Strona Główna Dom i Balkon Trzmielina Fortune’a – uprawa, cięcie, odmiany

Trzmielina Fortune’a – uprawa, cięcie, odmiany

autor Ogarnij Ogród

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortuneizwana inaczej trzmieliną pnącą to krzew z rodziny dławiszowatych. Pochodzi z Azji i posiada wiele odmian, które różnią się wielkością, pokrojem i barwą liści. To piękna i uniwersalna roślina, dla której warto znaleźć miejsce w swoim ogrodzie.  Tym bardziej, że zalicza się do roślin zimozielonych, może zatem być ozdobą ogrodu cały rok.

Trzmielina Fortune`a

Trzmielina Fortune`a, autor: dzielo-dzialka/flickr.com

Trzmielina Fortune’a rozkrzewia się dość szybko, a do wspinania się na podpory wykorzystuje elastyczne pędy oraz korzenie przybyszowe, które tworzy. Roślina ta posiada najczęściej eliptyczne, skórzaste liście w różnych odcieniach zieleni, która u niektórych odmian łączy się z żółcią lub bielą. Kolor liści tuż przed zimą czasami zmienia się na czerwony. W okresie letnim, na przełomie czerwca i lipca, roślina ta kwitnie. Jej kwiaty jednak nie są zbyt ozdobne.

W zależności od odmiany może pełnić rolę rośliny płożącej nisko przy ziemi, pnącej albo być niewielkim krzewem. Nowością i niezwykłą ozdobą ogrodu może być trzmielina pienna (czyli szczepiona na pniu), przybiera ona wówczas postać niewielkiego drzewka.

 

Uprawa trzmieliny Fortune’a

Trzmielina Fortune’a jest bardzo atrakcyjną a przy tym  mało wymagającą w uprawie rośliną. Najbardziej lubi podłoża żyzne, próchnicze, lekko kwaśne, dość ciężkie i delikatnie wilgotne. Trzmielina w większości odmian lubi słońce,  które świetnie sprawdzają się posadzone w półcieniu a nawet w cieniu. Warto wiedzieć, że odmiany o wielobarwnych liściach najlepiej sadzić w miejscach bardziej nasłonecznionych, bo to właśnie w takich warunkach ich liście będą intensywniej się wybarwiały. Ogromną zaletą rośliny jest możliwość jej formowania i kształtowania., doskonale bowiem znosi cięcia.

Trzmielina, w zależności od odmiany, jest mniej lub bardziej mrozoodporna (żadna nie jest w pełni), dlatego czasami wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. W cieplejszych regionach Polski dobrze zimuje nawet pod okrywą śnieżną i zachowuje swoje liście aż do wiosny. W chłodniejszych częściach kraju zwykle marznie i traci czasem sporo liści, które pod wpływem niskich temperatur zmieniają barwę na czerwoną lub różową. Na szczęście w okresie wiosny regeneruje się dość sprawnie i już latem doskonale się prezentuje.

Trzmielina Fortune`a

Trzmielina Fortune`a, autor: Leonora (Ellie) EnkingFollow/flickr.com

 

Trzmielina Fortune’a nie wymaga specjalistycznego nawożenia, wystarczy wiosną podsypać roślinę świeżym kompostem lub odpowiednią dawkę nawozu w granulkach. Zdecydowanie wystarczy jej odpowiednia lokalizacja (miejsce osłonięte od wiatru, nasłonecznione), gleba (żyzna i próchnicza) i odpowiednia wilgotność (latem wymaga podlewania).

U trzmieliny może czasem występować zjawisko rewersji, polega ono na tym, że  wyrastają boczne pędy o liściach barwy zimnozielonej, bez charakterystycznych dla danej odmiany przebarwień. Pędy te należy od razu usuwać, gdyś szybko rosną i zagłuszą te pięknie wybarwione.

Trzmielina Fortune`a

Trzmielina Fortune`a, autor: Jim Harding/flickr.com

 

Cięcie trzmieliny Fortune’a

Trzmielina Fortune’a może zdobić ogrody, tarasy i działki praktycznie przez cały rok. Wymaga tylko odpowiedniej pielęgnacji, m.in. cięcia. Co prawda może rosnąć bez tego zabiegu, ale wówczas nie zagęści się tak ładnie i nie będzie prezentowała się tak efektownie. Za cięcie najlepiej zabrać się już pierwszej wiosny po posadzeniu. Zaleca się skrócenie pędów do długości 5-7 cm. Następnie każdego roku należy przycinać je o połowę świeżego przyrostu.

Trzmielina jest rośliną, która świetnie okrywa pień drzewa. Jeśli ma pełnić tę funkcję, warto pierwszej wiosny skrócić pędy tak jak powyżej, a kolejne przyrosty przywiązywać systematycznie do pnia. Wystarczy je dobrze ukierunkować, a będą się same piąć w górę.

Jest także sposób na powstające luki. Ogołocony, długi pęd najlepiej wyciąć, a gałązki, które wyrosną obok, tylko delikatnie skrócić. Wówczas pojawią się nowe przyrosty i doskonale zasłonią wolną przestrzeń.

Trzmielina Fortune`a

Trzmielina Fortune`a, autor: Stephan Vincent/flickr.com

 

Trzmielina Fortune’a – popularne odmiany

Trzmielina Fortune’a cieszy się dużą popularnością. Wybrane jej odmiany w sposób szczególny zasługują na uwagę. Do tych najlepiej znanych zalicza się następujące:

  • Emerald Gold – liście eliptyczne, zielone, lekko ząbkowane na brzegach, ozdobione szeroką żółtą obwódką.
  • Emerald Gaiety – liście owalne, małe i szarozielone, ozdobione białym obrzeżem.
  • Harlequin – liście nieduże, zielone, pstre, biało nakrapiane. Młode listki są prawie całe białe.
  • Silver Carpet – liście małe, szerokie, zielone, ozdobione białą obwódką.
  • Golden Harlequin – liście zielone, ozdobione zielonymi smugami i cętkami.
  • Blondy – liście owalne zielone, ozdobione biało-kremową plamą usytuowaną na środku.
  • Kewensis – liście małe, okrągłe, zielone, z nieco jaśniejszym unerwieniem.
  • Silver Queen – liście duże, zielone, ozdobione nieregularnym białym obrzeżem.
Trzmielina Fortune`a

Trzmielina Fortune`a, autor: Jo De Martelaer/flickr.com

 

Odmiany wyższe warto podeprzeć podporami, dzięki którym będzie można uzyskać ciekawy efekt ozdobny. Z kolei niższe rośliny świetnie sprawdzą się w roli roślin okrywowych, gdyż to one właśnie dobrze osłaniają puste przestrzenie na rabacie, zwłaszcza pod gęstymi drzewami, pod koronami których nie chce rosnąć nawet trawa. Zabójczo prezentują się również w roli soliterów, jako rośliny szczepione na pniu.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content