Wiosenne opryski drzew owocowych

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
6 minut czytania
Oprysk wczesnowiosenny/depositphotos.com

Wydawać by się mogło, że opryski drzew owocowych mogą czekać aż będzie ciepło. A tu nic podobnego. Pierwsze opryski, te chroniące przed szkodnikami i chorobami należy wykonać już na przedwiośniu. Będą one zabezpieczeniem już w momencie, gdy drzewka wejdą w fazę wegetacji.  Dlatego dobrze jest wiedzieć, kiedy pryskać czereśnie, kiedy pryskać śliwy, jabłonie, grusze czy brzoskwinie. 

Wczesnowiosenne opryski drzew owocowych

W sumie trudno to nazwać opryskami wiosennymi, gdyż tak naprawdę zaczynają się już pod koniec lutego. Wówczas na drzewkach nie ma jeszcze liści. Ale wykonując opryski nie możemy sztywno trzymać się dat w kalendarzu, a terminy należy dostosować do warunków pogodowych z jednej strony i do fazy rozwoju roślin z drugiej. Zarówno oprysk wykonany zbyt wcześnie jak i ten zbyt późny, będą zwyczajnie nieskuteczne

Łatwo nie jest. Trzeba mieć i wiedzę, i intuicję by idealnie trafić z opryskiem w moment, gdy patogen zaczyna wnikać w tkanki roślin albo w chwili, gdy zarodniki grzyba właśnie dojrzały, wysypują się i zaczynają infekować drzewka. Wiedza i obserwacja – tylko wówczas uda się walka z patogenami. 

Należy zatem wiedzieć, że pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych powinny odbyć się przed otwarciem pąków liściowych, następne w różnych fazach rozwoju liści, kolejne zanim otworzą się pąki kwiatowe, następne w trakcie kwitnienia itd. Np. u jabłoni pąki kwiatowe są najpierw barwy zielonej, następnie różowieją by na koniec przejść w barwę białą a oprysk preparatem miedziowym przeciwko mączniakowi wykonuje się wówczas, gdy roślina wchodzi w fazę różowego pąka. 

Wiosenne opryski drzew owocowych
Wiosenne opryski drzew owocowych, źródło: depositphotos.com

Ważnym kryterium wykonania oprysków jest pogoda. Większość środków jest skuteczna, gdy temperatura otoczenia przekracza 6-7oC. Informacji na ten temat zawsze należy szukać w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania. 

Jak wykonywać wiosenne opryski drzew owocowych

Wykonując opryski nie można tej czynności wykonywać na łapu-capu. W zależności od tego, który preparat i w jakim celu stosujemy należy stosować się do pewnych zasad. Niektóre opryski należy wykonać bardzo dokładnie, tylko wówczas będą naprawdę skuteczne: zaczynamy od nasady pnia, dokładnie spryskujemy pień a później każdą gałąź i każdy pęd aż po czubek korony. Gdy stosujemy preparaty olejowe do walki ze szkodnikami, to ciesz powinna wręcz kapać z gałęzi. A gdy używamy preparatów miedziowych to oprysk wykonać należy tylko punktowo na gałązki, na których są pąki i w takiej ilości stosować preparat, by nie kapał. I w tym wypadku wato przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki załączonej do preparatu.

kalendarz oprysków

Dzień, w którym decydujemy się na wykonanie oprysków powinien być pochmurny i bezwietrzny, ale jednocześnie dość ciepły. Nie może być również w zapowiedziach mowy o deszczu, ten bowiem zmyje ciecz roboczą i oprysk trzeba będzie powtórzyć. Słońce natomiast jest o tyle groźne, że mokre pędy mogłyby zostać przezeń poparzone. 

Wiosenne opryski przeciwko chorobom

Między końcem lutego a końce marca powinno się wykonać opryski środkami przeciwko chorobom grzybowym (fungicydami) o działaniu uniwersalnym. Uchroni to nasze drzewka owocowe przed zgnilizną, rakiem bakteryjnym, zarazą ogniową, kędzierzawością liści brzoskwini, zamieraniu pędów i innymi chorobami. Opryski te wykonuje się przede wszystkim preparatami miedziowymi, które należą do najskuteczniejszych. 

I tak: opryski przeciw parchowi jabłoni i gruszy wykonuje się w trakcie rozwoju liści a także w fazie zielonego pąka kwiatowego. By zapobiec pojawieniu się mączniaka prawdziwego preparat stosuje się w fazie różowego pąka kwiatowego (np. u jabłoni), ale chronić przed mączniakiem można nie tylko opryskiem preparatem miedziowym, ale również naturalnymi opryskami np. z roślinnej gnojówki. W przypadku kędzierzawości liści opryski wykonuje się w momencie, gdy roślina jest jeszcze w fazie bezlistnej i jeszcze przed rozwojem pąków.

Wiosenne opryski drzew owocowych
Wiosenne opryski drzew owocowych, źródło: depositphotos.com

W takim samym momencie stosuje się opryski zapobiegające brunatnej zgniliźnie drzew i krzewów owocowych a także torbielowi śliwy. Inaczej ma się to w odniesieniu do czerwonej plamistości liści – tu oprysk należy wykonać preparatem miedziowym w marcu a powtarza się go aż do końca czerwca. Preparat miedziowy stosuje się również w ochronie przed zarazą ogniową i rakiem bakteryjnym, ale moment oprysku to czas, gdy nabrzmiewają pąki. 

W walce z mączniakiem rzekomym, zarazą ziemniaczaną czy szarą pleśnią można sięgnąć po ekologię i wykonać oprysk z drożdży ma pomidory i ogórki.

Wiosenne opryski drzew owocowych na szkodniki

Pierwsze opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom można wykonać już w lutym, jeśli tylko aura temu sprzyja, dzięki temu zlikwidowane zostaną szkodniki zimujące. Jeśli jednak z jakich powodów oprysk nie został wykonany, marzec również będzie dobrym momentem. Do tego celu przeznaczone są preparaty olejowe. Ważne, by opryski preparatami z olejem parafinowym wykonać zanim pojawią się liście, natomiast te na bazie oleju rydzowego mogą być stosowane nawet wówczas, gdy na drzewach są już liście a także na każdym późniejszym etapie wegetacji drzew owocowych, gdy tylko dojrzymy na nich szkodniki, są bowiem naturalne i ekologiczne. 

Ten pierwszy zabieg przeprowadzany najwcześniej zniszczy np. wylęgające się larwy misecznika śliwowego oraz mszyce, a także jaja przędziorka owocowca. Prawidłowo przeprowadzony oprysk sprawi, że dorosłe osobniki wymienionych szkodników nie pojawią się już, gdy drzewa będą rodziły owoce. 

Fot. główna: Oprysk wczesnowiosenny/depositphotos.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz