Strona Główna Ogród Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Ostróżka jednoroczna (łac. Consolida ajacis) określana również jako ogrodowa należy do jednych z najchętniej uprawianych bylin ogrodowych. Jej przepiękne kwiatostany oraz ogromna różnorodność odmian sprawia, że stanowi ona ważną ozdobę rabat. Co warto wiedzieć o jej uprawie i pielęgnacji? 

Charakterystyka ostróżki jednorocznej

Ostróżka wywodzi się z Afryki, jednak w uprawie w Polsce sprawdza się równie wspaniale. Posiada długie, sztywne pędy osiągające nawet do 2 metrów wysokości, na których rosną przepiękne, duże, pierzaste liście w kształcie dłoni. W okolicach lipca na roślinie pojawiają się strzeliste kwiatostany, które łączą liczne pięciopłatkowe kwiatki w malowniczych kolorach. Znajdziemy odmiany ostróżki jednorocznej o wybarwieniu niebieskim, różowym, fioletowym, białym i czerwonym. W zależności od odmiany, mogą być one pojedyncze lub pełne. Ostróżka kwitnie na ogół do września. 

Zastosowanie ostróżki jednorocznej z racji na różnorodność jej odmian jest bardzo obszerne. Doskonale sprawdza się na rabatach wśród innych kwiatów, kompozycje ostróżek mogą jednak tworzyć także szpalery i piękne kompozycje na tle ogrodzenia. Wysokie odmiany będą genialnym kwiatem ciętym, z kolei niższe można z powodzeniem wykorzystać w uprawie w pojemnikach. 

Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja, autor: blende12/pixabay.com

Warto przy tym pamiętać, że rośliny te są gatunkiem o działaniu lekko trującym, dlatego nie należy ich spożywać. Konsekwencją mogą być bowiem nudności i drgawki, a w skrajnych wypadkach poważne duszności i zatrzymanie pracy serca.

Wymagania i uprawa ostróżki jednorocznej

Ostróżka jednoroczna ceni stanowiska słoneczne, zaciszne oraz ciepłe, a posadzona w cieniu kiepsko kwitnie i staje się wybujała. Idealnym podłożem będzie dla niej ziemia próchnicza, przepuszczalna, zasadowa i wilgotna, a przy tym żyzna. Roślina poradzi sobie jednak również na mniej zasobnym podłożu.  

W uprawie, ostróżki jednoroczne nie są wymagające, jednak warto zapewnić im podłoże zasilone kompostem. Na okres zimowy należy przyciąć roślinę tuż przy ziemi, a w okresie kwitnienia, gdy kwiatostany przekwitną, dobrze jest przyciąć je 10 cm nad ziemią, wówczas ponownie zakwitną. 

Pielęgnacja ostróżki jednorocznej

W kwestii pielęgnacji ostróżki nie są kapryśne. Wystarczy zasilić je na wiosnę nawozem wieloskładnikowym, najlepiej o działaniu spowolnionym, gdyż nie służy im nadmierne zasolenie podłoża. Z powodzeniem radzą sobie one z krótkotrwałym brakiem podlewania, jednak warto zadbać o regularne podlewanie ich wodą w okresach suszy. Odmiany wzrastające wysoko zaleca się wspomóc podporami np. palikami, co pozwoli uniknąć złamań na skutek silniejszego wiatru. O ile ostróżki nieźle znoszą przymrozki, młode rośliny warto zabezpieczyć na zimę agrowłókniną lub wykonać ściółkowanie korą i liśćmi. 

Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja

Ostróżka jednoroczna – uprawa i pielęgnacja, autor: Kathas_Fotos/pixabay.com

Sposób sadzenia i rozmnażanie ostróżki jednorocznej

W zależności od odmiany ostróżki jednoroczne sadzimy w rozstawie od 25×25 cm do nawet 90×50 cm. Możemy roślinę tę rozmnażać poprzez nasiona, ale i poprzez podział. Najlepiej zabiegi te zaplanować na wiosnę – od marca do kwietnia, ewentualnie w sierpniu po kwitnieniu. Mateczne rośliny przeznaczone do podziału należy do czasu podziału przechowywać w chłodnym miejscu, aby następnie podzielić je na kilka części posiadających stożek wzrostu oraz pąki. Podzielone na wiosnę rośliny można posadzić do skrzynek lub donic, aby później przenieść je do gruntu

Wysiew nasion najlepiej zaplanować na przełom stycznia i lutego w inspekcie. Zaraz po zbiorze można wysiać je również bezpośrednio do gruntu. Nasiona wysiewamy w skrzynkach wypełnionych torfem z domieszką kory i nie przykrywamy, gdyż ostróżki do wykiełkowania wymagają światła. Po około 4-6 tygodniach siewki będą gotowe do pikowania do pojedynczych donic. Na miejsce stałe możemy przenieść je do końca września. Warto pamiętać, że wysiew nasion zebranych z własnych upraw nie zawsze przynosi podobne do roślin matecznych okazy ostróżki – najpewniej jest wykorzystać nasiona zakupione w sklepie. 

Choroby i szkodniki ostróżki jednorocznej

Ostróżki jednoroczne rzadko padają ofiarą chorób i szkodników. Na skutek zbyt gęstego sadzenia może atakować je jednak mączniak prawdziwy. Nierzadko bywają one również przysmakiem ślimaków. 

Odmiany ostróżki jednorocznej

Ostróżki oferują niezwykłą obfitość pięknych odmian, wśród nich wymienić możemy między innymi:

  • ’Magic Fountains’ – odmianę o białych lub bladoliliowych kwiatach osiągająca do 180 cm wysokości;
  • ’Galahad’ – ostróżkę o kwiatach białych, równie wysoką co poprzednia;
  • ’Blue Bird’ – oferująca kwiaty o odcieniu niebieskim z białym oczkiem;
  • ’King Arthur’ – odmianę ciemnofioletową z białym oczkiem;
  • ’Excalibur Lilac Rose’ – średnio wysoką odmianę o kwiatach liliowo-różowych;
  •  'Excalibur Light Blue’ – odmianę o kwiatostanach błękitnych z białym środkiem wzrastającą do 100 cm;
  •  'Sweet Sensation’ – dwukolorową, fioletowo-niebieską odmianę o pełnych kwiatach. 

Pod kątem wielkości, podzielono ostróżki ogrodowe na trzy główne grupy – Belladonna dla odmian o rozgałęzionych kwiatostanach i wysokości 80-140 cm, Elatum o strzelistych i niezbyt rozgałęzionych pędach i wysokości 140-200 cm oraz Pacific dla osiągających od 100-180 cm odmian o bardzo gęstych kwiatostanach i dużych, pełnych bądź półpełnych kwiatach. 

Fot. główna: vickypawprince/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz