Strona Główna Materiał zewnętrzny Samodzielna budowa drewutni: niezbędne elektronarzędzia i zakres prac

Samodzielna budowa drewutni: niezbędne elektronarzędzia i zakres prac

autor Ogarnij Ogród

Dobrze wykonana drewutnia skutecznie zabezpiecza drewno przed zawilgoceniem, pozwala je odpowiednio osuszyć i przechowywać w bezpieczny sposób. Taka budowla pomaga też w utrzymywaniu porządku na posesji. W takim razie jak zbudować drewutnię? Dowiedz się, jakich narzędzi do drewna oraz materiałów potrzebujesz i poznaj wszystkie etapy jej tworzenia!

Drewutnia na posesji – przepisy

Drewutnia  jest rodzajem małej wiaty. Jeśli nie będzie stała na działce rolnej, to jej budowa nie wiąże się z potrzebą wypełniania jakichkolwiek formalności, jeśli spełnia warunek wielkości. Nie może mieć powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych (stan prawny styczeń 2023 r.)

Samodzielna budowa drewutni: niezbędne elektronarzędzia i zakres prac

Dzieci pomagają układać drewno w drewutni, fot.: materiał Partnera

Nie bez znaczenia podczas budowy drewutni są jednak przepisy przeciwpożarowe. Drewno jako materiał łatwopalny nie powinno być składowane w odległości mniejszej niż 3 metry od sąsiedniej działki. Istotne jest jednak to, że jednocześnie musi zostać spełniony warunek odległości od budynku sąsiadującego – wynosi on 7 metrów (prawo budowlane, stan na styczeń 2023 r.).

Przygotowanie miejsca pod budowę drewutni

Jedną z ważnych kwestii przy budowie drewutni ogrodowych jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej zdecydować się na takie, które nie jest zbyt cieniste i zasłonięte przed słońcem. W przeciwnym wypadku osuszanie drewna będzie znacznie wolniej przebiegało, a wentylacja zostanie ograniczona. Warto wybrać więc lokalizację, która będzie przez większość czasu nasłoneczniona. Wiata nie powinna stykać się bezpośrednio ze ścianą domu czy innego budynku – grozi to zawilgoceniem i rozwojem pleśni.

Drewutnia na drzewo powinna być usytuowana na twardej i równej powierzchni, znajdującej się nieco nad poziomem gruntu. Podłoże mogą stanowić płyty chodnikowe, wylewka betonowa, podest z drewna lub cegły.

Drewutnia – rozmiary

W celu przygotowania odpowiednich desek, najpierw należy ustalić, jakie będą rozmiary drewutni. Wiele zależy w tym przypadku od tego, jakie miejsce masz do dyspozycji i ile drewna zamierzasz składować. Pamiętaj przy tym, że stos drewna nie powinien być bardzo wysoki, aby można było po nie łatwo sięgać. Najlepiej, aby miał ok. 1,8-2 metra.

Drewutnie ogrodowe zwykle mieszczą w sobie kilkanaście kubików drewna. Najczęściej buduje się więc drewutnie o wymiarach 3 metrów długości i 2 metrów wysokości. Wystarcza to na składowanie optymalnej ilości drewna dla przeciętnego domostwa. Ciekawym pomysłem jest także domek narzędziowy z drewutnią, który pełni dodatkowo funkcję składziku.

Co jest potrzebne do budowy drewutni?

Po przygotowaniu podłoża pora wyposażyć się w niezbędne narzędzia do obróbki drewna i materiały. Będziesz potrzebować przede wszystkim desek drewnianych, możesz zamówić je w tartaku albo samodzielnie dociąć i oszlifować. Oprócz desek, niezbędne będzie również pokrycie dachu. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku gont bitumiczny, który skutecznie ochroni drewno przed deszczem. Co więcej, jest on trwałym materiałem, odpornym na warunki atmosferyczne.

W jakie narzędzia do drewna warto się wyposażyć?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne docięcie desek, potrzebna Ci będzie piła do cięcia drewna. Wyposaż swój warsztat także w stojak do cięcia drewna. Do  bardziej precyzyjnego docinania desek przydać się może pilarka szablasta, która pozwala na szybkie uzyskanie pożądanej formy. Po docięciu desek do odpowiedniego rozmiaru, kolejnym krokiem będzie szlifowanie drewna. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie szlifierka oraz specjalna tarcza do szlifowania drewna.

Samodzielna budowa drewutni: niezbędne elektronarzędzia i zakres prac

Kobieta stoi przy drewutni, fot.: materiał Partnera

Inne przydatne narzędzie to wiertarko-wkrętarka, za pomocą której przymocujesz śruby lub wkręty. Potrzebna można okazać się również sztyfciarka. Pozwoli ona na połączenie ze sobą desek w sposób estetyczny i trwały. Zdecyduj się na solidne i wytrzymałe narzędzia RYOBI®.

Nie należy zapominać również o innych ważnych elementach wyposażenia – przydadzą się przede wszystkim śruby, wkręty i złącza ciesielskie. Potrzebna będzie też poziomica i metrówka. Jeśli zakładasz szlifowanie drewna ręcznie, przyda się papier do szlifowania drewna. Do wykończenia całości przyda się także pędzel oraz preparat do impregnacji.

Fot. główna: Mężczyzna bierze drewno z drewutni – materiał Partnera

Przeczytaj także

Dodaj komentarz