Hortensja doniczkowa – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
8 minut czytania
Hortensja, autor Kornelia-Laubach/pixabay.com

Hortensje (Hydrangea macrophylla) należą do jednych z najbardziej wytwornych i efektownych kwiatów ogrodowych. Ich kuliste kwiatostany prezentują się wyjątkowo, a całe krzewy tych urzekających kwiatów można z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasach, balkonach czy w ogródkach. Hortensja doniczkowa nie jest osobnym gatunkiem. Do uprawy w pojemnikach wystarczy wybrać odmiany niskorosłe. Może to być zarówno hortensja drzewiasta (krzewiasta) jak i bukietowa czy ogrodowa. Czy uprawa hortensji w doniczkach wymaga szczególnych zabiegów, aby prezentowały się równie pięknie jak na grządkach? Poniżej najważniejsze informacje. 

Hortensja doniczkowa
Hortensja doniczkowa, autor JillWellington/pixabay.com

Hortensje doskonałe do upraw w doniczkach

Większość rodzajów hortensji można wykorzystać do uprawy w doniczkach, jednak najlepiej sprawdzą się do tego celu odmiany charakteryzujące się mniejszym rozrostem np. ‘Sybilla’. Jest to hortensja sięgająca do około metra wysokości, a jej mięsiste i błyszczące liście w połączeniu z pięknymi kulistymi kwiatostanami do średnicy do 30 cm, będą nie lada ozdobą w okresie od czerwca do sierpnia. Ich ciemnoróżowa po filetową barwa na tle pięknych, intensywnie zielonych liści wniesie wyjątkowy klimat, a kwiaty te bez problemu można znaleźć w większości sklepów ogrodniczych. Uprawa całoroczna hortensji szklarniowych itp. – szczególnie w warunkach domowych może być kłopotliwa, dlatego najlepiej wybierać odmiany „zwykłe”, które będą w stanie przetrwać w domowych warunkach i w ogrodzie cały rok.

Hortensja doniczkowa
Hortensja doniczkowa, autor:InstagramFOTOGRAFIN/pixabay.com

Jak dobrać donicę dopasowaną do potrzeb hortensji?

Pękate kwiatostany hortensji oraz ich duże zielone liście doskonale komponują się praktycznie z każdym rodzajem pojemników oraz doniczek. Doskonale zaprezentują się zarówno w tych kamiennych, drewnianych, ceramicznych czy wykonanych z ocynkowanej blachy. W ogrodach lub na tarasie można umieścić je także w efektownych koszach wiklinowych czy pojemnikach w stylu vintage np. wykonanych ze starej beczki, drewnianych taczek itp. Wybierając pojemnik do zasadzenia hortensji możemy kierować się naszymi upodobaniami i gustem.

Podczas przygotowania donicy warto jednak pamiętać, iż powinna mieć ona otwory w dnie, aby umożliwić wypłynięcie nadmiaru wody po podlaniu kwiatów. Co więcej, te sporej wielkości rośliny potrzebują również większej przestrzeni, dlatego donice przygotowane pod małe sadzonki hortensji powinny mieć przynajmniej 10 litrów, a dla większych egzemplarzy niezbędne mogą okazać się donice nawet 100 litrowe. Wraz ze wzrostem hortensji, należy zatem zadbać o przesadzenie jej do większej donicy – najlepiej wykonując ten zabieg na wiosnę. 

Hortensja doniczkowa
Hortensja doniczkowa, autor: Richgold/pixabay.co

Uprawa hortensji w doniczce krok po kroku

Hortensje sadzone w doniczkach, mają podobne wymagania jak te uprawiane bezpośrednio w glebie na ogrodowych rabatkach. Warto zatem znaleźć dla nich stanowisko możliwie na wpół zacienione, które zapewni im lepszy wzrost i odpowiednią wilgotność gleby. Ważne jest zadbanie o ich odpowiednie, nieprzesadzone nasłonecznienie, wówczas obdarzą nas pięknymi, obfitymi kwiatami. Hortensje potrzebują także żyznej, próchniczej i kwaśnej gleby o lekkiej wilgotności. Najlepiej do donicy zastosować zatem mieszankę torfu i ziemi kompostowej lub skorzystać z gotowych mieszanek gleby do roślin kwasolubnych lub azalii i rododendronów. 

Okres wzrostu i kwitnienia to szczególny czas, w którym hortensje wymagają regularnego nawadniania, gdyż przesuszenie może odbić się na ich kondycji. Podlewanie kwiatów jest szczególnie ważne w słoneczne i upalne dni. Dodatkowo, raz w tygodniu warto zadbać o podlanie ich roztworem płynnego nawozu, bądź zastosowanie nawozu do hortensji w granulacie raz w miesiącu. Nie należy ich jednak przenawozić, a dawka nawozu powinna być mniejsza aniżeli ta stosowana do hortensji uprawianych w gruncie. Najlepszym sposobem na optymalne nawożenie roślin w donicach jest zastosowanie nawozu w ilości do jednej trzeciej dawki określonej na opakowaniu.

Zakupione zimą lub na przedwiośniu kwiaty, do momentu ustania przymrozków należy przechowywać w warunkach domowych – najlepsze będą stanowiska jasne, ale o łagodnym nasłonecznieniu. Na parapecie najlepiej postawić je w oknach wychodzących na wschód, północny zachód lub północny wschód – od strony południowej grozi im nadmiar ciepła, a co za tym idzie ich liście mogą zacząć więdnąć. Idealną temperaturą do utrzymywania hortensji w donicach w mieszkaniu jest 20°C, nocą może być ona niższa o kilka stopni. 

Przekwitnięte kwiatostany hortensji przed wyniesieniem do ogrodu lub na taras należy przyciąć łącznie z pierwszą parą liści umiejscowionych tuż pod kwiatostanem. Aby roślina obrodziła kolejnymi pięknymi kwiatami, podczas docinania przekwitłych kwiatostanów, należy pozostawić około pół centymetra powyżej kolejnej pary liści pozostającej na roślinie. Przeniesienie hortensji do ogrodu najlepiej wykonać końcem maja.

Hortensja doniczkowa
Hortensja doniczkowa, autor: veronica111886/pixabay.com

Hortensje w doniczce zimą – jak o nie zadbać?

Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o hortensje w okresie zimowym, pozwala cieszyć się z pięknych kwiatów w kolejnym roku, dlatego na ten czas należy je należycie zabezpieczyć. W sytuacji, gdy nie wiemy czy nasza odmiana hortensji jest mrozoodporna, warto już jesienią – przed pierwszymi przymrozkami, lekko roślinę przesuszyć, oberwać jej liście oraz przenieść donicę w bezpieczne miejsce np. do garażu czy piwnicy. Lokalizacje te nie muszą zapewniać dostępu światła słonecznego, gdyż hortensje w tym czasie ich nie potrzebują. Profilaktycznie można je jednak spryskać środkiem grzybobójczym, aby zapobiec pojawieniu się szarej pleśni. W okresie zimy dobrze jest również sprawdzać wilgotność gleby w donicach – zbyt sucha może osłabić roślinę, dlatego warto od czasu do czasu delikatnie ją podlać

przycinanie hortensji w doniczce przed posadzeniem
Przycinanie hortensji w doniczce przed posadzeniem

W przypadku pozostawienia hortensji na okres zimowy na tarasie czy balkonie, najlepiej jest donicę osłonić styropianem, a krzew otulić agrowłókniną zimową – najlepiej w kilku warstwach. W cieplejsze dni warto skontrolować stan rośliny, a także w razie potrzeby delikatnie ją podlać. Po zdjęciu ochronnych zabezpieczeń na wiosnę w razie przymrozków należy hortensje okrywać, aby przetrwała do cieplejszych dni. Okres zimy w powyższych warunkach przetrwają w doniczkach wyłącznie odmiany wystarczająco mrozoodporne, umiejscowione w odpowiednio ciepłym i osłoniętym miejscu np. przy ścianie budynku. 

Hortensja doniczkowa
Hortensja doniczkowa, autor: sunflair/pixabay.com

Hortensja doniczkowa – przesadzanie

Jak już wspomniano powyżej, wraz ze wzrostem, hortensje należy przesadzać do większych donic. Młode rośliny wymagają przeprowadzania tego zabiegu każdego roku. Aby stwierdzić czy dana roślina wymaga przeprowadzenia przesadzania, warto obserwować jej korzenie – jeżeli przerastają przez otwory odpływowe dna donicy – zabieg jest niezbędny. Przesadzenie hortensji warto przeprowadzić także wówczas, gdy ta była zimowana zewnątrz. Z kolei rośliny przechowywane przez zimę w pomieszczeniach można przesadzać już w lutym. 

Do przesadzenia hortensji wykorzystać należy niewiele większe od dotychczasowych doniczki, pamiętając o zadbaniu o odpowiednie otwory odpływowe. Dno doniczki dobrze wysypać kamykami lub im podobnymi, aby zapewnić optymalny drenaż. Przesadzając roślinę, należy całą ziemię wymienić na nową – żyzną, próchniczą i kwaśną. 

Fot. główna autor: autor Kornelia-Laubach/pixabay.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz