Strona Główna Ogród Jak obliczyć ilość preparatu potrzebną do przygotowania roztworu?

Jak obliczyć ilość preparatu potrzebną do przygotowania roztworu?

autor Ogarnij Ogród

Jako praktykujący ogrodnicy każdego roku musimy stawić czoło opryskom naszych roślin. Dotyczy to zarówno oprysków chemicznych jak i ekologicznych – i na szkodniki i na choroby roślin. Na opakowaniach lub w załączonych do środków ochrony roślin etykietach zawsze znajdują się informacje dotyczące odpowiedniego sporządzenia roztworu. Niestety proporcje, które są tam podane, nie zawsze są jasne i często ciężko jest nam obliczyć ile wody, a ile preparatu powinniśmy zmieszać, aby przygotować odpowiedni roztwór do oprysku.

Na szczęście istnieje prosty sposób na obliczenie odpowiednich dawek, a żeby było jeszcze prościej, przygotowaliśmy specjalną, gotową do wydruku tabelkę, która pomoże szybko dobrać odpowiednie proporcje do wykonania mieszaniny. Na końcu tego wpisu znajduje się również prosty kalkulator, dzięki któremu szybko obliczysz odpowiednia ilość środka – wystarczy, że podasz w nim odpowiednie dane.

Samo założenie jest proste. Jeśli chcemy przygotować roztwór o stężeniu 0,05% w 1 litrze wody, będziemy potrzebować 0,5 grama lub 0,5 ml środka, którego wymieszamy w 1 litrze wody. Jeśli chcemy przygotować takie samo stężenie, ale w 3 litrach wody, wówczas będziemy potrzebowali 1,5 g lub 1,5 ml preparatu do wymieszania w 3 litrach wody. Jeśli natomiast mamy 5 litrów wody i nadal chcielibyśmy przygotować 0,05% roztwór, wówczas wymieszamy 2,5 g lub 2,5 ml preparatu w 5 litrach wody. Żeby było prościej spójrz na poniższą tabelkę – a żeby było jeszcze prościej, pobierz wersję PDF tabelki do druku, dzięki czemu będziesz miał ją zawsze przy sobie, aby nie musieć liczyć roztworów a jedynie szybko sprawdzić wymagane proporcje.

Obliczanie ilości preparatu potrzebnego do otrzymania roztworu

Kalkulator obliczający ilość preparatu potrzebną do przygotowania roztworu

Oprócz tego przygotowaliśmy specjalny kalkulator, który w szybki sposób policzy niezbędną ilość preparatu do przygotowania odpowiedniego stężenia roztworu. Wystarczy, że wpiszesz poniżej informacje o roztworze, który chcesz uzyskać oraz o ilości przygotowanej do tego wody, a kalkulator zajmie się resztą.

 

Fot. główne: autor: pangheitu, Pixabay

Przeczytaj także

Dodaj komentarz