Celozja pierzasta (Celosia argentea plumosa) |
|
Wysokość | 20-50 cm |
Kwitnienie | VI, VII, VIII, IX, X |
Stanowisko | słoneczne, półcień |
Wilgotność gleby | umiarkowanie wilgotna |
Ozdobność | kwiaty, liście, pędy |
Pokrój | wzniesiony |
Celozja pierzasta (Celosia argentea plumosa) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny szarłatowatych. W naturze spotkać ją można w Indiach Wschodnich. W naszym klimacie można ją uprawiać tylko jako roślinę jednoroczną w gruncie lub w doniczkach.
Nie ma zgody wśród naukowców czy gatunkiem głównym jest celozja, a np. celozja pierzasta jest również gatunkiem odrębnym czy też odmianą należącą do gatunku celozja. Uznajmy zatem rację tych, którzy twierdzą, że poniższe celozje to odrębne gatunki, wśród których wyróżnić można również sporo kultywarów:
Celozja – gatunki
- Celozja pierzasta (Celosia argentea var. plumosa) – dorasta do 30 cm wysokości, pięknie kwitnie od lipca do października, a jej kwiatostany są barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej a nawet purpurowej.
- Celozja grzebieniasta vel Celozja kłosowa (Celosia argentea var. cristata) – dorasta do 25-50 cm wysokości, jej niezwykle atrakcyjne kwiatostany w kształcie koguciego grzebienia podziwiać można całe lato i jesienią. Oprócz atrakcyjnych kwiatów barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej roślinę zdobią intensywnie zielone liście, przebarwiające się na kolor czerwony.
- Celozja srebrzysta (Celosia argentea var. argentea) – dorasta do 30-60 cm wysokości, jej kwiatostany przybierają kształt grzebienia lub wiechy, mają barwę białą, kremową, żółtą, różową, pomarańczową, czerwoną, purpurową, fioletową. Jej liście są intensywnie zielone ze srebrzystym nalotem, czasem z purpurowymi przebarwieniami.
Celozja pierzasta – jak wygląda
Dorasta do 20-50 cm wysokości a jej rozgałęzione pędy wybarwiają się na kolor różowy, żółty albo purpurowy, w zależności od koloru kwiatów. Liście celozji pierzastej są duże o lancetowatym kształcie, w intensywnie zielonym kolorze, czasem purpurowo się przebarwiające. Roślina kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Kwiatki celozji są małe, zebrane w kłosy zwieńczające pędy, tworząc na nich wiechy niczym pióropusze. Dostępne są w szerokiej gamie odcieni kolorów: czerwonego, purpurowego i amarantowego, ale również żółtego, różowego oraz łososiowego.
Roślina ma dość słabo rozwijający się system korzeniowy, dlatego można ją uprawiać nawet w niezbyt głębokich pojemnikach.
Uprawa celozji pierzastej
Celozja pierzasta najlepiej rośnie w podłożu lekkim, żyznym i próchniczym, zasobnym w składniki odżywcze. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Dobrze jest wybrać roślinie stanowisko nasłonecznione, ale poradzi sobie również w lekkim półcieniu. Idealna jako obwódka rabat kwiatowych, ale również do sadzenia pojemnikach lub na kwiat cięty, także suszony.
Celozję pierzastą rozmnaża się poprzez wysiew nasion. Od lutego do kwietnia może je wysiewać do skrzyneczek. Im wcześniej wysiane w pomieszczeniu, tym pewniejszy efekt. Roślina bowiem potrzebuje sporo czasu od wykiełkowania do zakwitnięcia. Nasiona potrzebują ciepła by wykiełkować. Nie podlewa się podłoża z nasionami, a jedynie zrasza wodną mgiełką. Siewki pikuje się do osobnych pojemników, a następnie w drugiej połowie maja sadzi w miejscach docelowych. Odstępy między roślinami – 20 cm.
Jeśli mamy zamiar wysiać nasiona od razu w gruncie (po 15 maja), bo jest np. nie mamy miejsca na tworzenie rozsady, to lepiej jednak w przypadku celozji postawić na gotowe sadzonki.
Pielęgnacja celozji pierzastej
W pielęgnacji celozji pierzastej kluczowe jest odpowiednie podlewanie. Roślina ta nie znosi suszy, ale również przelewania. Więc podłoże musi mieć stałą, umiarkowaną wilgotność. Latem podlewa się więc rośliny często, ale niewielką ilością wody. Gdy upały zelżeją, można podlewanie ograniczyć.
Tak bujne kwitnienie wymaga również systematycznego nawożenia celozji. Można stosować do tego celu wieloskładnikowe nawozy do roślin kwitnących, bo są bogactwem potasu i fosforu, które mają duży wpływ na kwitnienie. Z naturalnych nawozów dobrze jest stosować Biohumus, bydlęcy obornik granulowany, a jeśli celozja rośnie w gruncie, to można ją ściółkować kompostem, co oprócz nawożenia zapewni ochronę powierzchni gleby przed nadmiernym odparowywaniem wody.
Celozję dość często atakują mszyce, dlatego dobrze jest zawsze mieć pod ręką jakiś preparat na te szkodniki, najlepiej sporządzony domowymi sposobami. Czasami również rośliny atakowane są przez choroby grzybowe.
O domowych sposobach na mszyce przeczytacie tutaj:
Odmiany celozji pierzastej
- Celozja pierzasta 'Kimono’ – to niewysoka odmiana (20-30 cm), jednoroczna, mocno rozgałęziająca się i tworząca dużo pióropuszowych kwiatostanów barwy żółtej, różowej lub purpurowej. Kwitnie aż do przymrozków. Nasion nie wysiewa się do gruntu, należy wyprodukować rozsadę lub kupić gotowe.
- Celozja pierzasta 'Hopkin’ – dorasta do 35 cm, kwiaty w różnych barwach – żółte, pomarańczowe, purpurowe.
- Celozja pierzasta 'Century’ – osiąga nawet 60 cm wysokości, mocno się rozkrzewia dzięki czemu bujnie kwitnie. Kwiatostany barwy żółtej, różowej, purpurowej.
- Celozja pierzasta 'Sparkler’ – dorasta do 50 cm wysokości, idealna na kwiat cięty, nie wysiewa się wprost do gruntu. Kwiatostany żółte, różowe, czerwone.
Fot. główna: Alejandro Bayer Tamayo, CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org