Strona Główna OgródRośliny ozdobne Angelonia – uprawa i pielęgnacja

Angelonia – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Angelonia (Angelonia)

Wysokość 30-60 cm
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty
Pokrój wzniesiony

Angelonia (Angelonia) – jest byliną (w naturalnym środowisku czasem krzewem) należącą do rodziny babkowatych i obejmuje około 25-34 gatunki. W naturze można je spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej. Porasta miejsca podmokłe, lubi rosnąć na brzegach strumieni. W Polsce jest to roślina rzadko uprawiana i mało znana. Są gatunki, jak choćby Angelonia gardneri,  A. angustifolia i A. integerrima. których mieszańce (najczęściej dwa ostatnie) uprawia się jako rośliny ozdobne lub na kwiaty cięte.

Angelonia – jak wygląda

Angelonia jest u nas rośliną mało znaną, ale można już od lat kupić jej sadzonki i wszystko to są wyhodowane przez człowieka mieszańce. Roślina ma zwarty lub luźny (w zależności od odmiany), wzniesiony pokrój. Jej pędy są gładkie, wyrastają z nich najczęściej ostro zakończone, o wydłużonym kształcie zielone liście. Krawędzie liści bywają ząbkowane. Liście te podobne są do liści wierzby, a potarte wydzielają delikatną woń jabłka.

Angelonia

Angelonia, autor: S.G.S., CC0, commons.wikimedia.org

Na szczytach pędów Angelonii już w czerwcu pojawiają się kwiaty, zebrane w długie grona. Kwiaty mogą się między sobą różnić budową. Jednak termin i długość kwitnienia zależą od temperatury i nasłonecznienia. Im cieplej i więcej słońca, tym szybciej pojawiają się kwiaty. Mają różną barwę, mogę być białe, niebieskie, fioletowe lub różowe. Mają otwarte wnętrze a pięć części kielicha jest zrośniętych u nasady. Płatki dodatkowo zrastają się w formie krótkiej rurki.

Okres kwitnienia może trwać nawet dwa miesiące, ponieważ kwity pojawiają się najpierw u dołu, systematycznie kwitnąc w stronę wierzchołka byliny. Dużo jednak zależy od aury, im lato piękniejsze i cieplejsze, tym dłużej cieszą oczy kwiaty angelonii.  Kupując roślinę do ogrodu warto zwrócić uwagę na ilość pąków, im jest ich więcej, tym bujniejsze będzie kwitnienie.

Owoce pojawiają się późnym latem, mają kształt torebek wewnątrz których są małe, brązowe lub żółtawe nasionka.

Uprawa Angelonii

Angelonię można uprawiać w naszym klimacie w gruncie tylko jako roślinę jednoroczną, bowiem nie jest to roślina mrozoodporna (strefa mrozoodporności USDA – 9-11), ale można ją również uprawiać w donicach. Angelonia potrzebuje podłoża żyznego, próchniczego i przewiewnego, dlatego przed posadzeniem warto przekopać podłoże dodając dużą dawkę kompostu.  Musi być również wciąż umiarkowanie wilgotne, szczególnie dotyczy to roślin młodych, te starsze radzą sobie nawet gdy podłoże przez jakiś czas jest przesuszone.

Angelonia

Angelonia, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Należy wybrać jej miejsce ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. A sadzi się je do gruntu dopiero wówczas, gdy temperatury są już na poziomie kilkunastu stopni w nocy, czyli nie wcześniej jak w drugiej połowie maja. Jest to naprawdę roślina wybitnie ciepłolubna. Roślina nie jest mrozoodporna, dlatego w naszym klimacie, uprawiana w ogrodzie, jest rośliną jednoroczną. Rośliny uprawiane w doniczkach można (z dużym trudem) przezimować w pomieszczeniu. Im niższa temperatura, tym roślina słabiej kwitnie.

Jak widać wymagania cieplne rośliny są naprawdę spore, dlatego bezpieczniej jest uprawiać ją w pojemnikach. Ale i te posadzone w gruncie można jesienią wykopać i umieścić w donicach. Mogą przezimować w ogrodach zimowych, lub innych jasnych pomieszczeniach, najlepiej na parapecie okna z wystawą południową, gdyż roślina potrzebuje dużej ilości światła. Trzeba się jednak liczyć z tym, że roślinie będzie mino wszystko zbyt ciemno by przetrwać do wiosny.

Angelonia – pielęgnacja

W pielęgnacji Angelonii ważne jest nawożenie. Warto tu postawić na nawozy organiczne, które roślina dużo lepiej przyswaja niż te mineralne. Systematyczne podlewanie Biohumusem lub zasilanie obornikiem granulowanym to sprawdzony sposób na efektywne nawożenie. I to zarówno roślin uprawianych w gruncie jak i w donicach.

Angelonia

Angelonia, autor: David J. Stang, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Młode rośliny należy systematycznie podlewać, natomiast te starsze są już na susze odporne i tylko w długotrwałych okresach bezdeszczowych trzeba je podlać. Rośliny w donicach podlewamy wówczas, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie na głębokości kilku cm od powierzchni.

Fot. główna: Jim Evans, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz