Liwistona okrągłolistna vel Palma liwistona vel Palma okrągłolistna (Saribus rotundifolius) |
|
Wysokość | ok. 2 m |
Kwitnienie | – |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | liście |
Pokrój | wyprostowany |
Liwistona okrągłolistna vel Palma liwistona vel Palma okrągłolistna (Saribus rotundifolius, dawniej Livistona rotundifolia) jest gatunkiem palmy należącym do rodziny arekowatych. Pochodzi z lasów tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji (Indonezja, Filipiny, Malezja), gdzie porasta lasy bagienne i deszczowe, brzegi rzek i lasy odradzające się po wycinkach. W innych krajach o gorących klimatach sadzona często w ogrodach i parkach, poza tym na całym świecie uprawiana jako roślina doniczkowa.
Ze względu na duże rozmiary jakie palma ta osiąga, powinna zdobić dość duże pomieszczenia. Świetnie wygląda postawiona w przestronnych salonach, w salach wykładowych, w foyer hoteli czy biurowców, pod warunkiem, że dociera tam duża ilość światła. Latem można liwistonę okrągłolistną przenieść na ocieniony taras lub balkon.
Liwistona okrągłolistna – jak wygląda
Liwistona okrągłolistna rosnąc w naturze jest wysoką (30-40 m) palmą, natomiast w doniczce dorasta do 2 m wysokości. Rośnie bardzo wolno tworząc gruby, wzniesiony pień zwany kłodziną.
Ozdobą liwistony okrągłolistnej są bardzo duże, błyszczące liście, dłoniasto złożone, częściowo ze sobą zrośnięte. Osadzone są na grubych i sztywnych ogonkach, które na krawędziach mają kolce. W miarę wzrostu dolne liście zasychają i tworzy się pień zwieńczony u góry pióropuszem liści. W warunkach naturalnych palma zakwita drobnymi, żółtymi kwiatkami i wydaje małe, żółte kuliste owoce. Z czasem nabierają bursztynowej barwy i zwisają tworząc duże, gęste, grona. W uprawie doniczkowej Liwistona nie kwitnie i nie wydaje owoców. Tym niemniej jest zachwycającą ozdobą wnętrza, dzięki intensywnie zielonym, wachlarzowatym liściom.
Uprawa palmy okrągłolistnej
Co prawda palma nie lubi przesadzania, ale jest ono konieczne co najmniej w dwóch wypadkach. Gdy zostanie przyniesiona ze sklepu, wówczas po tygodniu jest na tyle zaaklimatyzowana, że trzeba ją przesadzić do odpowiedniej doniczki, a także gdy korzenie zaczynają wystawać na powierzchni lub przerastają otwór w dnie. Doniczka powinna być ceramiczna, z otworem w dnie i grubą warstwą drenażową na spodzie. Ziemia najlepiej kupiona gotowa, dedykowana palmom.
Liwistona okrągłolistna nie jest rośliną łatwą w uprawie, potrzebuje dużej ilości wilgoci w powietrzu, przy jednoczesnym umiarkowanym podlewaniu podłoża. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, zaczynają zasychać końcówki liści.
Palma okrągłolistna powinna stać w miejscu bardzo jasnym, ale nie bezpośrednio w słońcu, idealna jest wystawa południowa za gęstą firaną. Nie wymaga zimowego spoczynku, ale lepiej czuje się w nieco niższej temperaturze i z dala od grzejnika. Zimą spryskiwanie palmy delikatną mgiełką wodną jest koniecznością.
Liwistona okrągłolistna – pielęgnacja
Palmę liwistona trzeba przede wszystkim systematycznie zraszać, a doniczka powinna stać w głębokim podstawku wypełnionym keramzytem i wodą, przy czym sama doniczka w wodzie stać nie może, bowiem korzenie będą miały zbyt mokro i zaczną gnić. Parująca z podstawka woda zaspokajać będzie choć w stopniu podstawowym zapotrzebowanie rośliny na wilgoć w powietrzu. Jeśli w podstawku keramzytu albo kamieni nie ma, nadmiar gromadzącej się tam wody powinien być usuwany.
Palma liwistona powinna być od wiosny do początków jesieni systematycznie, raz na dwa tygodnie zasilana, najlepiej nawozem wieloskładnikowym dedykowanym palmom.
Liwistona okrągłolistna – rozmnażanie
Palmę liwistona rozmnaża się z nasion. I można to robić również w warunkach domowych. Ale nie jest to proste, dobrze jest więc mieć co najmniej kilka nasion, by zwiększyć szansę dochowania się własnoręcznie wyhodowanej rośliny. Nasiona mają twardą otoczkę, dobrze jest wiec najpierw moczyć je przez dwa dni w letniej wodzie. Później pojemnik wypełniony podłożem dla palm i wkładamy nasiona na głębokość 3-4 cm i całość przykrywamy szklaną kopułą lub folią spożywczą i stawiamy na jasnym i ciepłym parapecie.
I uzbrajamy się w cierpliwość, gdyż proces kiełkowania może trwać nawet kilka miesięcy. Gdy ziemia przesycha należy ją zraszać, podłoże bowiem powinno być stale lekko wilgotne. W każdym razie dużo łatwiej jest kupić gotową roślinę, niż samodzielnie hodować ją z nasionek. Ale za to satysfakcja jaka 🙂
Fot. główna: Dariusz Kowalczyk, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org