoracji jak choćby donice, ale również stworzyć z nich stół i ławy do siedzenia. Można w ogrodzie postawić gabionowe słupy, które będą stanowiły oparcie dla pnączy, choćby winorośli. Gabionowe ogrodzenia mogą być również swoistymi donicami, z których będą zwisały ukwiecone pędy roślin. Naprawdę możliwości ich wykorzystania jest mnóstwo. Wypełnione specjalnym szkłem i podświetlone stworzą niesamowity klimat w ogrodzie.

Gabiony

Gabiony, źródło: depositphotos.com

Czy gabiony wymagają fundamentów

Odpowiednie przygotowanie terenu pod gabiony jest kluczowe, jeśli cała konstrukcja ma być stabilna, trwała i ma zachować estetyczny wygląd. Dlatego teren pod ogrodzenie gabionowe powinien zostać wyrównany i odseparowany od koszy wypełnionych wybranym przez nas materiałem. Ponieważ gabiony są niezwykle ciężkie, podłoże musi być stabilne. Jeśli więc budujemy ogrodzenie z gabionów powinna się pod nim znaleźć wylana ława fundamentowa albo jeśli chcemy ograniczyć koszty może to być podbudowa z gotowych elementów jak choćby płyty chodnikowe.

Przy niższych koszach gabionowych sprawdzi się podbudowa z gotowych elementów z betonu – tzw. podmurówek, paneli ogrodzeniowych czy płyt chodnikowych. Ułożone w poziomie na płasko będą dobrym fundamentem pod całą konstrukcję. Dodatkowym wzmocnieniem całości, niezbędnym, jeśli ogrodzenie z gabionów ma być stabilne i bezpieczne są głęboko osadzone w podłożu słupy, oddzielające poszczególne gabionowe przęsła.

Czy ogrodzenie z gabionów można zrobić samodzielnie?

Oczywiście, bez większego problemu. W marketach budowlanych czy u producentów można zamówić gotowe kosze, odpowiednio je zainstalować, zespolić ze sobą specjalnymi spinkami i wypełnić wybranym materiałem. Na YouTube znajdziecie filmiki jak to zrobić. Taki samodzielny montaż gabionów na pewno znacząco obniży koszty ogrodzenia posesji. Jak już wspominaliśmy wyżej, może z drucianych koszy stworzyć również meble ogrodowe i inne dekoracje, które pozwolą sporo zaoszczędzić.

Gabiony

Gabiony, źródło: depositphotos.com

Zalety ogrodzenia gabionowego

 • wytrzymałość – metalowe kosze wypełnione kamieniami to ogrodzenie na lata, odporne na warunki atmosferyczne oraz mechaniczne uszkodzenia,
 • prosty montaż – dzięki temu można za niewielkie pieniądze zbudować ogrodzenie posesji i nie tylko,
 • ochrona posesji przed intruzami – ciężko jest taką fortecę sforsować, ale również jest to nieprzenikniona bariera przed wścibskimi oczami,
 • oaza spokoju – materiał, który szczelnie wypełnia kosze tłumi hałasy z zewnątrz ale sprawia również, że nie słyszą nas na zewnątrz, stanowi barierę na kurzu, gdy posesja znajduje się przy piaszczystej drodze,
 • niebanalny wygląd – wypełnienie metalowych koszy może być naprawdę zachwycające, specjalne szkło, kamienie i materiały organiczne jak drewno czy szyszki można ze sobą dowolnie łączyć, a jeśli dodać do tego odpowiednie oświetlenie ogrodu, można stworzyć naprawdę bajkowy klimat,
 • materiał idealny do tworzenia architektury ogrodowej – można z gabionów robić stoły, ławy do siedzenia, donice, podpory dla pnączy,
 • przystępna cena – ta zależy oczywiście od tego czym wypełnimy stalowe kosze, może to być również dobrze bardzo kosztowne ogrodzenie, ale wystarczą polne kamienie by było naprawdę tanie.
Gabiony

