Strona Główna Ogród Towarzystwo dla piwonii – co posadzić obok piwonii?

Towarzystwo dla piwonii – co posadzić obok piwonii?

autor Ogarnij Ogród

Piwonia to niezwykle popularna roślina w rodzimych ogródkach, wszak należy do jednych z najbardziej efektownych gatunków kwiatów, cenionych zarówno w kompozycjach ogrodowych, jak i z przeznaczeniem na bukiety. Co posadzić obok piwonii, aby rośliny stworzyły zjawiskową kompozycję? W jakich zakątkach ogrodu będzie najlepszym wyborem zdobiącym przestrzeń przez wiele lat?

Co warto wiedzieć o piwoniach?

Te kwitnące na przełomie czerwca i lipca kwiaty to nieoceniona dekoracja ogrodu. Ich najpiękniejsze odmiany to różowe ‘Julie Elie’ czy ‘Sarah Bernahard’, czerwone ‘Karl Rosenfield’ oraz białe ‘Festiva Maxima’ i ‘Immacule’. Niezwykle cenioną odmianą piwonii jest również piwonia japońska, pochodząca z Chin. Krzewy piwonii osiągają około metra wysokości, a ich sadzonki z powodzeniem znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Warto mieć na uwadze fakt, że rośliny te kwitną dopiero po dwóch latach od posadzenia, dlatego nie należy załamywać rąk, gdy w pierwszym roku nie udekorują naszego ogrodu swoimi imponującymi pąkami. Niektóre gatunki piwonii są odporne na mróz, jednak te krzewiaste warto zabezpieczać na okres zimy np. wykorzystując agrowłókninę.

Co posadzić obok piwonii

Co posadzić obok piwonii, autor: Ting Chen/flickr.com

Najlepsze miejsce pod piwonie

Piwonie to rośliny, które kochają popołudniowe słońce, dlatego idealnie jest posadzić je na zachodnich stronach ogrodu. Będą one piękną ozdobą jako krzewy rosnące w kompozycjach wśród traw, z którymi stworzą niezwykle finezyjne zestawienia. Ich zakwitnięcie na wiosnę pozwala uzyskać spektakularne  efekty na tle soczyście zielonej murawy. Rośliny te dobrze rosną również na rabatach kwiatowych otoczone innymi gatunkami. 

Uprawa piwonii nie jest zbyt trudna, gdy przestrzega się kilku zasad. Przed posadzeniem piwonii warto przemyśleć ich stanowisko. Rośliny te nie lubią przesadzania, które może kończyć się nawet kilkuletnią przerwą w kwitnieniu. Najlepszym podłożem do sadzenia piwonii będzie żyzna i przepuszczalna gleba, solidnie zasilana kompozytem.

Odmiany krzewiaste należy sadzić głębiej, aniżeli te bylinowe. Ważne jest zapewnienie im więcej przestrzeni pod ziemią, a pędy ich nasady powinny być  przykryte 10 cm warstwą gleby. Piękne klomby piwonii kwitną obficie, ale najlepiej prezentują się w nasadzeniach grupowych, aniżeli tych pojedynczych. 

Podczas sadzenia piwonii w klombach należy uwzględnić to, że są to krzewy rozłożyste i o dużych, nawet 20 cm średnicy kwiatach. Nie zaleca się zatem sadzenia ich w bardzo bliskiej odległości od innych roślin, co pozwoli w pełni wyeksponować ich imponujące kwiaty. 

Co posadzić obok piwonii

W towarzystwie piwonii warto sadzić rośliny o mniejszych kwiatostanach, ale i o różnorodnej kolorystyce. Pięknie prezentują się ona również na tle samej zieleni. Ciekawe kompozycje z piwoniami stworzy:

  • goździk, irys, szałwia, liliowce, geyhera czy wiciokrzewy, które genialnie dopełnią odmiany o biało-koralowych pąkach;
  • berberysy i tuje dobrze zaprezentują się z piwoniami w odcieniach różu;
  • ciemiężyca;
  • żonkile, tulipany, krokusy i galantusy na wiosnę;
  • lilie, astibles, pelargonie czy petunie w okresie letnim;
  • chryzantemy, dalie czy astry dopełnią je z kolei jesienią. 

Aby ogród nieustannie zachwycał, warto piwonie otaczać kwiatami, które rosną po przekwitnięciu ich malowniczych pąków, wówczas klomby w ogrodzie pozostaną on niezmiennie kolorowe. 

Fot. główna: spezialistin/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz