Strona Główna PielęgnacjaSadzenie i Siew Roślin Rzodkiewki w doniczce – uprawa i pielęgnacja

Rzodkiewki w doniczce – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Rzodkiewki w doniczce to doskonały pomysł na świeże i bardzo zdrowe warzywa już na przednówku. Młodzi pewnie zapytają cóż to ten przednówek? Otóż jest to okres po zimie a jeszcze przed nadejściem wiosny, gdy o wartościowe warzywa naprawdę trudno. Nasze sklepy są bowiem pełne importowanych, często mocno traktowanymi chemią warzyw. Dlatego warto pokusić się o wysiew choćby kilku warzyw i ziół do doniczki, by mieć pod ręką witaminy i minerały z najwyższej półki.

Rzodkiewki w doniczce – uprawa

Uprawa rzodkiewki w doniczce jest dziecinnie prosta. Wystarczy do tego doniczka albo każdy inny pojemnik, którego głębokość będzie wynosiła co najmniej 10 cm. W dnie doniczki muszą być zrobione otwory, żeby uchodził z niej nadmiar wody. Przyda się również warstwa drenażowa. Może to być keramzyt albo żwir lub kamyczki. Ziemia do uprawy rzodkiewki powinna być dość żyzna, lekka i przepuszczalna. Można np. zmieszać ziemię uniwersalną z kompostem i piaskiem. Taka doniczka z wysianą rzodkiewką powinna stanąć na jasnym, słonecznym parapecie. Pamiętać jednak należy, że roślina rosnąc w pełnym słońcu będzie miała parciejące i włókniste rzodkiewki.

Rzodkiewki w doniczce – rzodkiewki na parapecie

Rzodkiewki w doniczce – rzodkiewki na parapecie, źródło: depositphotos.com

Jak siać rzodkiewkę w doniczce

Rzodkiewka w doniczce można być siana punktowo, bo i nasionka są na tyle duże i kiełkują w zasadzie w 100%, więc można to zrobić bez problemu. Można także siać rzodkiewkę gęsto w rzędach na przemian np. ze szczypiorkiem, koprem i pietruszką naciową. Trzeci przypadek to gęste wysianie rzodkiewki na całej powierzchni ziemi. W pierwszym wypadku będziemy mieli pojedyncze, dorodne rzodkiewki bez konieczności ich przerywania.

Rzodkiewki w doniczce

Rzodkiewki w doniczce, autor: FotoRieth/pixabay.com

W drugim i trzecim przypadku rzodkiewkę trzeba będzie przerywać. Ale to nie oznacza jej marnowania. Młode siewki można bowiem wykorzystać jako kiełki do sałatki czy kanapki, nieco starsze będą doskonałymi mikrolistkami do zjadania na bieżąco, a takie systematyczne przerywanie sprawi, że na koniec będziemy mieli dorodne rzodkiewki, których zarówno korzenie jak i liście, które są nie tylko jadalne, ale również bardzo smaczne, można wykorzystać w kuchni.

Rzodkiewkę wysiewa się na głębokości 1 cm. Uprawę należy systematycznie zraszać letnią wodą, ale tylko tak, by podłoże było umiarkowanie wilgotne.

Rzodkiewki w doniczce

Rzodkiewki w doniczce, autor: AKuptsova/pixabay.com

Rzodkiewka na balkonie

Nie macie ogrodu a macie balkon? Można na nim uprawiać całe mnóstwo warzyw i ziół jak pomidory czy pomidorki koktajlowe . A nawet owoce, bo choćby arbuz na balkonie udaje się świetnie, oczywiście na tym nasłonecznionym. Dlatego również rzodkiewka na balkonie jest doskonałym pomysłem.

Rzodkiewki będą najbardziej dorodne jeśli będą miały choć trochę słońca (w cieniu pójdą w liście), ale nie palące słońce cały dzień (wówczas korzenie zdrewnieją) i będą uprawiane wiosną i w końcówce lata. O ile zdrewniałe korzenie wykluczają je do spożycia, to liście rzodkiewki są równie smaczne i równie zdrowe jak korzenie i można z nich wyczarować zadziwiające wiele potraw.

Skrzyneczka na rzodkiewkę musi mieć głębokość minimum 10 cm. Nasiona można wysiać dość gęsto i przerywać wykorzystując siewki, a następnie małe rzodkiewki wraz z liśćmi w całości w kuchni. Większość odmian rośnie dość szybko i w pełni ukształtowane warzywa mamy już po 30-40 dniach.

Rzodkiewki w doniczce – rzodkiewki na balkonie

Rzodkiewki w doniczce – rzodkiewki na balkonie, źródło: depositphotos.com

Pielęgnacja rzodkiewki na balkonie

Uprawa rzodkiewki na balkonie powinna być systematycznie zraszana tak, by ziemia była stale umiarkowanie wilgotna. Zbyt wilgotne podłoże prowadzi do chorób, a zbyt suche sprawia, że rzodkiewka idzie w liście, a korzenie są małe.

Rzodkiewki rosną tak szybko, że jeśli zasadzimy je w miarę żyznym, przepuszczalnym podłożu nie ma konieczności ich nawożenia. Jeśli jednak rosną w jednej donicy z bardziej wymagającymi i żarłocznymi warzywami, to najlepiej jest raz w tygodniu podlewać całość wodą z dodatkiem biohumusu. Jeśli używamy innego nawozu (zawsze powinien być naturalny), nie może on być zbyt bogaty w azot, bo ten powoduje parcenie korzeni i nadmierny przyrost liści.

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content