Gabiony, autor: Colin Babb, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Wady ogrodzenia z gabionów

 • rozszczelnienie konstrukcji – jeśli kupione kosze będą wykonane ze słabej jakości materiałów, do tego kiepsko pospawane to z czasem spawy mogą puszczać a kosze się rozszczelnią,
 • słaby ocynk – jeśli warstwa ocynku na koszach jest zbyt cienka lub gabiony zostały niedbale ocynkowane, to z czasem taka konstrukcja zaczyna zwyczajnie rdzewieć barwiąc np. białe kamienie, co psuje estetykę ogrodzenia,
 • wypełnienie organiczne – gałązki, szyszki, pędy z czasem zaczynają się rozkładać i dość często takie wypełnienie gabionów trzeba wymieniać,
 • nieprawidłowy montaż – konstrukcje te są często bardzo ciężkie, więc trzeba zwrócić uwagę na wzmocnienie i wyrównanie podłoża oraz prawidłowy montaż gabionów.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

4 komentarze

Avatar of Ewa
Ewa 23 sierpnia, 2023 - 9:45 am

Gabiony są wspaniałym produktem. Można z nich stworzyć nie tylko ogrodzenia ale także elementy małej architektury takie jak ławki, donice czy kaskady wodne. Bardzo mądry artykuł. Również uważam, że przy zakupie elementów gabionowych należy zwrócić uwagę na kwestię cynkowania a także na materiał z którego jest wykonany. Jeśli coś ma nam służyć na lata to warto poświęcić na to większy budżet :) Gabiony są świetnym rozwiązaniem dla tych którzy chcą mieć dużo prywatności a zarazem osiągnąć zadowalający efekt wizualny ;)

Odpowiedz
Avatar of Ogarnij Ogród
Ogarnij Ogród 24 sierpnia, 2023 - 5:43 am

Widać, że są coraz bardziej popularne :-)

Odpowiedz
Avatar of Paweł
Paweł 24 sierpnia, 2023 - 9:56 pm

witam mam wykonany ogród z gabionów, świetnie to wygląda w połączeniu z ozdobnymi kruszywami np : szkłem ozdobnym oraz otoczakami czy z korą gnejsową tworzy niebywały efekt ????

Odpowiedz
Avatar of Jedrzej
Jedrzej 28 września, 2023 - 7:02 pm

Tak, trzeba przyznać że gabiony robią piorunujący efekt. Ja mam u siebie ogrodzenie z gabionów. Mur oddzielający podjazd od sąsiada 7 metrów (złożony z elementów, ale wygląda jak jeden moduł). Pomiędzy bramą, a furtką mam gabion, w który zbudowano mi skrzynkę na listy i videodomofon. Dalej furtka śmietnikowa (mała – wąska). Reszta ogrodzenia to słupki gabionowe 40×40 z podmurówką gabionową wysoką na 40 cm, a pomiędzy panele gabionowe (zastanawiałem się nad zwykłymi panelami ogrodzeniowymi, jak przy trzech pozostałych bokach ogrodzenia, ale przekonano mnie do droższych, ale efektowniejszych i pasujących do gabionów paneli) . Teraz nie żałuję wyboru. W tym roku założyłem oczko wodne i chce zamontować wylewkę szeroką na około metr też z gabionów. Nie wiem czy zdążę przed zimą, ale szmer wody w ogrodzie to ukojenie po pracy. Nie wiem czy powinienem lub czy mogę. Gabiony, bramę i furtki zamówiłem z firmy z okolic Torunia (producent – nie pamiętam miejscowości, ale na końcu świata). Pojechałem do nich tylko z wymiarami frontu. Doradzili, pokazali, wytłumaczyli I MAM!!! Z gabionów mogą zrobić wszystko, widziałem nawet zdjęcia nagrobku z gabionów, chciałem zamówić teściowej, ale ona woli klasyczny. PS. Poniżej można dodać stronę www, więc podaję do producenta.

Odpowiedz

Dodaj komentarz