Zastanawiasz się dlaczego ogórki rosną pękate, bulwiaste lub przybierają dziwne formy? W sezonie ogórkowym przyczyn, dla których plony nie zawsze wyglądają jak powinny i nie rosną równomiernie może być wiele. W większości ogórki jak bombki, zdeformowane czy krzywe są konsekwencją niedoborów składników odżywczych lub błędów w pielęgnacji. Dlaczego ogórki rosną na grubość, nie na długość? Czy można temu jakoś zaradzić? Jak powinna wyglądać uprawa ogórków gruntowych czy ogórki na podporach by warzywa były jędrne i kształtne?
Bulwiaste ogórki – przyczyny
Wśród przyczyn, dla których ogórki nie przypominają tych, o jakich marzyliśmy rozpoczynając uprawę wymienić możemy między innymi:
- niewłaściwe odżywienie, czyli niedobory pierwiastków, szczególnie potasu czy azotu,
- nienależyte podlewanie,
- słabe zapylanie odmian zapylanych przez pszczoły,
- niedobre warunki pogodowe,
- zbyt późne zbiory,
- cecha odmianowa – niektóre ogórki rosną w określony sposób, przybierając bardziej bulwiastą formę z natury.
Dlaczego ogórki rosną pękate – niedobory pierwiastków
Ogórki jak bombki mogą być efektem niedoborów potasu. Jego brak lub zbyt małe zasoby powodują deformacje. Owoce zwężają się wówczas u podstawy, a ich końcówka robi się bulwiasta – ogórek przypomina żarówkę lub gruszkę. Innym współistniejącym objawem braku tego pierwiastka będzie żółknięcie krawędzi liści, słaby rozwój młodych listków, które przybierają matowy kolor i wyginają się jak miseczki. Aby zapobiec puchnięciu ogórków i pozostałym objawom niedoboru potasu, warto zastosować azotan potasu lub siarczan potasu, ale dobrym sposobem będzie również popiół drzewny (stosowany do podlewania w proporcji 1 szklanki popiołu na wiadro wody – 0,5 l na roślinę). Najszybszym rozwiązaniem w uzupełnieniu niedoborów będzie wykorzystanie nawozów dolistnych, w formie oprysku.
W przypadku niedoboru azotu liście ogórków żółkną, a młode przestają rosnąć, z kolei owoce tracą kolor, stają się wąskie i mogą mieć zżółknięte końcówki. W tym wypadku należy uprawę zasilić nawozami azotowymi np. stosując gnojówkę z pokrzyw lub gnojówkę zrobioną z kurzego obornika – pomogą one uzupełnić niedobory, a co za tym idzie nowe ogórki nie będą zniekształcone, zbyt wąskie, ani pękate. Pamiętać bowiem należy, że już zdeformowane owoce nie zmienią kształtu, ani nie odzyskają koloru pomimo zastosowania nawożenia.
Niewłaściwe podlewanie
Przyczyną nieregularnego kształtu ogórków może być również nieodpowiednie zasilenie roślin wodą. Haczykowate, często gorzkie owoce to efekt niedoboru wody. Ogórki mogą również przyjmować formę beczułkowatą, gdy odczuwają niedostatek wody i podłoże ulega szybkiemu wysychaniu np. w wyniku upałów. Aby rośliny rozwijały się prawidłowo, a przy tym dawały zdrowo wyglądające i smaczne owoce w znanej nam formie, konieczne jest zasilenie ich od 2-5 litrami wody dziennie w zależności od wielkości – najwięcej potrzebują w okresie owocowania.
Podczas upałów konieczne będzie podlewanie nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W okresie normalnych temperatur wystarczy podlewanie co drugi dzień. Pomocne w utrzymaniu wilgoci będzie ściółkowanie. To co ważne w podlewaniu to to, aby woda nie była zbyt zimna (najlepiej podlewać ciepłą, ogrzaną na słońcu w beczce lub wiaderkach), a także aby dostarczana była regularnie – owoce mogą w warunkach naprzemiennej suszy i wilgoci oraz przy gwałtownych zmianach temperatury zwężać się w środku.
Słabe lub niepełne zapylenie
W przypadku odmian zapylanych przez pszczoły, owoce mogą pęcznieć i przybierać gruszkowaty kształt wówczas, gdy nie zostały zapylone odpowiednio. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce w okresach pochmurnej i deszczowej pogody, ale i wówczas, gdy następują spore wahania temperatury, przez co żywotność pyłków jest ograniczona.
Niektóre odmiany nie wymagające zapylaczy (tzw. partenokarpiczne), a które pomimo tego zostały zapylone mogą tworzyć krzywe, brzydkie ogórki jak bombki. Zapylacze szkodzą im, gdyż zapylenie jest nierównomierne. Jeżeli planujemy uprawę na polu, najlepiej wybierać odmiany zapylane przez owady – te nie wymagające zapylania pozostawmy do uprawy pod osłonami.
Nieodpowiednie warunki pogodowe
Czynnik, z którym nie sposób walczyć, czyli pogoda, to kolejna przyczyna beczułkowatych owoców. Niskie temperatury powodują słabsze pobieranie składników odżywczych z gleby, a w połączeniu z zimną wodą podczas podlewania możemy być pewni, że ogórki nie będą jak z obrazka.
Opóźnione zbiory
Bulwiaste ogórki mogą być również wynikiem zbyt długiego pozostawiania owoców na krzaczkach. Pominięte podczas zbioru ogórki nabierają kształtów, są przerośnięte i robią się ogórki jak bombki.
Fot. główna: wck/flickr.com
ciekawe informacje, ale jeśli rozwiązaniem jest regularne podlewanie, to chyba prędzej się przyzwyczaję do okrągłych ogórków.
Wszystkie ogórki kochają wodę, bo są w zasadzie samą wodą 😉 Dlatego niezależnie od tego jaki ich rodzaj się uprawia, zawsze zmorą jest ich podlewanie 🙂