Strona Główna Ogród Rośliny idealne do dużych donic ogrodowych

Rośliny idealne do dużych donic ogrodowych

autor Ogarnij Ogród

Duże donice ogrodowe są doskonałym sposobem na dopełnienie zielonej przestrzeni wokół domu, budynków biurowych, parków i nie tylko. Idealnie zdadzą egzamin na tarasie, przy ganku, w różnorodnych punktach ogrodu, przy bramie wjazdowej, ale i jako stylowa dekoracja chodnika prowadzącego do drzwi wejściowych. Ich urok pozwala wnieść wystrój przestrzeni zielonych na zupełnie nowy poziom. Które rośliny najlepiej sprawdzą się w donicach? Jakie gatunki mogą się pięknie rozwijać w doniczkowych warunkach?  Poniżej przedstawiany rośliny do dużych donic ogrodowych

Dobór donicy do potrzeb roślin

Donice ogrodowe są jedną z alternatyw sadzenia roślin w ogrodzie, dlatego stanowią popularną formę stosowaną w różnych aranżacjach. To doskonały sposób na wprowadzenie zmian wedle preferencji czy to w aspekcie zmieniających się trendów ogrodowych czy pory roku. Rodzaj donicy warto doładować do stylistyki całego ogrodu, można również postawić na rozwiązania uniwersalne. Dobór gatunków roślin do donic zależy od tego na jak długo pragniemy zachować daną odmianę w określonej aranżacji. Niektóre z nich mogą z powodzeniem spędzić w donicy długi okres czasu, inne będą wymagały częstszego przesadzania.

Do donic najlepiej wykorzystać już przygotowane w tym celu sadzonki roślin np. kwiatów w stylu bratków, stokrotek, pelargonii, aksamitek czy cynii, które pozwolą szybko stworzyć wymarzone aranżacje. Inną opcją będą wiecznie zielone iglaki, które w postaci jałowców, świerków czy żywotników stworzą piękną ozdobę na dłużej. Idealne rośliny do dużych donic ogrodowych to również bukszpan, róże czy hibiskusy

Wybierając donice, warto przemyśleć dla jakich roślin będą one optymalnym rozwiązaniem. Ważny jest tutaj nie tylko rozmiar, ale i kształt pojemników. Wiele roślin potrzebuje bowiem dodatkowej przestrzeni na rozwój korzeni, wymagają otworów i rowów odpływowych w donicach itp. elementów, które pozwolą zachować ich zdrowy rozwój i zapobiegną pojawieniu się pleśni lub gnicia. W ogrodzie warto zastosować donice mrozoodporne, które przetrwają nawet wyjątkowo srogie zimy.

Rośliny do dużych donic ogrodowych – które warto wybrać?

Do dużych donic ogrodowych pasuje wiele gatunków drzew oraz krzewów – zarówno iglastych jak i liściastych, ale bezsprzecznie doskonale dopełnią je również byliny, pnącza czy róże. Rośliny sadzone w dużych donicach mogą zatem tworzyć niezwykłe kompozycje, stając się piękną dekoracją ogrodów, tarasów czy przestrzeni wokół budynków. Wśród roślin, które szczególnie dobrze się prezentują i świetnie czują się w dużych donicach można wymienić kilka pięknych odmian:

  • Sosna górska (Pinus mugo) to iglak, który doskonale radzi sobie w donicach. Jej liczne odmiany, dzięki ograniczonemu wzrostowi świetnie zdadzą egzamin także w donicach nieco mniejszych. Dzięki niewygórowanym wymaganiom glebowym i wilgotnościowym jest to rodzaj rośliny niezwykle wytrzymały, a przy tym pięknie komponuje się z licznymi bylinami.
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – sosna górska, autor: F. D. Richards/flickr.com

  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest świetną alternatywą do dużych donic ogrodowych, w których może ona w pełni wyeksponować przepiękne kwiatostany w odcieniach białym, niebieskim czy różowym. Hortensja kwitnie na ubiegłorocznych pędach (dwuletnich), a przy tym w optymalnych warunkach często powtarza kwitnienie, przez co można cieszyć się nią jako piękną ozdobą przez długi czas. Jej ozdobne liście dodają całości uroku. Roślina ta najlepiej czuje się w donicy w miejscu lekko osłoniętym, wymaga także odpowiedniej pielęgnacji, czyli częstego podlewania i zabezpieczenia na okres zimy.  Bardzo ważne jest również jest umiejętne przycinanie hortensji
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – hortensja ogrodowa, autor: Ben_Kerckx/pixabay.com

  • Różanecznik (Rhododendron) – Scarlet Wonder – jest propozycją, która oferuje krępą budowę i bujne ulistnienie przez co pięknie komponuje się z dużymi donicami. Po kilku latach wzrostu sięga około 60 cm wysokości i nawet 120 cm szerokości. Poza efektownymi liśćmi, różanecznik urzeka także efektownymi czerwonymi kwiatami, które kwitną od maja.
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – różanecznik, autor: pradze/pixabay.com

  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) to szczególnie popularna roślina stosowana w donicach ogrodowych. Ponieważ bukszpan stosunkowo wolno rośnie, można docinać go w kształty stożkowe, kuliste lub kwadratowe tworząc ciekawy efekt dekoracyjny. O ile w większości przypadków preferuje on pół cieniste lokalizacje, zdaje on egzamin także w mocniej nasłonecznionych miejscach. Roślina ta wymaga jednak dobrej gleby bogatej w składniki pokarmowe, dlatego warto nawozić go kilka razy w sezonie z pomocą uniwersalnych preparatów.  Bukszpan powinien być systematycznie monitorowany, gdyż często atakują go szkodniki
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – bukszpan wieczniezielony, autor: cocoparisienne/pixabay.com

  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – Hameln – to wyjątkowo ciekawa odmiana trawy, które niesamowicie współgra z donicami ogrodowymi. Dorastając do nawet 75 cm wysokości, tworzy bujne i puszyste kwiatostany, które w miarę kwitnienia pięknie zmieniają barwę od zielonej, przez różową, po szarą. Wąskie liście w okresie jesiennym stają się rudawe, dodając aranżacji niepowtarzalny charakter. Jest to roślina preferująca słoneczne stanowiska i dobrej jakości gleby o dobrej przepuszczalności, a wiosną wymaga ścięcia obumarłych liści.  Ale traw, które można uprawiać w donicach jest znacznie więcej. 
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – rozplenica japońska, źródło: depositphotos.com

Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – brzoza pożyteczna, źródło: depositphotos.co

 

 

  • Brzoza pożyteczna (Betula utilis) – Long Trunk – to opcja, która może bardzo pozytywnie zaskoczyć posadzona w dużej donicy. To małe liściaste drzewo z parasolowatą koroną i zwisającymi gałązkami prezentuje się niezwykle efektownie w każdej przestrzeni. W zależności od sposobu jej prowadzenia i szczepienia, może przybierać wyjątkowo piękną formę. Brzoza ta dzięki śnieżnobiałej korze i dużych zielonych liściach doskonale odświeża wystrój tarasu, ogrodu czy otoczenia budynków. Można komponować ją z innymi roślinami w tym np. kostrzewą popielatą. 

 

 

  • Wierzba purpurowa (Salix purpurea) – Pendula – ten krzew o cienkich, łukowatych pędach kreujących parasolowatą koronę, dzięki czerwono brązowej barwie, jasnozielonych i srebrzystych liściach oraz błyszczącej korze prezentuje się zjawiskowo w dużych donicach. Drzewko to ceni wilgotne podłoże, dlatego też wymaga regularnego podlewania. 
Rośliny w donicach

Rośliny do dużych donic ogrodowych – wierzba purpurowa, autor: John Winder/flickr.com

Fot. główna Ross Yedinak/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz