Wszystko o pokroju roślin – jaki jest i czym się wyróżnia

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
5 minut czytania
Pokroje roślin, autor: Babij/flickr.com

Pokrój roślin to ogół cech, które składają się na ich wygląd i zewnętrzne ukształtowanie. Określając pokroje roślin, oceniamy przede wszystkim rozmiary ich pędów, kierunek wzrostu, stopień zdrewniania, ulistnienie, liczbę oraz rodzaj odgałęzień czy miejsce narządów płciowych rośliny (kwiatów, owoców, nasion). Ta naturalna forma roślin pozwala nam tworzyć z nich piękne ogrodowe kompozycje, ale i właściwie zadbać o najlepsze warunki do ich rozwoju. Każda roślina charakteryzuje się wieloma cechami, które pozwalają określić rodzaj jej pokroju. Czym wyróżniają się poszczególne jego typy?

Rośliny o pokroju kolumnowym

Rośliny, które oferują pokrój kolumnowy to gatunki wąskie, ale jednocześnie wysokie. Odmiany z określeniem „Columnaris” lub „Fastigiata” pięknie prezentują się w ogrodzie dzięki skierowanej ku górze formie. To niezwykle ważny element małych ogrodów, gdzie mogą pięknie zamykać przestrzeń. Najczęściej pokrój ten charakteryzuje iglaki (np. cisy), jednak i u roślin liściastych znajdują się piękne kolumnowe formy. 

Pokroje roślin – pokrój kolumnowy – cis
Pokroje roślin – pokrój kolumnowy – cis, autor: Peter O’Connor aka anemoneprojectors/flickr.com

 

Rośliny o pokroju stożkowatym

Stożkowate formy roślin to przede wszystkim iglaki takie jak świerki czy jodły. Odmiany o tym pokroju to gatunki często określane jako „Piramidalis”, gdyż tworzą formę piramidy. Wśród roślin liściastych można wymienić np. kalinę japońską, która również oferuje piękny stożkowaty pokrój. Budowa roślin tych posiada szeroką podstawę i zwężającą się górę, dlatego świetnie komponuje się jako element struktury kompozycji ogrodowej. 

Pokroje roślin – pokrój stożkowy –świerk
Pokroje roślin – pokrój stożkowy –świerk, autor: Buvrix27/flickr.com

Rośliny o pokroju odwrotnego stożka

Pokroje roślin – pokrój odwrócony stożek – wiąz holenderski 'Wredei'
Pokroje roślin – pokrój odwrócony stożek – wiąz holenderski 'Wredei’ , autor: Tom elm „Ulmus Edinburgh AZ” Wikimedia Commons

 

Ta ciekawa forma najczęściej cechuje rośliny liściaste, których gałęzie wychodzą z jednego punktu kierując się ku górze. W przypadku wąskich stożków mogą być określane jako kolumnowe np. dereń świdwa compressa czy berberys erecta. Odwrotny stożek to pokrój roślin takich jak wiśnia kanzan lub wiąz wredei, które pięknie prezentują się w wielu ogrodowych zestawieniach roślinnych. 

 

 

Rośliny o pokroju płaczącym

Pendula, to najbardziej charakterystyczne rośliny o formie płaczącej. Pokrój płaczący rzuca się w oczy i jest bardzo efektowny, dlatego pięknie prezentuje się jako pojedynczy okaz w centralnym punkcie ogrodu. Można wykorzystać je jako główny składnik rabaty. Wybierając rośliny płaczące do ogrodu warto mieć na uwadze, że są one często szczepione na pniu, dlatego nie przyrastają na wysokość. Pięknym przykładem tego pokroju jest modrzew płaczący

Pokroje roślin – pokrój płaczącym – wiśnia
Pokroje roślin – pokrój płaczącym – wiśnia, autor: bernswaelz/pixabay.com

Rośliny o pokroju kulistym

Kulista forma to najpopularniejsza opcja wśród roślin. Jest niezwykle neutralna i uniwersalna zarazem. Rośliny o pokroju kulistym nie rosną w żadnym konkretnym kierunku, przez co są okrągłe i bardzo łatwe w aranżacjach ogrodowych. Można dopełnić nimi zestawienia z formami poziomymi i pionowymi, a nawet w gęstszych grupach prezentują się bardzo efektownie. Wśród roślin o pokroju kulistym znajdziemy formy spłaszczonej kulki, ale i jajek – lekko zwężonych kul. Podczas ich pierwszego przycinania, najbezpieczniej robić to od góry. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie kule,  to znajdziemy je wśród żywotników (żywotnik zachodni w odmianie 'Danica’ czy 'Golden Globe’), sosen (sosna kosodrzewina w odmianie 'Benjamin’, sosna górska 'Golden Glow’, sosna pospolita 'Globosa Virdis’) i drzew liściastych (katalpa bignoniowa – Nana, klon zwyczajny – Globosum).

Pokroje roślin – pokrój kulisty – katapla
Pokroje roślin – pokrój kulisty – katapla, źródło: depositphotos.com

Rośliny o pokroju fontannowym

Piękna, niezwykle przyjemna dla oka forma fontannowa roślin jest bardzo naturalna i świetnie komponuje się z innymi typami pokroju roślin. Jest bardziej subtelna i miękka, dlatego świetnie umiejscawiać rośliny przy formach płaczących lub kulistych. Najczęściej pokrojem tym charakteryzują się trawy ozdobne, które formują się w zjawiskowe kępy fontannowe. Przykładem może być tu rozplenica japońska czy trzęślica modra.

Pokroje roślin – pokrój fontannowy – rozplenica japońska
Pokroje roślin – pokrój fontannowy – rozplenica japońska, autor: uacescomm/flickr.com

Rośliny o pokroju płożącym

Odmiany roślin o pokroju płożącym charakteryzuje wzrost wszerz – mają poziomy układ gałęzi, które kierują się na boki, optycznie poszerzając przestrzeń wokół. To doskonały dodatek do kompozycji z formami pionowymi lub kulistymi szczepionymi na pniu. Pięknie prezentują się na brzegach rabat, płynnie łącząc trawnik z wyższymi roślinami. Wśród okazów płożących znajdziemy krzewy, byliny jak i drzewa. Wśród przykładów wymienić możemy jałowce płożące.

Pokroje roślin – pokrój płożący – jałowiec płożący
Pokroje roślin – pokrój płożący – jałowiec płożący, autor: F. D. Richards/flickr.com

Fot. główna: Babij/flickr.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz