Co posadzić w donicach na tarasie? Kilka ciekawych propozycji

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania
Rośliny na taras, autor: Maja Dumat/flickr.com

Taras bez roślin? To niemożliwe. Żaden mebel nie doda tarasowi tyle uroku co najmniejsza nawet roślina. Tylko kwiaty sprawić potrafią, że miejsce to stanie się oazą. Rośliny do donic na taras wyciszają, uspokajają a aromat wielu z nich działa kojąco. Im ich więcej na tarasie, tym bardziej będzie wyjątkowy. Kwiaty, pnącza, rośliny zielone a także donice, które dla nich dobierzemy mogą stworzyć miejsce niezwykłe – ogród romantyczny, orientalny czy wiejski. Albo po prostu nasz autorski kolorowy misz-masz, który poniżej. Wybór roślin na taras jest przeogromny. Ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia, dostępna przestrzeń i zasobność portfela. Jakie wybrać rośliny do donic na taras? O tym poniżej.

Rośliny do donic na taras

Stokrotka afrykańska

Stokrotka afrykańska (Osteospermum ecklonis) jest przepiękną i długokwitnącą rośliną. Wykształca bardzo efektowne białe kwiaty, które, choć przypominają kształtem pospolitą polską stokrotkę, są od nich sporo większe. Ponadto, w przeciwieństwie do swojej małej siostry, ta roślina kwitnie aż od maja do października. Aby jednak tak się działo, trzeba ją regularnie i dość obficie zasilać nawozem do roślin kwitnących, oraz usuwać regularnie przekwitnięte kwiatostany. Jest to roślina w Polsce uprawiana jako jednoroczna.

Rośliny na taras - stokrotka afrykańska
Rośliny na taras – stokrotka afrykańska, autor: Josep Maria Viñolas Esteva/flickr.com

Datura

Datura (Brugmansia) jest niezwykle stylowo wyglądającą rośliną, a to ze względu na jej żółte kwiaty w kształcie trąbek. Właśnie z ich powodu bywa nazywana anielskimi trąbami. Wyrastają one ze szczytowych jej pędów, efektownie zwisając. Dzieje się to kilka razy w sezonie, a zaczyna latem i kończy późnym wrześniem. Nie należy jednak zapominać, że datura w okresie kwitnienia jest kwiatem niezwykle żarłocznym i to zarówno jeśli chodzi o słońce, wodę, jak i o składniki odżywcze zawarte w ziemi. Tylko jeśli zapewnimy jej ich odpowiednią ilość, odwdzięczy się nam pięknymi kwiatostanami. Nie jest to roślina mrozoodporna, dlatego musimy mieć miejsce w domu, by schować ją na zimę. Pamiętajmy także, że dorasta ona nawet do dwóch metrów, dlatego nie jest rośliną na każdy taras. 

Rośliny na taras - datura
Rośliny na taras – datura, autor: julie corsi/flickr.com

Pelargonia

Pelargonia (Pelergonium) to klasyka wśród roślin tarasowych. Większość jej odmian nie jest tak duża, jak datura, ale nie przeszkadza to im być równie pięknymi. Choć w Polsce jest tak powszechna, to o dziwo pochodzi z Afryki Północnej. Jak łatwo się więc domyślić nie jest mrozoodporna, ale równocześnie dość dobrze znosi różne niekorzystne warunki. Optymalnie rośnie jednak w miejscu, które zapewni jej dużo światło, a równocześnie nie narazi ją na poparzenia słoneczne w godzinach najmocniejszego, letniego słońca. Dobrze więc będzie ją postawić pod daszkiem, który uchroni ją przed nim. Bardzo lubi wodę, więc w lecie można podlewać ją nawet dwa razy dziennie. Jej nadmiar nie może jednak  pozostawać w donicy, dlatego pamiętajmy o przygotowaniu w niej warstwy drenażowej. 

Rośliny na taras - pelargonia
Rośliny na taras – pelargonia, autor: Hans/flickr.com

Oleander pospolity

Oleander pospolity (Nerium oleander) to również bardzo mile widziany mieszkaniec polskich tarasów. Kwitnie długo, zachwycając przy tym okazałymi i lekko pachnącymi kwiatostanami. Lubi pełne słońce i dużo wody, niezbędne jest jej mu także nawożenie. Ta roślina tak samo, jak datura nie zniesie przymrozków, trzeba jej więc zapewnić miejsce w domu na zimowy wypoczynek przy kominku. 

Rośliny na taras - oleander pospolity
Rośliny na taras – oleander pospolity, autor: TylerRhee/pixabay.com

Mandevilla

Mandevilla (Mandevilla) to przede wszystkim niezwykle widowiskowe, duże kwiaty. Wypuszcza je długo i w dużych ilościach a w zależności od odmiany mogą przybierać wiele różnych kolorów. Jest to roślina pnąca, dlatego można jej dać podporę w postaci kratki, po której będzie się piąć, lub też umieścić na wysokości, by pędy swobodnie opadały. Jest to kolejna roślina, która potrzebuje dostępu do światła, wody i składników odżywczych w ziemi.

Rośliny na taras - mandevilla
Rośliny na taras – mandevilla, autor: Cristina Sanvito/flickr.com

Lantana pospolita 

Lantana pospolita (Lantana camara) również obdarzona jest pięknymi kwiatostanami. Tworzą one kuliste kształty od maja aż do października. Istnieje wiele jej odmian barwnych. Trudno o niepowtarzanie się, ponieważ ta roślina również uwielbia słońce, żyzną ziemię i nie gardzi podlewaniem. Pamiętajmy jednak, żeby jej podłoże było przepuszczalne. Na zimę lantanę chowamy do w miarę ciepłego pomieszczenia.

Rośliny na taras - lantana pospolita
Rośliny na taras – lantana pospolita, autor: rosa estevez/flickr.com

Azalia japońska

Azalia japońska (Rhododendron japonicum) nie jest właściwe jedną rośliną, a rodzajem rododendronów. Wymieniona w nawiasie nazwa łacińska nie jest więc w rzeczywistości nazwą naukową. Są to niskie krzewy o pięknych, różnobarwnych kwiatach. Co prawda kwitnienie jednego krzewu nie jest długie, trwa bowiem dwa lub trzy tygodnie, ale możemy posadzić razem kilka odmian o różnym czasie rozwoju kwiatów. W ten sposób dłużej będziemy cieszyć się kwiatami. To bardzo wolno rosnące rośliny, więc jeśli zdecydujemy się na zakup niewielkich sadzonek, na rozwój kwiatów możemy czekać nawet kilka lat. Azalie dobrze rosną w pełnym słońcu, a także w półcieniu. Lubią żyzne i przepuszczalne podłoże, o niskim pH.

Rośliny na taras - azalia japońska
Rośliny na taras – azalia japońska, źródło: depositphotos.com

Lewkonia długopłatkowa

Lewkonia długopłatkowa (Matthiola longipetala), czyli popularna maciejka, to nasza wisienka na torcie. Jej wygląd jest zupełnie niepozorny – choć jej jasnoniebieskie bądź różowe kwiatki również mają swój urok – ale za to zapach, który rozsiewa wieczorami jest wręcz nieziemski. Z pewnością uprzyjemni więc pobyt na tarasie. Niestety nie powtarza ona kwitnienia, ale można sobie z tym sprytnie poradzić. Wystarczy zacząć jej wysiewanie w kwietniu, a potem powtarzać je co dwa tygodnie aż do czerwca. W ten sposób kwitnąć będą kolejne posiane rośliny i będziemy cieszyć się ich zapachem przez całe lato. A wysiewać można ją do każdej doniczki czy skrzyneczki z rosnącymi w nich roślinami. Żadnej nie przytłoczy, doda jedynie uroku. Tak jak większość roślin w niniejszym artykule lubi dużo słońca i wody oraz żyzną glebę.

Rośliny do donic na taras - maciejka
Rośliny do donic na taras – maciejka, źródło: depositphotos.com

Jak widać rośliny do donic na taras mogą być bardzo różnorodne i mogą stworzyć niepowtarzalny klimat.

Fot. główna autor: Maja Dumat/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz