Strona Główna Ogród Małe oczko wodne z folii – budowa krok po proku

Małe oczko wodne z folii – budowa krok po proku

autor Ogarnij Ogród

Oczko wodne zbudowanie z folii to nie lada wyzwanie, dlatego przed podjęciem się pierwszych działań, warto dobrze je zaplanować. Pierwszym krokiem podczas ustalania biegu prac jest wyznaczenie granicy wykopu pod zbiornik wodny. Najlepiej wykonać to z pomocą sznurka, wysypać linię piaskiem lub skorzystać z tym podobnych pomocy, dzięki czemu wstępnie nadamy mu pożądany kształt. Po ustaleniu miejsca i wielkości oczka wodnego należy wykopać głębszą aniżeli docelową nieckę, a następnie dobrze całość wypoziomować. Na różnych głębokościach należy wymodelować półki pod sadzenie roślin, a z dna pozbierać kamienie. Gotową nieckę dobrze jest obkopać dookoła tworząc rowek, który kolejno należy zasypać żwirem, dzięki któremu woda ze stawu nie będzie podsiąkała do gruntu. Pozostałą darń należy zdjąć. 

Oczko wodne - budowa

Oczko wodne – budowa, autor: JP Newell/pixabay.com

Dno oczka wodnego

Na dnie oczka wodnego, zanim wyłożymy je folią, należy wysypać około 10-centymetrową warstwę piasku i dokładnie ją ubić. Pozwoli to uchronić folię przed uszkodzeniem. Piasek można zastąpić włókniną. Gdy dno zostanie właściwie przygotowane, przychodzi czas na staranne i dokładne nałożenie na nie folii. Następnie warto umiejscowić na niej pompę – przewody wodny i elektryczny można z powodzeniem ukryć w fałdzie folii. Gdy wszystkie podzespoły będą już ustawione, dno pokrywamy żwirkiem i kamykami. Nagromadzoną ziemię z wykopu możemy wykorzystać do utworzenia kaskady, którą podobnie jak oczko wodne należy wyłożyć warstwą piasku lub włókniny, a kolejno folią. U jej podnóża warto postawić płaski, duży kamień, który ustabilizuje konstrukcję, a przy tym stworzy efektowny próg wodny. Obudowę kaskady można wykonać z kamiennych łupków połączonych zaprawą betonową, a pod ścianą kamieni można z kolei ukryć przewód zasilający cały mechanizm kaskadowy.

Oczko wodne - budowa

Oczko wodne – budowa, autor: JP Newell/pixabay.com

Brzegi oczka wodnego

Aby wykończyć brzeg oczka wodnego warto wykorzystać płaskie kamienie oraz żwir, które jednocześnie ukryją przewód wodny od kaskady. Przy samym brzegu należy zakopać w gruncie filtr, a następnie wokół zbiornika ułożyć warstwę żyznej gleby, na której kolejno posadzone zostaną rośliny. W zależności od możliwości przestrzennych naszego ogrodu, zamiast kaskady możemy z pozostałej ziemi stworzyć łagodne wzgórze po który woda będzie spływała strumieniem itp. – każdą taką dodatkową dekorację wodną należy uszczelnić jak zbiornik. 

Oczko wodne - budowa

Oczko wodne – budowa, autor: JP Newell/pixabay.com

Oczko wodne z folii – sadzenie roślin

Na wcześniej wykonanych pólkach znajdujących się wewnątrz zbiornika możemy teraz zasadzić wybrane rośliny do oczka wodnego. Można umiejscowić je między kamieniami, w specjalnych, ruchomych koszach na bazie wytrzymałych, perforowanych pojemników itp. W przypadku większych roślin, silnie rosnących w oczku wodnym, sadzenie najlepiej wykonać na stałym zagonie lub w cięższych donicach np. wykonanych z kręgów betonowych. Dzięki temu pozostaną one na swoim miejscu. Jeszcze przed wypełnieniem zbiornika wodą, warto wyznaczyć miejsca sadzenia roślin. Pod zagonami przygotowanymi pod kątem sadzenia roślin w oczku wodny należy zadbać o wzmocnienie podłoża, aby nie uległo ono uszkodzeniu podczas tych prac. 

Oczko wodne - budowa

Oczko wodne – budowa, autor: JP Newell/pixabay.com

Chcąc uzyskać zadowalające wypełnienie oczka wodnego roślinnością należy uzbroić się w cierpliwość. W niewielkich rozmiarowo stawach można dla ułatwienia wykorzystać gotowe maty z kieszeniami, w których łatwo i przyjemnie można zasadzić rośliny. Później rosnące wzdłuż brzegu lub zanurzone w oczku wodnym będą się pięknie prezentowały, a dodatkowo pomogą subtelnie zakryć prześwitującą miejscami folię. Całość będzie tym sposobem prezentowała się o wiele bardziej naturalnie.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz