Strona Główna Ogród Rośliny do oczka wodnego

Rośliny do oczka wodnego

autor Ogarnij Ogród

Wybór odpowiednich roślin wodnych przeznaczonych do oczka wodnego to sposób na stworzenie pięknej aranżacji o wysokich walorach estetycznych. Dzięki starannie wyselekcjonowanej roślinności można uzyskać wyjątkowo uroczą kompozycję, jednak przed wyborem określonych odmian, należy upewnić się, czy warunki środowiskowe panujące wokół naszej sadzawki będą dla nich odpowiednie. Do wyboru znaleźć możemy jednak całkiem spory wachlarz roślin, wśród których znajdują się piękne rozwiązania do każdej ze stref oczka wodnego – bagiennej, nadbrzeżnej, płytkiej i głębokiej. Co więcej, znaleźć możemy również rośliny do oczka wodnego, o właściwościach oczyszczających wodę, czyniących staw jeszcze piękniejszym. 

Rośliny do oczka wodnego - grzybieńczyk,

Rośliny do oczka wodnego – grzybieńczyk, autor: Gregory Skylar454/flickr.com

Jakie rośliny dobrać do oczka wodnego?

W zależności od strefy wodnej, znaleźć możemy wiele ciekawych wariantów roślinności do wyboru. Najgłębsze rejony sadzawki doskonale wypełnić roślinami typu lilia wodna, znana jako  nenufar czy też grzybienie białe (Nymphaea alba), która rośnie z powodzeniem na głębokości 50-150 cm. Innym gatunkiem, idealnym do tej strefy będzie również moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx) lub grążel żółty (Nuphar lutea). Do rejonów płytkich na głębokości 30-50 cm najlepiej wybrać rośliny takie jak pałka wodna (Typha) w drobnej odmianie, kosaciec żółty (Iris pseudacorus) czy grzybieńczyk (Nymphoides peltata). Przy brzegu z kolei najlepiej zdają egzamin rośliny odpowiedni dla strefy bagiennej, gdzie na głębokości 10-20 cm idealnie sprawdzi się żabieniec (Alisma plantago-aquatica), czermień błotna (Calla palustris) czy krwawnica pospolita (Lythrum salicaria). 

Rośliny do oczka wodnego - hiacynt wodny

Rośliny do oczka wodnego – hiacynt wodny, autor: Forest and Kim Starr/flickr.com

W jaki sposób sadzić rośliny do oczka wodnego? 

Oczko wodne, pełne pięknej roślinności, w tym pływających roślin wodnych to sposób na stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni. Dodatkowo, ich liście w okresie letnim zacieniają cały zbiornik, przez co woda w nim nie ulega przegrzaniu. To także niezwykłe miejsce dla wielu zwierząt wodnych i narybku, dlatego pozwala uzyskać prawdziwie magiczny klimat w ogrodzie

Rośliny do oczka wodnego - grążel żółty

Rośliny do oczka wodnego – grążel żółty, autor: Vahe Martirosyan/flickr.com

Sadzenie roślin w oczku wodnym warto rozpocząć wczesną wiosną, wybierając w tym celu ażurowe pojemniki wyłożone geowłókniną i wypełnione odpowiednim dla roślin podłożem. W sklepach ogrodniczych znaleźć można praktyczne plastikowe koszyki, które po obsypaniu żwirem nie będą się przemieszczać po oczku wodnym, a przy tym podłoże się z nich nie wypłucze. Po nasadzeniu roślin pojemniki zamacza się i umieszcza na dnie. W kwestii podłoża, najlepszym będzie to w postaci gotowej mieszanki przeznaczonej dla potrzeb roślin wodnych. Żyzna gleba ogrodowa nie będzie dobrym pomysłem w tym wypadku, bowiem jest ona doskonałą pożywką dla glonów, a tych nie chcemy. Sadzenie roślin wodnych bezpośrednio w gruncie jest również możliwe, jednak przyczynia się to do zamulenia wody

Na czas zimy, w oczku wodnym pozostać mogą wyłączenie rośliny odporne na mróz, wówczas kosze z nimi warto przesunąć do najgłębszych partii oczka – woda w nich powinna mieć minimum 100 cm głębokości. Tym sposobem nie zamarzną wraz z wodą. Pozostałe, wrażliwe na zimno rośliny należy z oczka wyjąć na okres zimy. 

Rośliny do oczka wodnego - rogatek sztywny

Rośliny do oczka wodnego – rogatek sztywny autor eyeweed flickr.com, autor: eyeweed/flickr.com

Rośliny oczyszczające wodę – najlepszy sposób na zadbane oczko wodne

Umiejętność wpływania na stan wody w zbiornikach typu oczka wodne, to niezwykła zaleta niektórych odmian roślin. To właśnie za ich sprawą woda w stawie staje się niezwykle czysta i przejrzysta, a utrzymanie go w idealnym stanie jest naturalne i co za tym idzie niedrogie. Wśród roślin, które szczególnie zdają egzamin w oczyszczaniu wody są odmiany pływające, tzw. flora strefy powierzchniowej. Nie wymagają one sadzenia, bowiem wystarczy włożyć je na taflę wody, w której z czasem wytworzą one rozbudowany system korzeniowy. Ich zdolności czyszczące pozwalają im bezpośrednio z wody pobierać składniki pokarmowe, przez co skutecznie uniemożliwiają one wodnym glonom utrzymanie się w takich warunkach.

Rośliny do oczka wodnego - kosaciec żółty

Rośliny do oczka wodnego – kosaciec żółty, autor: _Alicja_/pixabay.com

Poprzez ich wykorzystanie glony nie mają szansa na rozwój, a co za tym idzie, woda staje się czysta. Same w sobie wodne rośliny oczyszczające wodę to niezwykle piękne okazy, które służą jako schronienie dla wielu żyjątek. Wśród najciekawszych roślin – oczyszczaczy wody do najpopularniejszych zalicza się hiacynt wodny (Eichhornia crassipes), zachwycającego fioletowymi kwiatostanami, limnobium gąbczaste (Limnobium spongia), salwinia uszkowata (Salvinia Auriculata), rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) czy też azolla karolińska (Azolla caroliniana).

 

Fot. główna: Chris Roach/flickr.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz