Jak sadzić i uprawiać róże w doniczkach?

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
7 minut czytania

W skrócie

  • Wybór rośliny w sklepie wybieramy różę, która ma niewiele kwiatów, ale dużo pąków. Liście zielone bez śladów uszkodzeń czy chorób.
  • Miejsce – słoneczne, osłonięte od deszczu i przewiewne. Gdy słońce pali, róże osłaniamy. Wciąż mokre liście + brak przewiewu = choroby grzybowe.
  • Doniczka – dla róży mini – ok. 30cm, wysokości. Dla pnącej lub dorastającej do 1m – min. 50-60 cm. Otwór w dnie i warstwa drenażu na spodzie.
  • Podłoże – żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne. Zawsze lekko wilgotne. Podlewamy często, ale niewielką ilością wody.
  • Nawożenieod marca do końca lipca nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących.
  • Usuwanie przekwitłych kwiatów – ucinamy sekatorem kwiatostan wraz z kawałkiem pędu do oczka nad pierwszym liściem.
  • Podpory – przy uprawie w donicy róż pnących konieczne są podpory, np. drewniane kratki.
  • Zimowanie – najlepiej pomieszczenie ciemne i chłodne (0-5oC). Na balkonie podłożony pod doniczkę styropian i okrycie agrowłókniną. Podlewanie, gdy jest odwilż.
  • Marzec – przycinanie, w razie konieczności przesadzanie.

Miłość do róż to zjawisko powszechne. Każdego oczaruje piękno tych kwiatów i niepowtarzalna woń. Jednak nie każdy wielbiciel tych szlachetnych roślin ma ogród i możliwość ich w nim sadzenia. Można oczywiście poprzestać na pisaniu poematów na temat ich nieziemskiej urody, może je tylko malować albo wykuwać z żelaza. Ale można również mieć je na wyciągnięcie ręki i w zasięgu wzroku od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Róże bowiem można uprawiać w donicach. I nawet nie trzeba mieć balkonu by się nimi cieszyć. Można mieć kilka odmian róż miniaturowych, i nie tylko, nawet w małym mieszkanku.

Róże w doniczkach zaczynają kwitnąć wcześniej niż te rosnące w ogrodzie, dużo później również przekwitają. Powodem jest możliwość stworzenia im w domu czy na balkonie optymalnych warunków uprawy.

Gdy kupujemy taką różę przeznaczoną do doniczki, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby miała jak najmniej rozwiniętych już kwiatów, a jak najwięcej pąków. Ważne są również liście. Muszą być pięknie wybarwione na zielono, nie powinny żółknąć czy nosić śladów uszkodzeń albo chorób.

Jak sadzić róże w doniczce

Wybór miejsca

Róże kochają słońce, ale te rosnące w doniczkach są na nie bardziej wrażliwe. Dlatego owszem, najlepszym miejscem jest wystawa południowo-wschodnia lub wschodnia, ale w momentach palącego słońca róże powinno się osłaniać. Dotyczy to zarówno tych na balkonie czy tarasie jak i tych trzymanych na południowym parapecie w mieszkaniu. Róże są bardzo wrażliwe na choroby, dlatego miejsce powinno być przewiewne i osłonięte od padającego deszczu. Wciąż wilgotne liście i brak przewiewu to idealne warunki dla chorób bakteryjnych lub grzybowych.

Róże w doniczkach
Róże w doniczkach

fot. solarisgirl / flickr.com

Wybór doniczki

To nie jest tak, że do uprawy balkonowej czy do domu możemy wybierać tylko róże miniaturki. Jeśli mamy dużo miejsca, to na balkonie możemy uprawiać nawet różę pnącą. W zależności od odmiany dobieramy wielkość doniczki. Róże, które dorastają do 1-1,5 m potrzebują doniczki wysokości co najmniej 50-60 cm. Te najmniejsze, dorastające do 35 cm poradzą sobie w doniczkach wysokich na 20-30 cm. Ale dla wszystkich nasadzeń ważne jest, by każda doniczka miała otwór w dnie a także warstwę drenażową (kamyczki, keramzyt, gruby żwir). Uchroni to korzenie róż od stania w wodzie, co bardzo im szkodzi.

Wybór podłoża

Róże generalnie są roślinami wymagającymi. Podłoże musi być zatem żyzne, najlepiej próchnicze, lekkie i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Róża lubi umiarkowaną, ale stałą wilgotność, dlatego podlewamy ją często, ale niezbyt obficie. Woda nie powinna stać w podstawku.

Nawożenie

Zaraz po przesadzeniu do nowej doniczki ze świeżym podłożem nie zasilamy róży przez jakieś 3 tygodnie. Dopiero po tym czasie można nawozić róże, najlepiej nawozami organicznymi. Mogą to byś np. humusy. Jeśli róże mamy już czas jakiś, wówczas nawożenie zacząć należy z początkiem wiosny (marzec-kwiecień) i tak do końca lipca. To również mogą być humusy, ale równie dobrze nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących. Od sierpnia zaprzestajemy nawożenia, by krzewy zdążyły przygotować się do okresu zimowego spoczynku.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Przekwitnięte kwiatostany powinny być na bieżąco usuwane, gdyż to znacznie przedłuża kwitnienie i sprawia, że kwiatów jest więcej. Przycina się cały kwiatostan z kawałkiem pędu sięgającego do pączka nad wyrastającym liściem.

Podpory są koniecznie, gdy uprawiamy różę pnącą na balkonie. Mocna, drewniana kratka jest idealnym rozwiązaniem.

Róże w doniczkach
Róże w doniczkach

fot. freepik.com

Zimowanie róż w donicach

Róże powinny mieć możliwość przejścia na zimowy odpoczynek. Są wrażliwe na przymrozki, więc zanim nastąpią powinny zostać przeniesione do pomieszczenia. Idealne warunki to chłodne (0-5oC) i ciemne pomieszczenie.

Jeśli nie mamy takiej możliwości, przetrwają na balkonie. Wystarczy pod donicę podłożyć co najmniej 10 cm styropian a krzew okryć szczelnie słomianą matą lub białą agrowłókniną. Gdy nie ma mrozu trzeba krzewy podlać niewielką ilością wody.

W marcu, gdy słońce zacznie już nieco mocniej operować można różę odsłaniać i wietrzyć. Można ją również przyciąć, będzie mocniejsza, bardziej się rozkrzewi i będzie bujniej kwitnąć. Wiosna to również dobry moment na przesadzane róż do większych doniczek.

Odmiany róż do uprawy w doniczkach

Jest mnóstwo odmian róż, które można uprawiać na balkonie, tarasie czy w domu, dlatego bez problemu można uprawiać róże w doniczkach. W mieszkaniu, ale oczywiście i na małym balkonie najlepiej sprawdzą się róże – miniaturki. Nie są wyższe niż 30-40 cm, mają zwarty pokrój i zajmują niewiele miejsca. Można wybrać odmianę: Mandy, Pepita, Roxy, Charmant, czy Zwergenfee. Jeśli mamy więcej miejsca, to wśród tych dorastających do 50 cm róż wielkokwiatowych polecają się Aladdin Palace lub Samba a okrywowych: Meidrifora, Meigalpio albo Purple Rain.

Kolejne to już róże naprawdę wysokie, dlatego potrzebujemy dla nich dużych pojemników i całkiem sporo miejsca na balkonie. Do 1 m lub 2 dorosną róże parkowe: Darpellerin, Elmshorn, Ausgold lub Poulren 024, róże wielkokwiatowe: Heidi Klum, Erotica czy Ambasador lub róże okrywowe: Larisa albo White Fairy. I ostatni grupa róż, które można uprawiać na balkonie czy tarasie, stworzywszy im oczywiście odpowiednie warunki, to róże pnące, których wysokość może przekroczyć nawet 2,5 metra: Zorba, Melina czy Hella.

fot. główne shutterstock.com

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz