Szałwia błyszcząca – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Szałwia błyszcząca – uprawa i pielęgnacja, autor: Hanna Zelenko, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Szałwia błyszcząca (łac. Salvia splendens) to roślina pochodząca z Ameryki Południowej – a dokładniej z Brazylii, skąd trafiła do wielu krajów świata, w tym do Polski. Bardzo często spotkać ją można również pod nazwą szałwia ogrodowa. Ten niewysoki półkrzew z rodziny jasnotowanych urzeka najczęściej pięknymi jaskrawoczerwonymi kwiatostanami, dlatego świetnie sprawdza się na rabatach lub w uprawie donicach np. na tarasach i balkonach. 

Charakterystyka szałwii błyszczącej

Roślina ta w naturalnych warunkach rośnie do nawet 150 cm wysokości i jest rośliną wieloletnią o krzaczastym i wzniesionym pokroju. Jej sztywne i mocno rozgałęzione pędy pokryte są licznymi zielonymi i ząbkowanymi na brzegach listkami, które charakteryzuje wyraźnie zaznaczone unerwienie. Szałwia błyszcząca najczęściej zakwita w czerwcu i cieszy nas kwiatami aż do jesiennych, pierwszych przymrozków.

Jej kwiaty są wargowe, wąskie, mają ok. 5-6 cm długości i otoczone są barwnym, do połowy zrośniętym kielichem oraz zebrane w gęste, kłosowe kwiatostany. W ogródkach nie rośnie aż tak bujnie, dlatego na ogół osiąga do ok 20-50 cm. Uprawiana jest jako roślina jednoroczna, która oferuje kwiaty w zależności od odmiany różowe, czerwone, białe, kremowe, łososiowe, fioletowe, jak i dwubarwne. Szałwia daje również owoce z ciemnobrązowymi nasionami. 

Szałwia błyszcząca – uprawa i pielęgnacja
Szałwia błyszcząca – uprawa i pielęgnacja, autor: David J. Stang/ZipcodeZoo.com, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa i wymagania szałwii błyszczącej

Szałwia ogrodowa nie należy do szczególnie wymagających roślin, jednak ceni stanowiska słoneczne lub na wpół zacienione. Najlepiej rośnie na podłożach żyznych, przepuszczalnych i obfitujących w składniki pokarmowe. Idealnym odczynem gleby pod szałwię błyszcząca jest lekko kwaśny, najlepiej w granicach pH 6. 

Uprawę szałwii błyszczącej najlepiej prowadzić z rozsady, którą przygotować można już na przełomie lutego i marca. Wysiana do skrzynek lub rozsadników w ciepłym miejscu szybciutko wypuści pierwsze listki. Gdy pojawią się 2, należy rośliny przepikować do większych pojemników. Na miejsce stałe z kolei warto przenieść szałwię w okolicach maja, gdy ryzyko przymrozków zmaleje. Gotowe sadzonki można zakupić również w sklepach ogrodniczych. Sadzenie szałwii należy wykonać do dobrze spulchnionej ziemi w rozstawie 20-25 cm lub 30-30 cm. 

Pielęgnacja szałwii błyszczącej

Szałwia błyszcząca to roślina przyjemna w pielęgnacji. Wystarczy regularnie ją podlewać i przycinać jej zwiędłe kwiatostany, aby ta obradzała pięknymi kwiatami. Lekkie przesuszenie w przypadku szałwii nie jest problemem, dlatego lepiej podlewać ją rzadziej, aniżeli przelewać. Po posadzeniu roślin warto zadbać o zasilenie ich nawozem do roślin kwitnących bogatym w potas i fosfor. Dobrze jest zasilać rośliny co 2-3 tygodnie, wówczas będą pięknie kwitnąć do jesieni. 

Choroby i szkodniki szałwii błyszczącej

Szałwia błyszcząca należy do roślin rzadko atakowanych przez choroby, zdarzają się jednak ataki patogenów grzybowych jak rdza. Wśród szkodników, najchętniej rośliny te atakują mszyce ziemniaczane bądź skoczki czarnoplamki. 

Odmiany szałwii błyszczącej

Ogromna liczna odmian szałwii ogrodowej sprawiła, że podzielone zostały one na serie:

  • ‘Reddy’ – niskie, karłowate rośliny o zwartym pokroju, doskonałe do pojemników i kobierców;
  • ‘Firecracke’ – odmiany karłowe o zwartym pokroju i bogatym wyborze odcieni – oferujące kwiaty niebieskie, pomarańczowe, białe, różowe, a także dwubarwne; 
  • ‘Salsa’ to seria szałwii błyszczących o zwartym pokroju i wybarwieniu czerwonym, fioletowym, różowym lub białym. Oferuje także odmiany dwubarwne o odcieniach czerwieni, różu bądź łososiowym z delikatnym białym wybarwieniem końcówek;
  • ‘Amore’ to odmiany klasyczne, wytrzymałe i obficie kwitnące na biało, pomarańczowo, różowo, czerwono lub purpurowo;
  • ‘Sizzler’ – odmiany jasne i pastelowo różowe, czerwone, fioletowe i białe oraz dwubarwne – biało-łososiowe. 

Wśród pięknych, wartych uwagi odmian szałwii błyszczącej polecić można pomarańczowe: ‘Embers Wish’, ‘Salome’, ‘Phoenix Light Salmon’, fioletowe: ‘Amistad’, ‘Love and Wishes’, ‘Saucy Wine’, ‘Vista Purple’, czerwone: ‘Ramona’, ‘Blaze of fire’, ‘Czardasz’, ‘Flare’, ‘Bonfire’, ‘Mojave Red’, ‘Sizzler Red’, ‘Vista Red’, różowe: ‘Vista Lawender’,Vista Rose’ oraz dwukolorowe: ‘Amore Scarlet Bicolor’ (biało-czerwone), ‘Vista Salmon’ (różowo-łososiowe) lub ‘Vista Red and White’ (biało-czerwone).

Szałwia błyszcząca kiedy kwitnie?

Kwitnienie szałwii przypada na okres od końca czerwca aż do października. Najczęściej roślina kwitnie na krwisto czerwony odcień, jednak znajdziemy odmiany o wielu innych barwach. 

Kiedy siać szałwię błyszcząca?

Samodzielny wysiew szałwii błyszczącej najlepiej zaplanować na luty lub marzec, umieszczając sadzonki w skrzynkach w ciepłym pomieszczeniu. Idealną temperaturą kiełkowania jest 18°C. 

Jak długo wschodzi szałwia błyszcząca?

Nasiona szałwii sieje się na głębokość 1-1,5 cm, a rośliny te kiełkują po ok. 1-2 tygodniach od wysiewu. Nasiona szałwii potrafią zachować zdolność kiełkowania do 3 lat. 

Szałwia błyszcząca kiedy do gruntu?

Uzyskane z nasion szałwie błyszczące (bądź zakupione w sklepie ogrodniczym sadzonki) posadzić w gruncie można po 15 maja, wcześniej hartując rozsadę, przyzwyczajając rośliny do warunków na zewnątrz. 

 Szałwia błyszcząca – kiedy uszczykiwać?

Uszczykiwanie rozsady najlepiej wykonywać na wierzchołkach każdego z młodych pędów nad drugą parą liści. Pozwoli to uzyskać lepsze rozkrzewienie roślin. 

Fot. główna: Hanna Zelenko, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz