Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Judaszowiec południowy – uprawa i pielęgnacja

Judaszowiec południowy – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Judaszowiec południowy vel judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum)

Wysokość6-10 m
KwitnienieIV, V
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójrozłożysty

Judaszowiec południowy vel judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum) to drzewo, które ma swoją legendę. Głosi ona, że to właśnie na nim powiesił się Judasz po tym, gdy zdradził Jezusa. W Polsce dorasta najwyżej do 6 m, ale jest niezwykle rzadko uprawiany, najczęściej pojedyncze okazy spotkać można w ogrodach botanicznych.

Judaszowiec południowy jest drzewem liściastym o liściach w kształcie serca i lekko zaokrąglonym wierzchołku. Niezwykle prezentują się jesienią zmieniając kolor na złoty lub purpurowo-czerwony. Główną ozdobą drzewa są motylkowate kwiaty o fioletowej barwie, pojawiające się jeszcze przed wypuszczeniem liści. A wyrastają one bezpośrednio na pniu i grubych konarach. Judaszowiec południowy kwitnie bardzo obficie w kwietniu i maju, kwiaty mają delikatny, słodkawo-kwaskowaty smak i są jadalne.

Judaszowiec południowy (wschodni) – uprawa

Judaszowiec południowy (wschodni) nie jest mrozoodporny i silne mrozy mogą go poważnie uszkodzić, jeśli wkoło pnia nie zostanie usypany kopczyk a młode drzewka nie będą osłonięte np. słomianymi chochołami. Na przymrozki wrażliwe są również kwiaty.

Drzewka wymagają stanowisk ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Są odporne na niedostatki opadów. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne.

Fot. główna: Zeynel Cebeci, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz