Strona Główna OgródDrzewa i krzewy ozdobne Oczar pośredni – uprawa i pielęgnacja

Oczar pośredni – uprawa i pielęgnacja

autor Ogarnij Ogród

Oczar pośredni

Hamamelis x intermedia

Wysokość 2-4 m
Kwitnienie XII, I, II, III
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście, kwiaty
Pokrój luźny, rozłożysty

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) to wieloletni, niezwykły krzew liściasty, kwitnący z rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Jest mieszańcem międzygatunkowym oczaru omszonego (Hamamelis mollis) i japońskiego (Hamamelis japonica). Chętnie uprawiany w ogrodach strefy umiarkowanej, a to ze względu na nietypową porę kwitnienia, jest to bowiem zima i nietypową, ciekawą budowę kwiatostanów.

Oczar pośredni

Oczar pośredni, autor: Orjen, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Oczar pośredni – jak wygląda

Krzew ma luźny, rozłożysty pokrój, dorasta do 2-4 metrów wysokości. Oczar pośredni kwitnie bardzo wcześnie. Pora kwitnienia przypada często na sam środek zimy, zdarza się że nawet od grudnia do marca. Kwiaty pojawiają się na bezlistnych pędach, są one obupłciowe, wąskie, pająkowate, łukowato wygięte lub pofałdowane. Podczas mrozów zwijają się, a gdy temperatura wzrasta – prostują. W zależności od odmiany mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony.

Oczar pośredni charakteryzuje się szerokimi, jajowatymi lub lancetowatymi, brzegiem zatokowo ząbkowanymi liśćmi, które jesienią zmieniają swoje barwy na różne odcienie żółci, pomarańczy, brązów z czerwonym akcentem. Liście sezonowe. Owoce oczaru pośredniego dojrzewają jesienią, są to nieduże, dwuklapowe torebki, które otwierają się z charakterystycznym trzaskiem i wyrzucają na duże odległości nasiona, które są twarde, czarne i błyszczące.

Oczar pośredn

Oczar pośredni, autor: Galwaygirl assumed (based on copyright claims), CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Oczar pośredni swoje zastosowanie znajdzie w każdym ogrodzie i parku, często wykorzystywany do nasadzeń zieleni miejskiej. Doskonale prezentuje się posadzony jako soliter, a także w kompozycjach z innymi drzewami i krzewami ozdobnymi.

Uprawa oczaru pośredniego

Oczar pośredni wymaga gleby żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru, poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Krzew nie lubi przesadzania, dlatego należy na wstępie wybrać dla niego miejsce docelowe, jednocześnie powinniśmy zadbać by oczar miał dużo miejsca do swobodnego rozrastania się.

Oczar pośredni

Oczar pośredni, autor: Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Oczar pośredni – pielęgnacja

Hamamelis x intermedia bardzo źle reaguje na cięcia, zabieg ten wykonujemy tylko w razie konieczności, ograniczając się do usuwania martwych, połamanych czy niepotrzebnych pędów. Roślina wymaga wiosennego zasilenia, możemy w tym celu posłużyć się długo działającym nawozem mineralnym lub nawozem organicznym, choćby obornikiem granulowanym. Dojrzałe oczary są dość odporne na spadki temperatur, młode osobniki wymagają zabezpieczenia na okres zimowy. Podłoże możemy wyściółkować suchą korą, trocinami, liśćmi lub włókniną.

Oczar pośredni

Oczar pośredni, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Młody czar pośredni źle znosi długotrwałe susze i niedobory wody, dlatego w tym okresie należy zapewnić mu regularne podlewanie. Z czasem krzew będzie miał mocno rozbudowany system korzeniowy i podlewanie konieczne już nie będzie.

Możemy go rozmnażać przez wysiew nasion, przez sadzonki zielne lub odkłady. Sadzenie oczaru najlepiej przeprowadzić wczesną jesienią, kiedy gleba jest dobrze nawodniona i aby korzenie miały czas na zaaklimatyzowanie się w gruncie.

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze

Rozmnażanie przez odkłady pojedyncze – Ogarnij Ogród

Oczar pośredni – sadzenie

Krzew powinien być sadzony jesienią, żeby zapewnić mu optymalnie wilgotne podłoże w fazie przyjmowania się w nowym miejscu. Podłoże powinno być lekko kwaśne do obojętnego (pH 6-7).  Dobrze jest do wykopanego dołka dodać sporo kompostu, może nie być idealnie rozłożony i napełnić go wodą. Jeśli krzew był wcześniej w donicy, dobrze jest ją wcześniej włożyć do pojemnika z wodą, żeby móc rozprostować korzenie, nie powinny być splątane i zbite.

Oczar pośredni

Oczar pośredni, autor: Agnieszka Kwiecień, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Krzew wkładamy głębiej niż będzie wystawał docelowo (ma być na tym samym poziomie co w donicy), i zasypując partiami dociskamy ziemię jednocześnie unosząc krzew do góry. Pozwoli to korzeniom dobrze się rozprostować, a jednocześnie zlikwiduje przestrzenie wypełnione powietrzem.  Po posadzeniu całość obficie podlewamy i ściółkujemy, najlepiej korą lub zrębkami drzew liściastych.

Do najpopularniejszych odmian oczaru pośredniego zaliczamy:

  • ‘Diane’– odmiana o jasno czerwonych kwiatach
  • ‘Westerstede’– odmiana o pachnących, jasno żółtych kwiatach
  • ‘Aphrodite’– odmiana o pachnących, czerwono- pomarańczowych kwiatach

Fot. główna: Benutzer EPei, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Skip to content