Istnieje kilka metod uprawy ogórków, jednak rozwiązanie jakie daje uprawa przy podporach wydaje się mieć najwięcej zalet. Jak należy przeprowadzić pionowe prowadzenie pędów ogórków? Dlaczego warto uprawiać ogórki na podporach? Poniżej kilka cennych wskazówek.
Zalety uprawy ogórków na podporach
Wśród podstawowych zalet stosowania pionowego prowadzenia pędów ogórków wymienić możemy przede wszystkim:
- Oszczędność miejsca – ogórki na podporach zarówno w szklarniach czy tunelach foliowych, gdzie przestrzeń jest mocno ograniczona pozwalają na zadowalające plony przy niewielkich wymaganiach lokalowych. Uprawę taką można prowadzić także w gruncie czy na balkonie. Zaoszczędzona przestrzeń będzie idealnym rozwiązaniem na poszerzenie upraw o inne warzywa.
- Prosty zbiór – w uprawie tradycyjnej niełatwo jest o komfort zbiorów w splątanym kłębowisku pędów. Dzięki uprawie na podporach ogórki są łatwo dostępne, zbieganie ich nie wymaga uciążliwego schylania, a przy tym nie uszkadzamy pędów, kwiatów i owoców podczas zbiorów.
- Lepszy dostęp do światła – dzięki uprawie pionowej ogórki zyskują lepsze nasłonecznienie, a wraz z nim lepiej owocują. Dodatkowo dzięki umieszczeniu ich ponad ziemią owoce wzrastają wyraźnie zdrowsze, gdyż nie stykają się z mokrym podłożem.
- Mniejsze ryzyko chorób – jak wspomniano, uprawa w pionie czyni ogórki zdrowszymi, w tym także pozwala uniknąć wielu chorób grzybowych.
- Oszczędności w podlewaniu – uprawiając ogórki na podporach nie musimy inwestować w skomplikowane systemy nawadniania, bowiem podlewanie polega na regularnym dostarczaniu wody przy korzeniach, co przekłada się na mniejsze jej zużycie.
- Przewiewność w uprawie – uprawiane ku górze ogórki poza przestrzenią i dostępem do światła zyskują również lepszy dostęp do powietrza. Uprawa poza osłonami ma przy tym możliwość na szybsze przesychanie po deszczu.
- Względy estetyczne – uprawa ogórków w pionie pozwala na stworzenie pięknych dekoracyjnych parawanów, które poza walorami jadalnych owoców, są również piękna ozdobą. Ogórki kwitną na żółto, a zielone, białe czy żółte owoce również dodają zielonym pnączom wspaniałej estetyki.
Uprawa ogórków przy podporach
Wybierając uprawę ogórków na podporach musimy się odpowiednio przygotować. Do utrzymania ogórków w pionie możemy wybierać wśród kilku możliwości, w tym między innymi skorzystać z kratownic, siatek, drewnianych stelaży, jak i konstrukcji ze sznurków. Gdy nasze ogórki będą już małymi sadzonkami możemy z powodzeniem skonstruować z powyższych pomocy odpowiednią przestrzeń, która stworzy schludną, ale i optymalnie wykorzystaną uprawę. Ogórki na podporach można z powodzeniem sadzić w towarzystwie pomidorów, kukurydzy, kapusty, brokułów czy grochu, które świetnie odnajdą się na dodatkowo wygospodarowanej przestrzeni.

Przeczytaj także: Uprawa ogórków na sznurkach
Uprawa pionowa pod osłonami
Uprawa ogórków przy podporach w szklarni, foliowym tunelu itp. pozwala na zapewnienie warzywom kontrolowanych warunków wzrostu. Pod osłonami szczególnie popularną opcją jest korzystanie z pionowych palików zwisających od szczytu szklarni oraz sznurków, wzdłuż których pną się pędy ogórków. Z czasem zaczną one z nich delikatnie zwisać w dół co ułatwi zbiór.

Uprawa pionowa w gruncie
Wybierając uprawę przy podporach w ogrodzie musimy wykorzystać większą ilość palików, które umieszczamy bezpośrednio w glebie pomiędzy roślinami. Do każdego z nich, w górnej części, należy kolejno przywiązać drut, który połączy je pomiędzy sobą – w efekcie zyskamy stabilną konstrukcję. Skorzystanie z gotowych krat itp. to również dobry pomysł, ważne jest jednak to, aby cała podpora była solidna i pozwalała na utrzymanie ciężaru dojrzewających owoców. Wybierając kraty lub siatki dobrze jest korzystać z tych ok. 2 m umieszczonych ok. 15 cm nad poziomem podłoża. Tym sposobem możliwe będzie swobodne wzrastanie pędów w pionie oraz pielenie chwastów. Korzystając z tego rodzaju rozwiązania warto zwrócić uwagę również na to, aby kraty nie zacieniały innych roślin uprawianych w sąsiedztwie ogórków.

Początki uprawy ogórków przy podporach
Ogórki z reguły (poza kilkoma odmianami) tworzą pnącza, które same z siebie nie będą oplatały się wokół przygotowanych przez nas podpór. Aby uprawa przebiegła według naszej myśli powinniśmy zatem poprowadzić pnącza ogórka do podpór – często wymagało to będzie ich delikatnego przywiązania do podpory, gdy pojawi się problem przylegania. Można w tym celu wykorzystać paski materiału, które idealnie sprawdzą się przy podwiązywaniu pędów. Dobrze wykorzystać w tym celu czyste i miękkie szmatki, które pocięte na pasy posłużą do delikatnego połączenia pnącza z palikami. Luźne pętle (najlepiej ok. 2,5 cm) będą wystarczające, gdyż pomogą dobrze ukierunkować ogórki i pozwolą im na dalszy swobodny wzrost. Z czasem pędy same z siebie zaczną oplatać paliki, a paski materiału można będzie usunąć.
Stymulowanie wzrostu i owocowania w uprawie przy podporach
Dzięki uprawie w pionie pnącza ogórków nie ulegają splątaniu, a to pozwala na ich szybsze przesychanie po deszczu lub intensywnym podlewaniu oraz zwiększa ochronę przed niechcianymi szkodnikami. Podczas uprawy ogórków na podporach nie należy jednak zapominać o zadbaniu o optymalną wilgotność podłoża oraz regularne nawożenie, które najlepiej przeprowadzać co dwa tygodnie. Idealnym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie nawozów płynnych wzbogaconych o dawkę azotu, fosforu, potasu i wapnia.
W okresie dojrzewania owoców warto pamiętać także o mulczowaniu podłoża pod roślinami, gdyż dzięki temu ograniczone zostanie parowanie wody z gleby, a chwasty będą miały utrudnione warunki do rozwoju. Ciekawym zabiegiem, o którym również dobrze jest pamiętać jest szczypanie pustych męskich kwiatów i słabych liści. Dzięki temu czas, ilość i jakość zbioru będą lepsze, a przy tym rośliny będą się lepiej formowały.
Przycinanie pnączy przy podporach
Uprawa ogórków na podporach wymaga regularnego przycinania. Podczas zabiegu należy usuwać kwiaty i liście pędu głównego na wysokości ok. 50 cm. Pędy boczne z kolei można podcinać gdy sięgają ponad 30 cm, gdyż w przeciwnym wypadku będą ograniczały rozwój rośliny i owocowanie. Takie pędy dobrze jest przyciąć nad drugim zawiązkiem. Ważne jest również usuwanie oddalonych od głównego pędu odrostów, chorych liści i owoców. Po uzyskaniu przez roślinę dojrzałości można skrócić czubki pędów. Kluczowe podczas zbiegu przycinania jest stosowanie czystych, wysterylizowanych narzędzi!
Zbiory ogórków z uprawy na podporach
Ogórki można zbierać gdy owoce będą twarde i ciemnozielone (lub w pełnym wybarwieniu danej odmiany). Nie należy przetrzymywać ich na pnączach zbyt długo, gdyż tracą swoją jędrność i wytwarzają twarde pestki. Najlepiej jest regularnie zbierać owoce, gdyż tym sposobem roślina zostaje dodatkowo pobudzona do wytwarzania większej liczby zawiązków. Zebrane ogórki można z powodzeniem przechowywać dwa tygodnie w temperaturze ok. 10 °C.
Fot. główna: Hamburger Helper/flickr.com