Strona Główna OgródProjektowanie Ogrodu Niskie żywopłoty – rośliny na niskie żywopłoty

Niskie żywopłoty – rośliny na niskie żywopłoty

autor Ogarnij Ogród

Niski żywopłot sprawdza się zwłaszcza w niewielkich ogrodach, gdzie przede wszystkim nie ogranicza widoczności i optycznie nie zmniejsza małych przestrzeni. Nie jest jednak powiedziane, że będzie źle się prezentował w tych większych, można nim oddzielać np. poszczególne rabaty, tworzyć obwódki ścieżek czy chronić trawnik.

Na niski żywopłot wybiera się najczęściej nie osiągające spektakularnych wysokości, wolno rosnące odmiany krzewów, roślin kwitnących, bylin lub traw. Rośliny tworzące takie żywe obwódki mogą być formowane albo rosnąć swobodnie.

 Niski żywopłot – żywopłoty klasyczne

Sztandarowym przykładem rośliny na klasyczny, niski żywopłot jest oczywiście bukszpan. Odmianą osiągającą niezbyt duże rozmiary jest 'Suffruticosa’, mająca ciemnozielone, drobne liście. Niestety ostatnimi laty ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w uprawach bukszpanu, dlatego na popularności zyskują inne krzewy, choćby ostrokrzew karbowanolistny. Ma drobne, owalne listki przypominające te bukszpanowe. Najpopularniejszą odmianą jest 'Golden Gem’, którego liście w początkowej fazie rozwoju są koloru żółtego. Na uwagę zasługuje również porzeczka alpejska, która idealnie nadaje się do formowania. Wegetację rozpoczyna bardzo wcześnie, bo już z początkiem kwietnia. Tu poleca się odmiana 'Schmidt’.

porzeczka alpejska na żywopłot

Porzeczka alpejska – niski żywopłot, autor SEWilco, Wikipiedia.org

Kolorowe żywopłoty

Żywopłot wcale nie musi być zielony. Niskie obwódki można tworzyć z roślin kwitnących albo z tych o barwnych liściach. Jedne pięknie będą się prezentowały puszczone na żywioł, inne dobrze jest odpowiednio przycinać. Przykładem pięknie kwitnących otoczek rabat jest lawenda wąskolistna. Idealna zwłaszcza tam, gdzie teren jest mocno nasłoneczniony, co wielu roślinom przeszkadza. Odmiany można mieszać, tworząc różnobarwne, żywe murki. Kwiatki barwy białej ma odmiana 'Alba’, różowej 'Rosea’ a klasycznym fioletem będą zachwycały 'Munstead’ oraz 'Hidcote’.

Trzmielina Fortune’a stworzy piękne, kolorowe obwódki dzięki swoim barwnym liściom. Doskonale przy tym nadaje się do cięcia i formowania. Najpopularniejszą od lat jest odmiana o liściach zielonych z żółtymi brzegami 'Emerald’n Gold’, ale chętnie uprawiane są również 'Sunspot’, której liście zdobi idący przez środek żółty pasek a także 'Emerald Gaiety’, u której blaszka liściowa ma obwódkę w kolorze białym.

Żywopłoty naturalne

Dla tych zabieganych, w wiecznym niedoczasie, znajdzie się sporo gatunków i odmian krzewów, które w zasadzie wystarczy zasadzić i obwódki zrobią się same. To oczywiście duże uproszczenie, ale można wybrać takie rośliny, które są niezwykle mało wymagające a do tego zawsze pozostaną niskie. Co nie oznacza, że nie można ich formować. Wręcz przeciwnie, cięcia znoszą bardzo dobrze i można z nich tworzyć pożądane kształty.

Niski żywopłot

Niski żywopłot, źródło: pxhere.com

Niezwykłego kolorytu dodadzą ogrodowi żywopłoty tworzone przez berberysy Thunberga. Dostępnych jest wiele odmian o zróżnicowanej kolorystyce. Można wybrać te o liściach barwy purpurowej (’Atropurpurea Nana’, 'Admiration’ lub 'Bagatelle’), klasycznie zielonych (’Kobold’) albo żółtych (’Bogozam’ lub 'Tiny Gold’).

Również tawuła japońska stworzy ciekawe, naturalne otoczki, których nie ma konieczności przycinania, gdyż wiele odmian osiąga maksymalnie metr wysokości i rozpiętości. Do wyboru jest całe mnóstwo odmian o ciekawie wybarwionych liściach i różnobarwnych kwiatach.

Jeśli zależy nam na niziutkich, naturalnych otoczkach, których nie trzeba przycinać, to polecają się odmiany, których wysokość oscyluje w granicach 20-50 cm. I tak np. odmiana 'Walbuma’ o liściach zielonych i czerwonobrązowych, 'Japanese Dwarf’ o zielonych lub Golden Karpet’ w kolorze żółtym. Z wyższych odmian można zasadzić odmianę 'Anthony Waterer’ (liście biało-pstre), 'Crispa’ (głęboko pikowane), 'Little Princes’ (kwitnie na różowo) lub 'Albiflora’ (na biało). Ale najpopularniejsze i najchętniej sadzone odmiany tawuły japońskiej to 'Goldmound’ i 'Goldflame’, które zachwycają żółtymi listkami i różowym kwieciem.

Przeczytaj także

Dodaj komentarz