Strona Główna Dom i BalkonKwiaty Balkonowe Lantana pospolita – uprawa i pielęgnacja

Lantana pospolita – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Lantana pospolita (Lantana camara)

Wysokość do 100 cm
Kwitnienie IV, V, VI, VII, VIII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój krzaczasty

Lantana pospolita (Lantana camara) jest krzewem lub półkrzewem należy do rodziny werbenowatych. W naturze rośnie w Ameryce Południowej na terenach Kolumbii i Wenezueli, w Ameryce Środkowej oraz na Karaibach i w Meksyku. Do wielu kraj6ów tropikalnych została zawleczona i jest tam traktowana jako inwazyjna. W naszym klimacie nie jest w stanie przetrwać zimy na zewnątrz, ale warto ją sadzić w donicach jako roślinę jednoroczną, gdyż pięknie prezentuje się na tarasach i balkonach, gdzie przyciągnie całe mnóstwo pięknych motyli. A i fruczak gołąbek (polski koliber) będzie częstym gościem na naszym balkonie.

Lantana pospolita

Lantana pospolita – fruczak gołąbek, autor: Erik_Karits/pixabay.com

Lantana pospolita jest rośliną trującą (wszystkie jej części)

Lantana pospolita – jak wygląda

Lantana pospolita jest to krzew wieczniezielony dorastający do 3 metrów wysokości. Ma ładne ozdobne liście o długości do 10 cm, nieco pomarszczone o jajowatym kształcie. Brzegi liści są piłkowane i szorstko owłosione, gdy je rozetrzeć wydzielają nieprzyjemny zapach.

Kwiaty wyrastają na szczytach łodyg tworząc główkowate kwiatostany. Roślina kwitnie od wiosny do jesieni i co charakterystyczne najwcześniej zakwitają kwiaty rosnące na zewnątrz główki a najpóźniej te w środku. Różnią się między sobą również wielkością. Wewnętrzne są mniejsze i regularne, te zewnętrzne są większe, dorastają do 8-10 mm i płatki ich koron są nierówne. W trakcie kwitnienia kwiaty sukcesywnie zmieniają barwę, początkowo jest ona żółta by z czasem zmienić się w pomarańczową a na koniec w czerwoną. Kwiaty zastępują jesienią kuliste owoce o średnicy 5-7 mm barwy czarnej, przypominające jeżyny (są trujące!). Wewnątrz pestkowca znajduje się jedno lub dwa nasiona, które roznoszą ptaki (ornitochoria). Roślina ta jest odporna na ataki szkodników i patogenów chorobotwórczych.

Lantana pospolita

Lantana pospolita, autor: Hans/pixabay.com

Uprawa lantany pospolitej

Lantana jest półkrzewem preferującym miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Nie przeszkadza jej zanieczyszczone powietrze oraz zasolona gleba, ale źle znosi, gdy jest ona przesuszona. Ziemia do uprawy lantany powinna mieć odczyn lekko kwaśny do obojętnego, najlepiej o odczynie 6-7 pH.

Lantanę można rozmnażać choćby z nasion. Jednak nie jest to proste, a wyhodowana roślinka można odbiegać od wyglądu lantany macierzystej. Dużo wygodniej i pewniej jest pozyskać nowe rośliny z pędów. Latem będą to pędy zielne, natomiast jesienią półzdrewniałe. Jeśli zamierzamy roślinę przezimować, to i tak koniecznym jest usuniecie pędów. I z nich można stworzyć nowe rośliny. Pędy takie dobrze jest zanurzyć w ukorzeniaczu i powtykać do pojemnika wypełnionego wilgotnym piaskiem. Taki pojemnik trzeba postawić w jasnym i ciepłym pomieszczeniu, a po miesiącu do 6 tygodni przesadzić sadzonki do osobnych doniczek, które muszą stać w dobrze doświetlonym, dość ciepłym (kilkanaście stopni na plusie) miejscu aż do wiosny.

Lantana pospolita

Lantana pospolita, autor: DEZALB/pixabay.com

Pielęgnacja lantany pospolitej

Lantana pospolita wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinę tę powinno się podlewać latem co najmniej kilka razy w tygodniu, a gdy panują upały nawet codziennie. Dobrze reaguje na przycinanie, co z jednej strony powoduje  zagęszczenie rośliny, a z drugiej dużo bardziej intensywne kwitnienie. Przed zimą natomiast jest koniecznością. Dobrze jest ją często zasilać nawozami dedykowanymi roślinom kwitnącym, czyli bogatymi w potas i fosfor, natomiast ubogimi w azot, który powoduje nadmierne wytwarzanie liści.

Lantana pospolita

Lantana pospolita, autor: paulbr75/pixabay.com

Kwiaty po przekwitnięciu należy usuwać, z jednej strony zabiegi te sprawią, że roślina będzie dużo dłużej kwitnąć, z drugiej unikniemy zawiązywania się owoców, co zawsze osłabia roślinę i skutkuje mniejszą ilością kwiatostanów.

Lantana pospolita nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego w Polsce uprawia się ją głównie w pojemnikach. Ładnie prezentuje się na tarasach i balkonach, ale przed zimą powinna zostać przycięta i umieszczona w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, a na zewnątrz wyniesiona ponownie dopiero w maju, najlepiej po zimnej Zośce. Prawda jest jednak taka, że roślina po takim przezimowaniu nigdy nie będzie tak piękna jak ta, która wyrośnie z kupionej, młodej sadzonki.

Fot. główna: Alejandro Bayer Tamayo, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz