Strona Główna OgródRośliny ozdobne Śnieżnik – uprawa i pielęgnacja

Śnieżnik – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Śnieżnik (Chionodoxa)

Wysokość10-40 cm
KwitnienieIII, IV
Stanowiskosłoneczne, półcień
Wilgotność glebyumiarkowanie sucha
Ozdobnośćkwiaty
Pokrójwyprostowany

Śnieżnik (Chionodoxa) to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych. Śnieżniki spotkać można w krajach basenu Morza Śródziemnego. Są blisko spokrewnione i bardzo podobne do cebulic.

Śnieżniki zaczynają kwitnąć, gdy na powierzchni utrzymuje się jeszcze śnieg. Ich kwiatki w ilości od 1 do 15 zebrane są w luźne grona na cienkiej, brązowej łodydze osiągającej wysokość od 10 do 40 cm. Łodygę zdobią jeszcze zwykle 2 liście. Kwiatuszki mają gwieździsty kształt i każdy składa się z 6 osobnych płatków, są wyprostowane, w odcieniach różowych, niebieskich i rzadko białych. Ich cebulki są małe i okrągłe.

Śnieżnik – uprawa

Śnieżniki najobficiej kwitną rosnąc w pełnym słońcu, ale i w półcieniu będą się pięknie prezentowały. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Źle znoszą nadmiernie wilgotne podłoże, ale suszę przetrwają bez problemu. Świetnie dzięki temu sprawdzają się posadzone na skalniakach. Można je również z powodzeniem uprawiać w donicach i skrzynkach na balkonach i tarasach.

Można je rozmnażać poprzez wysiew nasion zaraz po ich dojrzeniu lub poprzez cebule przybyszowe. Cebulki sadzi się jesienią (wrzesień-październik).

Zobacz także: śnieżnik lśniący

Fot główna: Adventice2000, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz