Strona Główna Ogród Najpopularniejsze odmiany gruszy

Najpopularniejsze odmiany gruszy

autor Ogarnij Ogród

Grusze należą do szczególnie cenionych drzew sadowniczych, które oferują wspaniały wachlarz niezwykłych odmian. Owocujące drzewka zapewniają z reguły obfite plony. Formowanie właściwego pokroju gruszy może trwać do pięciu lat, ale dbałość o ten aspekt – w uprawie każdej z odmian wczesnych (letnich), średnio wczesnych (jesiennych) oraz późnych (zimowych), pozwala cieszyć się obfitym zbiorem. Które z odmian należą do najpopularniejszych? Jakie są najstarsze?

Letnie odmiany gruszy

Wśród letnich odmian gruszy znaleźć możemy obfity wachlarz drzewek, których zbiorami można cieszyć się już w sierpniu. Poniżej przykłady najciekawszych opcji:

  • Grusza ‘Faworytka’ lub ‘Klapsa’ – odmiana amerykańska, która dojrzewa w drugiej połowie sierpnia. Ma zielonkawe owoce z pięknym, czerwonym rumieńcem, o skórce grubej i lekko błyszczącej. Miąższ jest słodki, soczysty i aromatyczny, przez co idealnie sprawdza się w deserach. Jej drzewa są wytrzymałe na mróz i doskonale rośną w towarzystwie ‘Konferencji’, ‘Bonkrety Williamsa’ czy ‘Komisówki’, które ja zapylają. 
  • ‘Isolda’ jest odmianą pochodzącą z Czech, najwcześniej dojrzewającą bowiem już z początkiem sierpnia. Drzewa dają zielone, a po dojrzeniu żółte owoce o lekko pomarańczowym rumieńcu. Ich miąższ jest kwaśny, lekko słodki i soczysty. Odmiana ta w amatorskiej uprawie owocuje często co drugi rok. 
  • ‘Radana’ podobnie jak powyższa pochodzi z Czech, oferująca średniej wielkości owoce o żółtozielonej skórce z czerwonym rumieńcem. Ich miąższ jest żółty, kruchy, soczysty i słodkawo-kwaśny. Jest odmianą typowo deserową, owocującą obficie. Jej dojrzałe owoce spadają na ziemię. 
  • ‘Red Faworytka’ to kolejna odmiana ze Stanów Zjednoczonych oferująca czerwone owoce z lekkim fioletowym nalotem z białym miąższem. Owocuje obficie i gotowa jest do zbioru od połowy sierpnia. 

Jesienne odmiany gruszy

Średnio wczesne odmiany gruszy to prawdziwe rarytasy wśród tych niezwykłych roślin. Wśród jesiennych opcji, znaleźć można między innymi:

  • ‘Bonkreta Williamsa’ to odmiana intensywnie wzrastająca w pierwszych latach uprawy, która wydaje jasnożółte owoce z rumianą nutą czerwieni i cienką skórką, oferująca soczysty miąższ. Dojrzewa na przełomie sierpnia i września. Doskonale jest sadzić ją w towarzystwie ‘Komisówki’, ‘Faworytki’ i ‘Bery Hardy’ które zapylają jej kwiaty.
  • ‘Bera Hardy’ to odmiana francuskiej gruszy deserowej o owocach żółtozielonych ze złotym rumieńcem. Owoce mają przy tym białokremowy miąższ i soczysty, winny smak. Roślina jest odporna na mróz, owocuje późno, ale obficie w połowie września. Doskonale zapyla wiele odmian, w tym ‘Bonkretę Williamsa’ czy ‘Komisówkę’.
  • ‘Bojniczanka’ to odmiana o dużych owocach o żółtozielonej barwie. Ich miąższ jest kremowy, lekko kwaskowy, ale i niezwykle soczysty. Roślina jest mrozoodporna, stąd sprawdza się nawet w chłodniejszych regionach. Owocuje regularnie, a owoce gotowe są do zbioru w połowie września. 
  • ‘Carola’ jest odmianą wywodzącą się ze Szwecji. Plonuje dużymi, deserowymi owocami o zielonej skórce z czerwono-brązowym rumieńcem. Ich miąższ jest żółtobiały i słodko-kwaśny. Owoce dojrzewają od połowy września. Odmiana wyjątkowo odporna na mróz. 
  • ‘Konferencja’ należy do najpopularniejszych odmian grusz w naszym kraju. Jest odmianą wywodzącą się z Wielkiej Brytanii i oferuje słodkie, soczyste i delikatne w smaku owoce. Ich skórka jest gładka, a po dojrzeniu uzyskuje złotobrązową charakterystyczną skórkę z rdzewieniem. Pełnia jej zbiorów przypada na przełom września i października. Drzewka gruszy są stosunkowo odporne na mróz, a przy tym obficie owocują. Roślina zapylana jest przez ‘Bonkretę Williamsa’, ‘Komisówkę’ oraz ‘Faworytkę’.
  • ‘Red Bonkreta Williamsa’ to odmiana o intensywnie czerwonym wybarwieniu owoców, które oferują jasny, smaczny i bardzo soczysty miąższ. Dojrzewa na przełomie sierpnia i września. 
  • ‘Luksówka’ należy do odmian wyjątkowo wrażliwych na parcha i mróz, dlatego wymaga troski podczas uprawy. Jej owoce są jasnozielone i dopełnione nutą rumianej czerwieni. Ma lekko winny posmak i obficie owocuje. Odmianę warto sadzić w otoczeniu zapylających ja odmian jak ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Faworytka’ oraz ‘Komisówka’.

Zimowe odmiany gruszy – późna odmiana gruszy

Późna odmiana gruszy to drzewka, których owoce dojrzewają późną jesienią, w przededniu zimy. Wśród ciekawych odmian wyróżnić możemy tutaj:

  • ‘Paryżanka’ – starą, francuską odmianę o dużych owocach o szorstkiej skórce w odcieniu zieleni. Ich miąższ jest biały, ma winny posmak, przez co owoce świetnie nadają się na przetwory. Odmiana ta dojrzewa w drugiej połowie października. Roślina nie jest podatna na parcha gruszy, ani wrażliwa na niskie temperatury. Zapylana jest przez ‘Faworytkę’.
  • ‘Komisówka’ jako odmiana starofrancuska charakteryzuje się dużymi owocami o lekko pofalowanej powierzchni i gładkiej skórce w odcieniu zielonożółtym i pomarańczowym rumieńcem. Jej miąższ jest smaczny, kremowobiały i aromatyczny ze słodkim posmakiem. Owoce dojrzewają z początkiem października. Drzewa są wytrzymałe i mało wrażliwe na parcha gruszy, zapylane są przez ‘Konferencję’, ‘Berę Hardy’ czy ‘Faworytkę’. 
  • ‘General Leclerc’ to kolejna odmiana o dużych owocach z gładką zielonożółtą skórką z pomarańczowym rumieńcem. Całość pokrywa charakterystyczne ordzewienie. Ich miąższ jest soczysty i doskonały zarówno do przetworów, jak i bezpośredniego spożycia. Odmiana zapewnia zbiory w pierwszej połowie października. Odmiana zapylana jest przez ‘Konferencję’, ‘Komisówkę’ czy ‘Bonkretę Williamsa’.
  • ‘Triumf Packmana’ to odmiana o zielonożółtych, dużych owocach, które mają soczysty miąższ. Dojrzewają na przełomie września i października, owocuje przy tym regularnie i bardzo obficie. Zapylana jest przez ‘Paryżankę’, ‘Bonkretę Williamsa’ lub ‘Berę Hardy’. 

Stare odmiany gruszy 

Szczególnie cenionymi odmianami grusz są te stare, obfito plonujące drzewka, które oferują bogactwo smakowitych owoców o niezapomnianym smaku. Do najpopularniejszych wśród nich zaliczyć możemy takie odmiany jak wspomniane wcześniej ‘Faworytka’, ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Lukasówka’, ‘Komisówka’, ‘Konferencja’, ‘Bera Hardy’ czy ‘Paryżanka”. Dodatkowo warto wspomnieć o odmianach jak:

  • ‘Pomarańczówka’ – francuska odmiana o niewielkich owocach z żółtą skórką o niezwykłym korzennym aromacie – to odmiana unikalna, rzadko spotykana. 
  • ‘Lipcówka Kolorowa’ – również francuska odmiana bardzo wczesna, letnia. Mało popularna, niemniej niezwykle obficie owocująca i odporna na parcha. Daje średnie owoce o kształcie jaja, są smaczne i niezbyt słodkie. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie.

Niezależnie od odmiany, grusze w sadzie zawsze narażone są na ataki szkodników albo patogenów. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką Całoroczny kalendarz oprysków drzew i krzewów owocowych, który na każdym etapie rozwoju drzewek wspomoże nas informacjami, kiedy, czym i jak opryskać drzewka gruszy zaatakowane przez intruzów.

Fot. główna: KRiemer/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz