Perukowiec podolski – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
2 minut czytania
Perukowiec podolski, autor: Maja Dumat, CC BY 2.0, commons.wikimedia.org

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Wysokość 3-5 m
Kwitnienie VI, VII
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie sucha
Ozdobność kwiaty, cała roślina
Pokrój kulisty, krzaczasty, zwarty, wyprostowany

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) jest krzewem z rodziny nanerczowatych. W naturze spotykany w Europie południowej i w Azji południowo-zachodniej, ale również bardzo często uprawiany w ogrodach. 

Perukowiec jest rozłożystym krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości, wielopniowym o licznych rozgałęzieniach. Jego pędy są nagie, gęsto pokryte dużymi liśćmi o jajowatym kształcie i sztywnych ogonkach. Oryginał ma liście zielone, pokryte szaroniebieskim kutnerem, odmiany mogą mieć liście bordowe, czerwone lub żółtozielone. Jesienią zmieniają barwę na żółtopomarańczową. 

Ozdobą rośliny oprócz liści są również kwiatostany tworzące wiechy, na które składają się drobniutkie, żółte kwiatki. Po przekwitnięciu kwiaty zmieniają się w ażurowe, puszyste owocostany przypominające perukę. Krzew jest nimi gęsto pokryty co stwarza wrażenie jakby został przykryty obłokiem. 

Uprawa perukowca podolskiego

Perukowiec podolski preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, dobrze osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być co najwyżej średnio żyzne, przepuszczalne, najlepiej wapienne. Dość dobrze znosi okresy bezdeszczowe, ale już bardzo źle przelanie i stanie w wodzie. Jego system korzeniowy z latami staje się bardzo rozłożysty, dlatego starszych krzewów się nie przesadza. Krzew nie wymaga przycinania i często źle go znosi, dlatego lepiej pędów nie skracać.

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz