Strona Główna Dom i BalkonRośliny Doniczkowe Niedośpian – uprawa i pielęgnacja

Niedośpian – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Niedośpian

Hypoestes

Wysokośćok. 20 cm
KwitnienieVII, VIII, IX
Stanowiskosłoneczne
Wilgotność glebyumiarkowanie wilgotna
Ozdobnośćliście
Pokrójpokładający się

Niedośpian (Hypoestes) jest rośliną należącą do rodziny akantowatych i obejmuje około 150 gatunków. Rośnie w strefie tropikalnej Azji oraz Afryki. Choć trudny w uprawie, a to z uwagi na potrzebę dużej wilgotności powietrza, to ze względu na niezwykle dekoracyjne liście często i chętnie uprawiany w naszym klimacie jako roślina szklarniowa, doniczkowa lub w ogrodach jako roślina jednoroczna.  Kupując roślinę trzeba zwrócić uwagę, że fitonia (Fittonia) jest do niego bardzo podobna i łatwo się pomylić. Warto więc posługiwać się jego nazwą łacińską.

Niedośpian

Niedośpian, autor: zoosnow/pixabay.com

Jak wygląda niedośpian

W  naturze niedośpian rośnie jako półkrzew. W uprawie doniczkowej osiąga zaledwie 50 cm wysokości (najczęściej 15-30 cm), podczas gdy w naturze niektóre odmiany sięgają nawet 2 metrów.

Roślina ta uprawiana jest ze względu na soje niezwykle atrakcyjne liście, których paleta barw jest naprawdę imponująca. Spód liścia najczęściej jest zielony, ale już wierzch blaszki liściowej może być biały, różowy, fioletowy lub czerwony w różnych odcieniach. Mozaiki na liściach są tak niepowtarzalne, że dwóch identycznych roślin się nie znajdzie.

Roślina co prawda kwitnie, ale jej kwiatuszki nie mają walorów dekoracyjnych. Są maleńkie, fioletowe i bardzo niepozorne.

Niedośpian

Niedośpian, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Uprawa niedośpianu

Roślina potrzebuje podłoża żyznego, ale lekkiego i przepuszczalnego o lekko kwaśnym do obojętnego odczynie. Niedośpian ma bardzo delikatne liście, dlatego nie może stać w miejscu nasłonecznionym, ale stanowisko musi być jasne a roślina dobrze doświetlona. Dobrym miejscem jest parapet okna wychodzącego na północ. Najlepiej czuje się rosnąc w szklarni, gdyż tam panuje i wysoka temperatura, której roślina potrzebuje oraz wysoka wilgotność, którą ciężko jest zapewnić w mieszkaniu. Gdy jednak stoi już na parapecie, trzeba ją codziennie zraszać i pilnować by temperatura otoczenia nie spadała poniżej 20°C. Oprócz tego dobrze jest postawić w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza lub postawić ją w głębokim spodku pełnym kamieni i wody między nimi (woda nie może dotykać dna doniczki). 

Niedośpian

Niedośpian, autor: Sanjay Acharya, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Roślina będzie się na pewno dobrze czuła rosnąc w łazience z oknem. Pięknie się również prezentuje w szklanych ogrodach.

Niedośpian – pielęgnacja

Niedośpian kocha wodę nie tylko w powietrzu, ale również w podłożu. Latem powinno się go podlewać kilka razy w tygodniu, zimą co najmniej dwa razy.  Nawet krótkotrwały brak wody może doprowadzić do zamarcia rośliny. Raz na dwa tygodnie przy okazji podlewania trzeba roślinę zasilić, najlepiej nawozem bez lub z minimalną dawką azotu. Może to być choćby biohumus.

Roślina ta nie żyje w naszych warunkach zbyt długo, nie wymaga zatem przesadzania. Ale można ją zastępować kolejną, ukorzeniając wczesną wiosną sadzonki wierzchołkowe w wilgotnym torfie pod szklanym przykryciem, może to być choćby słoik. Dobrze jest pędy przed posadzeniem zanurzyć w ukorzeniaczu. Torf powinien być lekko kwaśny. Uszczykiwanie sadzonek wierzchołkowych przedłuża żywotność rośliny i ją zagęszcza.

Niedośpian

Niedośpian, autor: zoosnow/pixabay.com1

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz