Strona Główna Dom i Balkon Palma Areka – uprawa, pielęgnacja, choroby oraz szkodniki

Palma Areka – uprawa, pielęgnacja, choroby oraz szkodniki

autor Ogarnij Ogród

Palma Areka (Areca) jest rodzajem palmy z rodziny arekowatych, do której należy ok. 50 gatunków. W naturze rosną głównie w południowo wschodniej Azji. U nas jest to popularna roślina doniczkowa, co zawdzięcza swojemu eleganckiemu pokrojowi i efektowym liściom. Wystarczy odpowiednia doniczka a palma będzie się pięknie prezentowała w każdym wnętrzu.

W sprzedaży dostępne są w zasadzie dwa gatunki areki – arekę katechu (Areca catechu) oraz arekę żółtawą (Areca lutescens). Inne chętnie uprawiane w naszych domach palmy to choćby liwistona okrągłolistna.

Palma Areka – Areca catechu

Palma Areka – Areca catechu, autor: Maja Dumat/flickr.com

Areka katechu

Inne nazwy areki katechu to palma betel, areka żuwna, palma bambusowa, palma arekowa. Ten gatunek pochodzi z rejonów Malezji i Filipin. W uprawie doniczkowej dorasta do 2 m wysokości. Liście są długie, intensywnie zielone, osadzone na zielonej osadce, łodygi pasiate również koloru zielonego. Na łodygach tworzą się po opadłych liściach regularne pierścienie, tworząc ładny wzór. Uwidaczniają się, gdy palma ma około 3 lata. Młodą palmę katechu można pomylić z palmą kokosową.

 

Areka żółtawa

Areka żółtawa lub chryzalidokarpus żółtawy (Dypsis lutescens). Inne nazwy areki żółtawej to złotowiec lub areka złocista. W naturze rośnie na Madagaskarze, gdzie dorasta do kilku metrów wysokości. Uprawiana w doniczce, osiąga co najwyżej 1,5 m. Otoczona troskliwą opieką, a wymagania ma naprawdę niewygórowane, będzie zdobiła pomieszczenie przez wiele długich lat. Jej liście są pierzaste, barwy jasnozielonej, osadzone na żółtawej osadce i mają wyraźnie zaznaczony główny nerw.

Palma Areka – Areka żółtawa

Palma Areka – Areka żółtawa, chryzalidokarpus żółtawy (Dypsis lutescens), autor: Scott Zona/flickr.com

Wyglądają dzięki temu bardzo atrakcyjnie. Osadzone są na długiej łodydze barwy zielonozłotej. Wyrastają sztywno wyprostowane, z czasem rozkładają się niby wachlarz i łukowato pod jego ciężarem się wyginają. Palma areka żółtawa słynie również ze swoich prozdrowotnych właściwości, dzięki którym jest rośliną idealną do sypialni. Ma bowiem zdolność usuwania substancji toksycznych z otoczenia a dodatkowo nawilża powietrze.

Uprawa palmy areka

Palma areka do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniego podłoża. Można albo kupić gotowe, dedykowane palmom albo skomponować z ziemi kompostowej, z dodatkiem torfu lub ziemi liściastej i piasku. Wszystkie te komponenty powinny być wymieszane w równych proporcjach. By podłoże było jeszcze bardziej przepuszczalne, można użyć również perlitu lub keramzytu roztłuczonego młotkiem w woreczku. Nie należy zapominać o otworze w doniczce, która powinna być dość wąska, ale wysoka a także o warstwie drenażowej na dnie, najlepiej z kamyczków lub keramzytu.

Jeśli zależy nam by palma była gęsta i atrakcyjna, dobrze jest w jednej doniczce zasadzić kilka sztuk. Ale i zasadzona pojedynczo będzie miała swój urok. Młode egzemplarze powinno się przesadzać do większej doniczki co roku, później co 2-3 lata. Najlepszy moment to luty albo marzec.

Palma areka

Palma Areka, autor: Mokkie, Wikipedia.org

Gdy już posadzimy ją w nowej, pięknej doniczce wypełnionej żyznym podłożem, trzeba roślinie wybrać odpowiednie miejsce. Najlepsze jest takie z dużą ilością rozproszonego światła. Optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 18-22oC. Palmy domowe nie przechodzą okresu spoczynku.

Pielęgnacja palmy areka

Kluczowe w pielęgnacji palny areka jest zapewnienie roślinie wysokiej wilgotności powietrza. Największy problem jest z tym zimą, gdy mieszkania się ogrzewane. Dlatego codziennie powinno się ją zraszać delikatną, wodną mgiełką. Woda musi być odstana, w temperaturze pokojowej. Można również palmę postawić w wysokim podstawku wypełnionym keramzytem i wodą w taki sposób, by doniczka zimą w wodzie nie stała. Za to parując będzie nawilżała powietrze wokół rośliny. Jeśli zaniedbamy zraszanie, zaraz zobaczymy zasychające końcówki liści, które będą szpeciły roślinę.

Ale palma potrzebuje wilgoci nie tylko w powietrzu. Powinna być również systematycznie i często podlewana. Latem, gdy są upały, wręcz doniczka powinna stać w dozie, roślina uwielbia bowiem tzw. „mokre stopy”. Woda do podlewania powinna być miękka, najlepiej deszczówka albo dobrze odstana, nadmiar bowiem wapnia, który pochodzi z naszej kranówki szkodzi palmom. Jest to roślina idealna do upraw hydroponicznych.

Palma Areka

Palma Areka, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

Jeśli zauważymy, że liście palmy bledną a później zaczynają żółknąć, oznacza to spore niedobory substancji pokarmowych w podłożu. By nie dopuścić do takiej sytuacji rośliny powinny być systematycznie zasilane nawozami do palm, biohumusem lub innym nawozem do roślin zielonych, ale w dawce o połowę mniejszej niż ta podana na opakowaniu.

Szkodniki palmy areka

Przędziorek chmielowiec

Bytność tego szkodnika rozpoznać można po pojawiających się na liściach mozaikowych, żółtych plamkach, które z czasem powiększają się aż całe liście zasychają. Reagować należy zatem szybko. Można wacik moczyć w letniej wodzie z szarym mydłem i przetrzeć dokładnie liście a następnie zrobić palmie letnią kąpiel pod prysznicem. Jeśli jednak roślina jest już wiekowa i dużych rozmiarów, pozostaje zakup specjalnego preparatu w sprayu i zrobienie oprysków. Pojawienie się przędziorków to również sygnał, że zbyt rzadko palma jest zraszana i w otoczeniu jest mało wilgoci.

Tarczniki

Tam, gdzie jest sucho zaczynają również pojawiać się tarczniki, kolejny szkodnik, który może zaatakować naszą arekę. Te kilkumilimetrowe, spłaszczone, okryte twardą skorupką szkodniki wysysają sok z roślin, co powoduje żółknięcie a następnie opadanie liści. Zagrażają roślinom szczególnie zimą, gdy powietrze jest nagrzane a jednocześnie suche, dlatego też tak ważne jest systematyczne zraszanie roślin. Szkodniki można usunąć mechanicznie, przy pomocy wacika maczanego w denaturacie. W sklepach ogrodniczych dostępne są pałeczki, które wtyka się w podłoże, chronią one rośliny przed atakami tych szkodników.

Palma Areka – Areca lutescens

Palma Areka – Areca lutescens, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

Choroby palmy areka

Plamistość liści

Nie tylko szkodniki powodować mogą powstawanie plam i przebarwień na liściach. Często przyczyną mogą być grzyby z gatunku Drechslera ssp, Gliocladium vermoeseni, Exosporium palmivorium. Powodem wystąpienia choroby jest z jednej strony zbyt wysoka wilgotność otoczenia (niepotrzebne zraszanie roślin w chłodne i pochmurne dni) a jednocześnie zbyt duże zagęszczenie rośliny, co utrudnia cyrkulację powietrza. Najbardziej skutecznymi będą wówczas opryski preparatami grzybobójczymi.

Zasychanie liści

Zasychanie końcówek liści to bardzo często występująca przypadłość u palm, która jest wynikiem zaniedbań w sferze podlewania i zraszania rośliny. Nie jest to niestety roślina dla zapominalskich, o czym dość szybko przychodzi się przekonać. Liście bowiem zaczynają żółknąć i dość szybko zasychają. Zmiany te są nieodwracalne, zaczynają się od dolnych liści i podążają ku górze. Jeśli nie zdążyliśmy zasuszyć rośliny, to usuwamy zwiędłe liście i zaczynamy systematycznie roślinę podlewać i zraszać.

Fot. główna: artjazz, depositphotos.com

Jakie podłoże do palmy Areka?

Palma Areka potrzebuje żyznej, przepuszczalnej ziemi. Najlepiej sprawdzi się tu ziemia torfowa lub ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem lub piaskiem. Na dnie doniczki konieczny gruby drenaż w postaci potłuczonej doniczki, małych kamyczków lub keramzytu.

Gdzie kupić palmę Areka?

Palma Areca jest tak popularna, że bez problemu można ją kupić w każdym markecie budowlanym, w wielu kwiaciarniach, oczywiście tych dobrze zaopatrzonych i bez problemu w wielu sklepach internetowych.

Ile rośnie palma Areka?

Palma Areka rośnie szybko, ale jeśli kupi się małą roślinkę (np. doniczkę 12cm średnicy) od takiego malucha do olbrzyma będzie z 4-5 lat dobrego wzrostu. Jeśli ma dorosnąć do ponad 2 m wysokości (a do takiej wysokości dorasta w donicy), lepiej kupić większą.

Ile kosztuje Palma Areka?

Niewysokie egzemplarze (doniczka 12 cm średnicy) kosztują około 20 zł, ok. 60 cm wysokości to ok 70 zł, te dobrze już wyrośnięte, ponad 1 m wysokości to wydatek rzędu ponad 200 zł.

Czy Palma Areka może być na dworze?

Palmy potrzebują stanowiska z dużą ilością rozproszonego światła, więc może stać no. pod drzewem. Tylko latem i tylko w donicy, nie nadaje się do sadzenia w gruncie. Areka jest to bowiem roślina ciepłolubna – trzeba jej jej zapewnić temperatury powyżej 20°C (temp. nie może spadać poniżej 16°C!). Zimuje więc tylko w ogrzewanym pomieszczeniu.

Jak wygląda Palma Areka?

Ma ciemnozielone, ozdobne, lekko karbowane i błyszczące liście. Są one pierzaste, wcześniej niepodzielone i swoim wyglądem przypominają literę V.

Jaka doniczka dla Palmy Areka?

Palmy mają długi, niezbyt rozgałęziony system korzeniowy, dlatego potrzebują wąskich, ale wysokich doniczek.

Czy palma jest szkodliwa dla kota?

Palma Areka nie ma żadnych toksycznych właściwości. Jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt.

 

Przeczytaj także

Dodaj komentarz