Strona Główna Dom i Balkon Rośliny zwalczające smog. Naturalne oczyszczacze powietrza.

Rośliny zwalczające smog. Naturalne oczyszczacze powietrza.

autor Ogarnij Ogród

Raporty naukowców są jednoznaczne. Polska jest jeden z krajów, w którym jakość powietrza jest na bardzo niskim poziomie.  Wielu z nas zastanawia się, co można zrobić, by ten stan rzeczy poprawić. Zmieniamy samochody na elektryczne lub korzystamy z komunikacji publicznej oraz wymieniamy piece. Ale możemy to zrobić także w naszym ogrodzie, w domu i na parapecie. Istnieją bowiem rośliny, które są naturalną pomocą w oczyszczaniu powietrza.

Badania przeprowadzone w 1989 roku przez amerykańskich naukowców jednoznacznie wskazują, że niektóre z uprawianych przez nas roślin mają zbawienny wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy. Rośliny bowiem pobierają z powietrza gazy takie jak tlenek i dwutlenek węgla oraz ozon. Ponadto oczyszczają również glebę. Robią to za pomocą korzeni, którymi przejmują metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia. Postanowiliśmy podzielić je tutaj na dwie kategorie: rośliny przeznaczone do mieszkań oraz na drzewa.

Najlepsze oczyszczace powietrza – rośliny pokojowe

Wśród roślin doniczkowych, które pomogą oczyścić powietrze w naszym domu, znajdują się naprawdę piękne kwiaty. Oto niektóre z tych najbardziej popularnych: 

  • Rapis wyniosły (Rhapis excelsa) to jedna z najpopularniejszych roślin pochłaniających zanieczyszczenia. Substancja, którą którą usuwa przede wszystkim z powietrza jest amoniak znajdujący się w chemii domowej. Dodatkowo również formaldehyd, ksylen i toluen. Ten gatunek może urosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów .
Oczyszczacze powietrza-Rapis wyniosły

Rapis wyniosły, autor: Pedro Francisco Francisco/flickr.com

  • Paprotka (Nephrolepis exaltata) to znana i lubiana mieszkanka naszych domów, a także biur i szkół. Nie bez powodu. Jest łatwa w pielęgnacji i do tego pochłania formaldehyd – niebezpieczną substancję tolerowaną jedynie w niewielkich ilościach przez ludzki organizm. Świetnie nadaje się do miejsc, gdzie brakuje nieco światła słonecznego, ponieważ to półcień jest dla niej idealnym stanowiskiem. Jej zwisające liście rozrastają się stosunkowo szybko, więc jest doskonałą rośliną do podwieszenia pod sufitem.
Oczyszczacze powietrza-paprotka

Paprotka, autor: Hornbeam Arts/flickr.com

  • Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) usuwa z powietrza między innymi benzen i formaldehyd. To oczywiście nie jedyna jej zaleta, ponieważ pięknie prezentuje się w każdym, zwłaszcza nowoczesnym wnętrzu. Ponadto nie jest trudna w uprawie.
Oczyszczacze powietrza-Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona, autor: Chak Zhai/flickr.com

  • Sansewieria (Sansevieria trifasciata) tak samo, jak dracena pochłania wyżej wspomniane, niemiłe człowiekowi związki chemiczne. I tak jak ona, jest łatwa w utrzymaniu. Jej efektowne, rosnące do góry liści najładniej prezentują się, jeśli postawimy ją na podłodze.
Oczyszczacze powietrza-Sansewieria

Sansewieria, autor: Joyce-Tex-Buckner/flickr.com

  • Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) jest rośliną o naprawdę ciekawym wyglądzie. Jego białe kwiaty przyciągają uwagę, a liście pochłaniają toksyczne lotne związki organiczne, na przykład benzen i aceton. Sprawia to jednak, że skrzydłokwiat jest trujący dla zwierząt. Trzeba o tym pamiętać przy decyzji o jego zakupie. Nigdy nie wiadomo kiedy nasz kot postanowi przegryźć coś zielonego, żeby oczyścić sobie żołądek. 
Oczyszczacze powietrza-skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat, autor: RockledgeGardens/flickr.com

  • Aloes (Aloe Vera) to znany z używania miąższu z jego liści w produktach kosmetycznych i żywności sukulent. Pochłania benzen i formaldehyd. Lubi dużo słońca, więc warto postawić go przy południowym oknie czy balkonie. Gdy przejdą wiosenne przymrozki, bardzo dobrze radzi sobie radzi na zewnątrz.
Aloes

Aloes, autor: Anoop P S/flickr.com

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest rośliną, na którą trzeba uważać, jeśli mamy zwierzęta lub małe dzieci. Jest bowiem trujący, ale też doskonale pochłaniający toksyny. Można go uprawiać w doniczce, a poza nią ponadto wspaniale upiększy mury naszego mieszkania lub ogrodzenie ogrodu. Ta druga opcja jest o tyle dobra, że bluszcz absorbuje obecny w spalinach samochodowych owiany już złą sławą formaldehyd, będzie więc doskonałą barierą ochronną przeciwko zanieczyszczeniom z ulicy. 
Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity, autor: cinzia dell’olio/flickr.com

Wymieniliśmy tutaj głównie rośliny egzotyczne, ponieważ to właśnie one są najbardziej efektywne w zwalczaniu szkodliwych związków chemicznych, takie też najczęściej trzymamy w naszych mieszkaniach. Jak okazuje się, najlepszymi oczyszczaczami nie są jednak rośliny pokojowe, a drzewa.

Najlepsze oczyszczacze powietrza – drzewa

Jeśli chodzi o rośliny, które możemy posadzić w ogrodzie, to drzewa będą naszym największym sprzymierzeńcem w walce ze smogiem. Już jedno z nich może usunąć ponad 4 kilogramy zanieczyszczeń rocznie. Oczyszczają one powietrze ponad 70 razy efektywniej niż małe rośliny. Trzeba mieć jednak do nich cierpliwość – zanim z sadzonki urośnie duże drzewo, minie przecież nawet kilkanaście lat. Oto niektóre gatunki drzew, które sprawdzą się w oczyszczaniu powietrza w ogrodzie.

  • Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), kosodrzewina (Pinus mugo Tura) i inne gatunki sosny, sprawdzą się zwłaszcza jeśli posiadamy dużą działkę. Doskonale oczyszczają powietrze i przy tym pięknie pachną. Sosnę zwyczajną można sadzić pojedynczo, a kosodrzewinę można potraktować jako żywopłot. Ochroni ona ogródek zarówno od wiatru, jak i od toksyn. 
Sosna zwyczajna

Sosna zwyczajna, autor: Coilin/pixbay.com

Kosodrzewina

Kosodrzewina, autor: Józef Wierciński/flickr.com

  • Lipa (Tilia) to pięknie pachnące podczas kwitnienia drzewo, które również pochłania zanieczyszczenia. Do tego nasi owadzi przyjaciele mogą zrobić z jej pyłku miód. Najlepiej nadaje się do sadzenia pojedynczo.  A herbata z lipy? Samo zdrowie. Warto mieć lipę w swoim otoczeniu z bardzo wielu powodów.
Oczyszczacze powietrza-Lipa

Lipa, autor: level42_ch/flickr.com

  • Klon jawor (Acer pseudoplatanus) jest drzewem o pięknych liściach i ciekawych nasionach. Również i on może odegrać niebagatelną rolę w oczyszczaniu powietrza wokół naszej posesji.
Oczyszczacze powietrza-Klon jawor

Klon jawor, autor: Josie Latus/flickr.com

Warto tu jeszcze dodać, że niemal wszystkie drzewa o dużych liściach sprawdzą się w tej roli. Można więc dodać jeszcze do wyżej wymienionych między innymi orzech czarny(Juglans nigra), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), czy buk pospolity (Fagus sylvatica).

Niezależnie czy zdecydujemy się na sadzenie drzew, czy na nowe rośliny do mieszkania, rośliny to doskonały sprzymierzeniec w walce ze smogiem. A do tego są piękne i zielone.

Zdjęcie główne: Jerzy/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz