Strona Główna Ogród Dlaczego siewki więdną?

Dlaczego siewki więdną?

autor Ogarnij Ogród

Siewki to rośliny w etapie rozwoju zaraz po wykiełkowaniu, czyli tuż po pojawieniu się kiełka – korzonka zarodkowego. Niestety w okresie wzrostu mogą one więdnąć z wielu różnych przyczyn, wśród których najczęściej spotykane są choroby lub niewłaściwa ich pielęgnacja. Dlaczego siewki więdną? Jak można przeciwdziałać chorobom i skutecznie je zwalczać? Jak pielęgnować siewki, aby uniknąć ich więdnięcia i wystąpienia chorób? Poniżej najważniejsze informacje. 

Dlaczego siewki więdną – przyczyny

Dlaczego siewki więdną? Choroby siewek wywołujące ich więdnięcie najczęściej dostają się do uprawy wraz z zainfekowanymi nasionami, podłożem lub pojemnikami. Niemałe znaczenie mogą mieć również narzędzia ogrodnicze wykorzystywane podczas siania. Warunki w jakich produkowana jest rozsada – wahania temperatury, nadmiar wody, zbyt gęsty siew, nadmiar nawozów czy zbyt wysoka kwasowość gleby mogą jedynie zwiększyć ten problem. 

Dlaczego siewki więdną – zbyt mokre podłoże

Dlaczego siewki więdną – zbyt mokre podłoże, autor: Henryr10/flickr.com

Roślinki, które są jeszcze młode i bardzo delikatne to podatny grunt dla wielu chorób, w tym w głównej mierze tych wywoływanych przez patogeny chorób grzybowych. Siewki najczęściej atakowane są przez grzyby Pythium spp., Phytophthora spp., Olpidium, Fusarium, Rhizoctonia, Stemphylium, Phoma i Alternaria.

Choroby nimi wywołane, jak zgorzel siewek, szara pleśń czy mącznik to niełatwi przeciwnicy dla ogrodników, a rośliny zarażone patogenami tych i im podobnych chorób grzybowych żółkną, staja się łamliwe i więdną. Konsekwencją ataku choroby jest obumarcie i gnicie roślin, a wraz nimi nawet całkowite niepowodzenie uprawy. 

Najtrudniejszą w zwalczaniu chorobą siewek jest zgorzel siewek atakujący niedojrzałe rośliny, które nie zdołały jeszcze wykształcić liści. Młode kiełki umierają przez zgorzel jeszcze zanim zdążą wzejść ponad glebę, natomiast te, które wyrosły już ponad powierzchnię podłoża mają wodniste i ciemne plamy u podstaw łodyżek. Poprzez uszkodzone fragmenty tkanek rośliny gniją, a w efekcie łamią się i więdną. Choroba ta atakuje siewki warzyw, jak również roślin ozdobnych. Szczególnie narażone są na nią warzywa kapustne, psiankowate, dyniowate i sałaty. 

Dlaczego siewki więdną – zgorzel siewek

Dlaczego siewki więdną – zgorzel siewek, autor: Slaytron/flickr.com

Inne choroby, które atakują siewniki powodując ich więdnięcie to szara pleśń i mączniak rzekomy. Najczęściej rozprzestrzeniają się one pod osłonami, gdzie panuje wyższa wilgotność, a rośliny wzrastają w sporym zagęszczeniu. Siewki zaatakowane chorobami mają na liściach biały nalot grzybni. 

Sposoby zapobiegania więdnięciu siewek

Znając już odpowiedź na pytanie dlaczego siewki więdną, można temu zapobiegać. Jednym z podstawowych sposobów uniknięcia infekcji siewek jest dbałość o higienę pracy podczas uprawy. Każdorazowo należy dezynfekować doniczki i narzędzia przeznaczone do produkcji rozsady np. myjąc je octem i szarym mydłem. Przed siewem dobrze jest także zaprawić nasiona – w zależności od rodzaju nasion można to zrobić na sucho lub na mokro. Aby uniknąć skarżenia ich poprzez podłoże, warto i je odkazić z pomocą suchej pary lub specjalistycznych środków. 

