Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Bylica boże drzewko – uprawa i pielęgnacja

Bylica boże drzewko – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum)

Wysokość1,5 m
KwitnienieVIII, IX
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebystale wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójmiotlasty

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) jest wieloletnią krzewinką należącą do rodziny astrowatych. Jej pędy w optymalnych warunkach dorastają do 1,5 m wysokości tworząc gęste krzaki.  Młode pędy są sztywne i proste, z wiekiem wyginają się łukowato ku dołowi. Listki są dwukrotnie pierzastosieczne, niezwykle delikatne koloru sinozielonego. Wierzch liści jest nagi, spód owłosiony. Na szczytach pędów w formie koszyczków pojawiają się niepozorne kwiatuszki koloru żółtozielonkawego. Bylica w naszym klimacie nie zawiązuje owoców ze względu na zbyt krótkie lato. Cała roślina wydziela intensywny, charakterystyczny korzenny zapach przypominający zapach Coca-Coli

Uprawa bylicy boże drzewko

Bylica boże drzewko jest rośliną mrozoodporną, dlatego w stanie dzikim jest już spotykana na terenie Polski (kenofit), choć jeszcze niezwykle rzadko. 

Roślinę można za to bez problemu uprawiać w ogrodzie. Wystarczy zapewnić jej żyzne, próchnicze i przepuszczalne podłoże w miejscu dobrze nasłonecznionym. 

Bylica boże drzewko jest rośliną wykorzystywaną w ziołolecznictwie, jako przyprawa w kuchni oraz w kosmetologii. 

Pamiętać jednak należy, że należy do roślin trujących i nieumiejętnie stosowana może spowodować szkodliwe skutki uboczne.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz