Balkon to często spotykany element wielu mieszkań, dający choć namiastkę ogrodu. Można na nim wypoczywać, tworzyć zieloną przestrzeń, pełną kwiatów lub uprawiać ulubione zioła, warzywa czy owoce. Co jednak zrobić, gdy dostępne miejsce jest naprawdę niewielkie?
Czy ciasny balkon może być wygodny i praktyczny? Co powinno się na nim znaleźć, by zapewniał komfort i swobodę? O tym napiszemy poniżej.
Ciasny balkon – kierunek minimalizm
Co zrobić, by ciasna przestrzeń była naprawdę wygodna? Warto zacząć od odpowiedniego zaplanowania jej. Bez względu na to, co się wybierze, najlepiej kierować się starą architektoniczną zasadą: mniej znaczy więcej. Niewielkie balkony ze zbyt rozbudowanym wyposażeniem i dekoracjami przytłaczają i często tracą na funkcjonalności. Zdecydowanie korzystniejszą opcją są niewielkie konstrukcje o uproszczonej, geometrycznej formie, które wpisują się w najmodniejsze obecnie nurty nowoczesne.
Ponadto warto zwrócić uwagę na zastosowane kolory i faktury. Dobrym pomysłem jest urządzenie ciasnych balkonów w jasnych, stonowanych barwach, które optycznie powiększają przestrzeń. Dodatkowym wsparciem mogą stać się gładkie, mocno wypolerowane powierzchnie, odbijające światło. Dotyczy to zarówno elementów wyposażenia, jak i dekoracji – np. coraz modniejszych luster.
Wielofunkcyjne wyposażenie na niewielki balkon
Gdy metraż balkonowy jest mocno ograniczony, wcale nie trzeba rezygnować z wygodnych mebli. Można jednak postawić na rozwiązania praktyczne, czyli meble składane, jak stoliki i fotele. Dzięki nim zyskuje się komfort wypoczynku, gdy tylko ma się ochotę spędzać czas na tarasie. Równocześnie, jeśli wyposażenie nie jest potrzebne, da się je łatwo złożyć i zmagazynować w innym miejscu, by zwiększyć przestrzeń balkonu.
Inną opcją są meble wielofunkcyjne. Na rynku można znaleźć ławki ogrodowe ze skrzynią ogrodową, stoliki z siedziskami lub pufy z ogrodową lodówką na ulubione napoje. Sprawia to, że relaks na balkonie zawsze jest przyjemny.
Dyskretne, ale praktyczne oświetlenie
Nawet na najmniejszym balkonie warto pomyśleć o oświetleniu, by zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo i komfort wieczorową porą.
Jeśli metraż jest niewielki, powinno się korzystać z małych opraw oświetleniowych, które dostarcza choćby sklep z lampami: LightPlus.pl. Idealnie sprawdzają się płaskie kinkiety, montowane na elewacji. Na zadaszonych balkonach można rozważyć oprawy sufitowe – równie nieinwazyjne plafony czy oczka wpustowe. Wszystkie powinny być utrzymane w jasnych barwach i oczywiście wpisywać się w praktyczny nurt minimalizmu.
Budowanie zielonego zakątka – jak wprowadzić rośliny na ciasny balkon?
Balkon ma stanowić połączenie między wnętrzem mieszkania a przestrzenią zewnętrzną. Z tego względu nie powinno na nim zabraknąć zieleni i kwiatów. Co jednak zrobić, gdy przestrzeń jest mocno ograniczona?
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie donic wiszących. Pojawiają się je na balustradach, ale też montuje się je do ścian, czy podwiesza pod zadaszeniem. Dzięki temu można wprowadzić rozmaite rośliny, nie zajmując nadmiernie ciasnej przestrzeni.
Innym przydatnym rozwiązaniem są pionowe kwietniki. To efektowne konstrukcje drewniane, metalowe lub z tworzywa sztucznego, posiadające kilka półek, do ustawienia doniczek i skrzynek. Taka konstrukcja może trafić do kącika balkonowego, przez co nie ograniczy strefy użytkowej, a stworzy piękne dopełnienie przestrzeni i udekoruje miejsce do wypoczynku.
Miłośnicy nowoczesnych opcji mogą również zdecydować się na ogrody pionowe, tworzone na specjalnych kratownicach, do których montuje się doniczki. To sposób na uzyskanie zielonej ściany, stworzenie kompozycji kwiatowej lub zbudowanie ogrodu ziołowego, bez ograniczania miejsca na balkonie.
Piękny i wygodny balkon niewielkich rozmiarów
Nawet ciasny balkon da się zaaranżować tak, by był w pełni funkcjonalny, naprawdę wygodny i stylowy. Trzeba tylko wybrać odpowiednie wyposażenie oraz zaplanować rozmieszczenie roślin. Wbrew pozorom nawet na najmniejszym balkonie naprawdę da się pomieścić wszystkie te elementy.