Strona Główna Ogród Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Rudbekia owłosiona (łac. Rudbeckia hirta) należy do roślin obficie kwitnących od wczesnego lata aż do jesieni i pierwszych przymrozków. Nadaje ogrodom rustykalny, sielski charakter, a obszerna gama jej odcieni oraz wysokości pozwala tworzyć spektakularne kompozycje. Doskonale sprawdza się jako roślina na rabaty, ale i w charakterze kwiatu ciętego. Jej kwiaty są niezwykle kuszące dla dobroczynnych owadów, zapraszają do ogrodu również ptaki. Co warto wiedzieć o uprawie tej wdzięcznej odmiany?

Charakterystyka rudbekii owłosionej

Rudbekia owłosiona jest byliną osiągającą od kilkunastu do nawet 100 cm wysokości. Oferuje duże – nawet 15 cm w średnicy kwiaty w odcieniach od żółtych, przez cynamonowe, pomarańczowe i czerwono-brązowe. Ich pąki są przy tym jaśniejsze na zewnątrz, a ciemniejsze w środku. Liście rośliny są ciemnozielone, szorstkie w dotyku, a łodygi pokrywa meszek, któremu rudbekia zawdzięcza swoją nazwę. Atutem rudbekii owłosionych jest duża różnorodność, dlatego można wykorzystać je do tworzenia rabat, obwódek, jak i jako tło dla niższych roślin. Przepięknie prezentuje się w bukietach i wazonach. 

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja, autor: tlcdesignstudio/pixabay.com

Wymagania i uprawa rudbekii owłosionej

Zaletą rudbekii są niskie wymagania uprawowe. Najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych i glebach średnio żyznych, o odczynie lekko kwaśnym (pH 6-6,8). Można uprawiać ją zarówno z rozsady (wysiewając nasiona do skrzynek w marcu lub kwietniu pozostawiając je z dostępem do światła) przenosząc je do ogrodu w maju, niemniej można również wysiać je także w maju bezpośrednio do gruntu. Pozostawione na roślinach przekwitnięte kwiaty mogą prowadzić do samosiewu roślin. 

Pielęgnacja rudbekii owłosionej

W uprawie rudbekii owłosionej ważne jest również wilgotne podłoże, dlatego warto zadbać o jej podlewanie, szczególnie w okresach suszy. Rośliny te mają dosyć mocny system korzeniowy, dlatego krótkotrwałe przesuszenie nie sprawi im kłopotu. Nawożenie co do zasady nie jest niezbędne, jednak można delikatnie zasilić rudbekie owłosione co 3-4 tygodnie dowolnym nawozem do roślin kwitnących. Ważnym aspektem pielęgnacji jest ich przesadzanie – najlepiej raz na 2-3 lata, gdyż w przeciwnym wypadku stopniowo zanikają. Nie należy zapominać również o regularnym odchwaszczaniu ich podłoża, jak również o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów – zapewni to dłuższe kwitnienie i zapobiegnie samosiewowi. 

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja

Rudbekia owłosiona – uprawa i pielęgnacja, autor: robbihoy/pixabay.com

Rozmnażanie rudbekii owłosionej

Rozmnażanie rudbekii owłosionej można wykonać poprzez podział kęp lub wysiew nasion do skrzynek lub bezpośrednio do gruntu. Przesadzanie z kolei warto zaplanować na kwiecień/maj lub sierpień/wrzesień – najlepiej postawić jednak na wiosnę. Najszybszym sposobem na uzyskanie kwitnących rabat rudbekii jest wysiew nasion do inspektu już na przełomie marca i kwietnia. 

Choroby i szkodniki rudbekii owłosionej

Rudbekia owłosiona nie jest podatna na choroby i szkodniki, jednak bywa atakowana przez ślimaki, którym można przeciwdziałać wykorzystując rozsypaną wokół kwiatów mączkę bazaltową. W okresach nadmiernych opadów deszczu lub na skutek przelania, rudbekia może zostać porażona mączniakiem prawdziwym.  

Rudbekia owłosiona – odmiany

Wśród licznych odmian rudbekii owłosionej, znaleźć możemy cały szereg pięknych propozycji do ogrodu:

  • ’Goldilocks’ – najpopularniejsza odmiana jednoroczna o pięknych, złocistych kwiatach i średnicy ok. 8 cm. Kwitnie od połowy lata do pierwszych przymrozków i osiąga ok. 60 cm wysokości;
  • ’Rustic Dwarfs’ – oferująca kwiaty osiągające nawet 15 cm średnicy;
  • ’Cat’s Eye’ – to nowa odmiana o żółtych kwiatach z zielonym wnętrzem;
  • ’Toto’ lub 'Becky’ – odmiany niskie 25-40 cm oferujące kwiaty o średnicy nawet 10 cm;
  • ’Sonora’ i 'Marmalade’ – odmiany średnio wysokie.

Fot. główna: MikeGoad/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz