Strona Główna Ogród Nasturcja – uprawa i pielęgnacja

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Nasturcja (łac. Tropeadum majus) określana jako większa lub pnąca – to roślina, która stanowi jedną z wyjątkowo dekoracyjnych opcji dla ogrodu. Potrafi osiągać nawet do 3 metrów długości i kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni – najczęściej do pierwszych przymrozków. W uprawie dostępne są również jej mniejsze odmiany, których długość nie przekracza 30 cm. Jest to bylina najczęściej uprawiana jako jednoroczna. Co warto wiedzieć o jej uprawie?

Charakterystyka nasturcji

Nasturcja jest kwitnąca byliną, której uprawę zapoczątkowali Inkowie w starożytnym Peru. Pełniła ona funkcję rośliny ozdobnej, ale i stanowiła element diety dla zdrowia i urody. W Europie pojawiła się po podboju Ameryki Południowej w XVI wieku, gdzie przyjęła najbardziej znaną, większą formę o pomarańczowych kwiatostanach. 

Roślina ta jest odmianą pnącą, a poza kwiatami pomarańczowymi, może występować również w wybarwieniu czerwonym lub żółtym. Nasturcje wyróżniają delikatnie pofalowane liski, a jej kwiaty mogą przybierać różnorodny kształt – niektóre z nich zachwycają miękkimi i gładkimi płatkami niczym pióropusze. Kwiaty nasturcji są przy tym jadalne, dlatego nierzadko stanowią piękny element urozmaicający estetykę oraz smak wielu dań. 

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja,

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja, autor: begonvilliev/pixabay.com

Uprawa i wymagania nasturcji

W uprawie nasturcje nie są wymagające i z powodzeniem przyjmują się wszędzie – preferują jednak stanowiska nasłonecznione lub półcieniste, ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepszym podłożem dla nasturcji będzie ziemia lekka i przepuszczalna, dlatego z powodzeniem możemy sadzić ją na klasycznej ziemi ogrodowej, próchniczej i średnio żyznej. Na bardziej wyjałowionych podłożach oferuje bardziej urodziwe kwiaty, gdyż nadmiar składników przyczynia się do mocniejszego rozrostu zielonych części rośliny. Sadzona w donicach wymaga zastosowania warstwy drenażu np. z keramzytu. Wybierając odmianę mocno pnącą warto wykorzystać do niej podpory. Warto pamiętać także o tym, że rośliny te nie przepadają za zbyt dużą wilgotnością i kiepsko znoszą przesadzanie.

Wysiew nasturcji

Nasturcje najlepiej wysiewać do gruntu lub donic w drugiej połowie kwietnia. Warto zachować rozstaw 15, a nawet 30 cm pomiędzy roślinami – również innych odmian, gdyż nasturcje łatwo dominują nad sąsiednimi kwiatami. Pierwsze kwiaty możemy zaobserwować na nasturcjach na przełomie lipca i sierpnia. Jeżeli chcemy uzyskać kwitnące rośliny wcześniej, możemy wysiać je do inspektów już w lutym/marcu, aby przenieść je do ogrodu lub donic w maju, gdy minie ryzyko przymrozków. 

Pielęgnacja nasturcji

W pielęgnacji nasturcji warto pamiętać o podlewaniu, jednak jego częstotliwość należy dostosować do warunków oraz wielkości rośliny. Na stanowiskach słonecznych będzie wymagała częstszego zasilenia wodą, szczególnie w okresie kwitnienia. Na ogół rośliny te nie potrzebują dodatkowego nawożenia. Można zastosować niewielką ilość nawozu do nasturcji uprawianych w donicach. Należy jednak uważać, bowiem zbyt duża ilość składników odżywczych szkodzi roślinom – ich pędy i liście stają się nadmiernie wybujałe, a kwitnienie osłabione.

Wysiewanie nasturcji w ogrodzie, do gruntu i doniczek

Ponieważ nasturcja jest rośliną o niewygórowanych wymaganiach, możemy uprawiać ją zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Szczególnie efektowne w tym drugim przypadku będą odmiany pnące, które pięknie prezentują się na balkonach i tarasach umieszczone w wiszących koszach lub na podporach. Na rabaty i obrzeża chodników najlepiej jest sadzić nasturcje w odmianach niskich. 

Uprawa nasturcji w ogrodzie warzywnym

Nasturcja jako prawdziwy rarytas będzie świetnym dopełnieniem ogrodu warzywnego. Może posłużyć jako przyprawa lub surowiec zielarski. Jej dodatkową zaletą jest to, że skutecznie odstrasza wełnowce, dlatego zaleca się sadzenie jej w pobliżu pomidorów. Jej walory warto wykorzystać także w uprawie ziemniaków, grochu, fasoli, rzodkiewek lub bobu, gdzie skutecznie przejmuje uwagę mszyc, które skuszone aromatem kwiatów zostawiają warzywa w spokoju

Szkodniki i choroby nasturcji

Nasturcje podobnie jak każde inne rośliny wymagają bacznej obserwacji. Na ogół nie ulegają atakom zbyt wielu szkodników i patogenów chorobowych. Najczęściej padają jednak ofiarą żerowania mszyc, przędziorków, ślimaków i gąsienic motyli, dla których są prawdziwym przysmakiem. Można im zapobiegać stosując naturalne metody. Zdarzają się również sytuacje, kiedy nasturcje zostają porażone przez choroby grzybowe przeniesione z warzyw (np. mączniak prawdziwy).

Odmiany nasturcji

Nasturcje liczą ponad 80 gatunków. Do najczęściej spotykanych w uprawie należą między innymi:

  • nasturcja większa oferująca duże i okrągłe kwiaty oraz ozdobne liście;
  • kanadyjska, znana również jako „włóczęga”;
  • nasturcja bulwiasta;
  • pnąca;
  • błękitna;
  • trójbarwna;
  • oraz ogrodowa będąca krzyżówką nasturcji większej oraz nasturcji pnącej.

Właściwości lecznicze nasturcji

Nasturcja słynie ze swoich walorów leczniczych, gdyż jest skarbnicą wielu cennych witamin, soli mineralnych oraz olejków eterycznych. Zawiera izotiocyjanian benzylu o właściwościach grzybobójczych i bakteriobójczych, jak również enzym mirozynazy o właściwościach wirusobójczych, grzybobójczych oraz bakteriobójczych. Można stosować jej sok w charakterze leku na liszaje, opryszczki i inne choroby skórne

Liście oraz kwiaty nasturcji służą do przygotowania kąpieli leczniczych – łagodzą zmiany skórne, wspomagają leczenie infekcji, ale i działają przeciwbólowo.  Zawartość oleju musztardowego czyni nasturcję również świetnym sposobem na oczyszczanie ran i drobnych skaleczeń, a dodatkowo można wspomóc wraz z nią mikrokrążenie i zadbać o skórę. Napar z nasturcji doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów. Spożywana na surowo oferuje masę witaminy C – picie soku z nasturcji pomaga przy infekcjach układu oddechowego, wzmacnia układ moczowy i odporność. 

Jak przygotować napar z nasturcji?

Napar z nasturcji wykonujemy zalewając dwie łyżki liści rośliny wrzątkiem. Po 15 minutach parzenia, możemy całość przecedzić i pić napar niczym herbatę, jak również wykorzystać do kąpieli. Ekstrakty z nasturcji są nieocenione w leczeniu wielu schorzeń. 

Jak zrobić nalewkę z nasturcji?

Przyrządzanie nalewki z nasturcji jest równie proste. Kwiaty oraz nasiona rośliny należy zalać wódką, najlepiej w dużym słoiku. Całość zamykamy na około dwa tygodnie, pozostawiając pojemnik w ciepłym i słonecznym miejscu. Następnie miksturę filtrujemy i przelewamy do małych buteleczek. Nalewkę z nasturcji możemy stosować w celach leczniczych np. przy stanach zapalnych nerek, pęcherza moczowego i dróg oddechowych, jako środek moczopędny i łagodzący uszkodzenia skóry, ale i w postaci naturalnego antybiotyku i leku przeciwbólowego. 

 Nasturcja – dlaczego żółkną liście?

Żółknące liście nasturcji mogą być oznaką choroby, ale i złej pielęgnacji. Pojawiają się najczęściej na skutek nadmiernej wilgotności podłoża i są objawem porażenia chorobami grzybowymi np. plamistością. Żółknięcie może być także oznaką nadmiaru azotu lub żelaza, bądź też niedoboru składników odżywczych. 

 Czy nasturcja nie kwitnie?

Jeżeli nasza nasturcja nie kwitnie, przyczyną może być niewłaściwe podłoże i stanowisko. Mało słońca przyczynia się do kiepskiego kwitnięcia, a nazbyt żyzna gleba powoduje przerost liści i pędów, skutkujące słabszym kwitnieniem. 

Czy nasturcja jest trująca?

Nasturcje nie należą do roślin trujących – jest wręcz przeciwnie, ich kwiaty oraz liście doskonale sprawdzają się w lecznictwie, jak i w kulinariach. 

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja

Nasturcja – uprawa i pielęgnacja, autor: silviarita/pixabay.com

Fot. główna: angelstar/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz