Koper ogrodowy (łac. Anethum graveolens) to roślina, która doskonale sprawdza się w uprawie przydomowej – zarówno w gruncie, jak i w donicach. Jako szybko wzrastająca odmiana, preferuje on żyzną glebę i dużo słońca, więc świetnie sprawdzi się w uprawie balkonowej, dlatego można wysiać koperek w doniczce. Dzięki temu, że bardzo łatwo się przyjmuje i szybko rośnie, można cieszyć się smakiem świeżych listków już po niespełna miesiącu od siewu. Jako przyprawa posłuży on do sałatek, zup, kanapek czy jako dekoracja do dań. Uprawa kopru ogrodowe jest stosunkowo łatwa, a przy tym można ją łączyć np. z uprawą ogórków, wysiewając warzywa do wspólnej donicy, a później łączyć je np. w przetworach, sałatkach czy zupach.
O czym pamiętać podczas uprawy kopru w donicach?
Jak już wspomniano powyżej, koperek w doniczce uwielbia słoneczne stanowiska, niemniej nie należy stawiać go bezpośrednio w prażącym słońcu. Może wówczas szybko wysychać i doznawać poparzeń. Najlepsza będzie ekspozycja na wschód lub zachód, a krzaczek kopru ustawiony od strony południowej powinien być nieco osłonięty np. stojąc w cieniu balustrady balkonu lub innych roślin.
Wysiew kopru należy przeprowadzić do niezbyt dużej donicy – idealne będą typowe rozmiary przeznaczone do roślin pokojowych. Jeżeli chcemy zyskać większe krzaczki, lepszy będzie odpowiednio duży pojemnik. Okazy, które wyrastają na około 15-20 cm należy spożywać. Ponieważ koper ogrodowy nie tworzy mocnych i bardzo rozłożystych korzeni nie wymaga zbyt wiele przestrzeni, jednak w większej donicy jego podłoże będzie bardziej wilgotne i nie będzie się zbytnio nagrzewało. Jeżeli dobierzemy do niego nazbyt małą doniczkę roślina będzie słabo wzrastała, stanie się łykowata, wcześniej zakwitnie, a nierzadko całkowicie wyschnie.
Idealnym podłożem do kopru ogrodowego uprawianego w donicy będzie żyzna gleba, najlepiej zasilona kompostem, można w tym celu skorzystać także z gotowych rozwiązań oferowanych w sklepach ogrodniczych. Świetnie sprawdzi się ziemia do uprawy warzyw.
Wysiew kopru ogrodowego, czyli jak siać koper?
Koper ogrodowy należy bezpośrednio wysiewać na podłoże wysypane do donicy, najlepiej na głębokość około 1-2 cm. Okres, w którym warto wysiać roślinę to czas pomiędzy 15 kwietnia a 10 sierpnia. Ponieważ koperek jest rośliną szybko wzrastająca, już po 10-14 dniach wschodzi, aby po niespełna miesiącu zaoferować pierwsze nadające się do spożycia listki. Siejąc koper należy robić to w jednym rządku, dosiewając kolejną partię co 1-2 tygodnie. Tym prostym sposobem zyskamy bowiem świeże dostawy koperku z balkonu przez całe lato. Do wysiewu w uprawie doniczkowej najlepiej wybierać koper zakupiony w nasionach w sklepie ogrodniczym – ten w doniczkach dostępny w marketach itp. nie sprawdzi się na dłuższą metę.
Nasiona kopru z pewnością dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym.
Ile czasu wschodzi koperek?
Koper wschodzi bardzo szybko, bo już po 10-14 dniach. Świeży koperek zbierzemy natomiast po miesiącu od momentu jego zasiania. Koper ogrodowy uprawiany w doniczce może zatem stale gościć na naszym stole, ponieważ jego wschody są częste i nie trwają długo.
Koperek w doniczce – pielęgnacja
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie kopru ogrodowego w doniczkach jest podlewanie. Ziemia pod rośliną powinna być wilgotna, ale nie nazbyt mokra czy przelana. Brak wody odczuwają szczególnie młode okazy koperku, dlatego warto na bieżąco kontrolować ich nawodnienie. W kwestii nawożenia nie trzeba się specjalnie wysilać, bowiem koperek w doniczce, w żyznej, kompostowej glebie zyskuje wszystko co niezbędne mu do wzrostu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posialiśmy go na słabej ziemi, dlatego warto zasilić ją 1-2 razy, wykorzystując w tym celu nawóz naturalny.
Koper ogrodowy należy obecnie do jednych z najpopularniejszych warzyw przyprawowych, jednak znane i cenione są jego walory prozdrowotne. Dawniej stosowano go jako lek na bezsenność i chrapanie.
Fot. główna: steinchen/pixabay.com