Przed przystąpieniem do wysiewu warto również zadbać o odpowiednie podłoże. Ziemia pod siewki powinna być przepuszczalna, lekka i o dużej pojemności wodnej. Idealnym pH będzie od 5,4 do 6,0 – gleba nie może być zbyt kwaśna, gdyż to sprzyja chorobom grzybowym. Podczas nawożenia należy również unikać świeżego kompostu, który może nadal zawierać patogeny chorobowe dotkniętych zarazą lub innym schorzeniem roślin wchodzących w jego skład.

Dlaczego siewki więdną – zdrowa siewka fasoli

Dlaczego siewki więdną – zdrowa siewka fasoli, autor: Rick Gordon/flickr.com

Podczas uprawy siewek musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Nie zaleca się nadmiernego zwilżania i podlewania roślin, a przy tym można także wykonać na nich profilaktycznie oprysk z wykorzystaniem odpowiednio dopasowanego środka grzybobójczego. Warunki uprawy siewek również nie pozostają bez znaczenia. Dobrze jest w tym wypadku zadbać o optymalną temperaturę i oświetlenie np. wykorzystując w tym celu doświetlenie żarówkami, co pomoże wzmocnić odporność młodziutkich roślin. Miejsce, w którym przebywają siewki powinno być regularnie wietrzone, np. poprzez rozszczelnienie okien lub osłon. Należy unikać nadmiernej wilgotności powietrza.

Wysiewając nasiona należy pamiętać o ich odpowiednim rozmieszczeniu w podłożu – nadmiernie zagęszczone później rośliny będą bardziej podatne na więdnięcie i choroby. Co ważne to również to, aby zadbać o przerywkę młodych siewek lub ich pikowanie do osobnych doniczek – na ogół po około 2-3 tygodniach w zależności od rodzaju roślin. 

Dlaczego siewki więdną – zbyt mała ilość światła

Dlaczego siewki więdną – zbyt mała ilość światła, autor: Matthew Bellemare/flickr.com

I kwestia kluczowa – zaprawianie nasion. W sprzedaż dostępne są nasiona F1, które są wysokiej jakości i nie zdarza się by były zainfekowane. Są jednak dość drogie. Jeśli kupujemy tradycyjne nasiona, możemy przeprowadzić zaprawianie nasion domowymi sposobami. Domowe sposoby zaprawianie nasion są  mało problematyczne i naprawdę skuteczne. Może być do tego celu wykorzystana choćby mączka bazaltowa

 

Najczęściej zadawane pytania:

Dlaczego siewki usychają

Przyczyną najczęściej jest zbyt wilgotne lub zbyt suche podłoże, nadmiar składników pokarmowych, zbyt mało światła przez co pędy są długie i wiotkie przez co się pokładają oraz zgorzel siewek (choroba grzybowa).

Co powoduje zgorzel siewek

Zgorzel siewek to choroba grzybowa, którą powodują: zbyt duża wilgotność podłoża, nadmierne zagęszczenie roślin, zbyt mała ilość światła, zbyt głęboki wysiew nasion do podłoża, użycie nasion zakażonych patogenami lub zasianie zdrowych do zarażonej gleby.

Co na zgorzel siewek

Nasiona zawsze dobrze jest zaprawiać, można to robić domowymi sposobami lub zastosować gotową Zaprawę Nasienną T 75 DS./WS. Trzeba również odkazić ziemię, pojemniki i narzędzie przed wysiewem. Można do tego zastosować choćby Magnicur Energy. Zaatakowane rośliny są już raczej nie do uratowania. I nawet lepiej jest wysiać nasiona ponownie, bo zaatakowane grzybami rośliny i tak będą już słabsze.

Fot. główna: aimee rivers/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz