Strona Główna Dom i Balkon Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście

Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście

autor Ogarnij Ogród

Uprawa rzodkiewki, niby bardzo prosta, a na koniec może się okazać, że zamiast dużych i jędrnych korzeni mamy kupę liści i małe co nieco pod ziemią. Dlatego uprawiając rzodkiewkę trzeba spełnić kilka warunków, bardzo prosty, ale kluczowych, żeby rzodkiewka nie poszła w nać. A dlaczego rzodkiewka rośnie w liście? Powodów może być kilka.

Natomiast bujnością liści rzodkiewki nie ma co się martwić, również z nich można przyrządzić wiele potraw. Mają smak niemal identyczny jak korzeń, do tego są również zdrowe. Tyle, że są zielone a nie różowe i niestety nie chrupią tak rozkosznie jak korzeń. Ale można z nich zrobić doskonałe pesto lub smoothie, położyć na kanapkach tak samo jak sałatę albo dodać do jajecznicy, sałatki, twarożku i dań na ciepło (przyrządzić jak szpinak).

Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście

Powodów dla którego rzodkiewka rośnie w liście a nie zmienia objętości jej korzeń spichrzowy może być kilka. Przy czym każdy z nich z osobna może spowodować, że rzodkiewka rośnie w liście, ale mogą też one wystąpić równocześnie. Dlaczego więc rzodkiewka rośnie w liście? Otóż:

  • Została zbyt gęsto wysiana – jeśli zbyt gęsto wysiejemy nasiona, to dobrze jest je albo przerwać zaraz, gdy wzejdą, a jeśli wykorzystujemy w kuchni liście rzodkiewki, tu należy nadmiar siewek usuwać systematycznie. Jeśli zostawimy zbyt gęsto uprawę, wówczas rzodkiewki będą rywalizowały ze sobą o dostęp do światła, co skutkuje nadmiernym wzrostem liści.
  • Nieodpowiedni termin wysiewu – moment, kiedy siać rzodkiewkę jest bardzo ważny, większość bowiem odmian powinna zostać wysiana wiosną lub pod koniec lata, a to dlatego, że rzodkiewka jest warzywem krótkiego dnia a do tego woli chłód niż upał. Są jednak odmiany, które można siać również latem. Trzeba zwrócić na to uwagę, inaczej skutkiem będzie nadmiar liści i niewielki korzeń spichrzowy. Mało tego, nieodpowiednia odmiana wysiana latem to zamiast korzenia, pęd kwiatostanowy, nie tylko bujne liście.
Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście

Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście, autor: Choe Yongwoo, CC0, commons.wikimedia.org

  • Niedoświetlone stanowisko – zacienione miejsce, w którym wysialiśmy rzodkiewkę to kolejna przyczyna dla której rzodkiewka rośnie w liście. Rzodkiewka lubi jasne stanowiska, niektóre odmiany radzą sobie w półcieniu, ale generalnie powinno to być miejsce jasne, ale nie w pełnym słońcu. Problem cienia występuje również wówczas, gdy uprawiamy rzodkiewkę w pojemnikach na balkonie, gdy z braku miejsca sieje się ją wśród innych warzyw. Te z czasem dają cień, przez co rzodkiewka wybija w nać.
  • Zbyt wysokie dawki azotu – rzodkiewka powinna mieć lekką, dość żyzną ziemię i to wystarczy, nie trzeba jej nawozić, bo ma stosunkowo krótki okres wegetacji. Jeśli natomiast w trakcie sezonu siejemy ją ciągle w tym samym miejscu, np. w skrzyneczce na balkonie albo wśród innych, żarłocznych warzyw, trzeba uprawę od czasu do czasu zasilić. I nie może to być nawóz bogaty w azot, bo to on powoduje nadmierne przyrastanie liści. Nawóz dla warzyw powinien być nawozem naturalnym, można uprawę ściółkować kompostem albo podlewać wodą z dodatkiem biohumusu.
  • Zbyt wysokie temperatury – rzodkiewka lubi chłód i krótki dzień, dlatego nadmierne ciepło w połączeniu z coraz dłuższym dniem daje właśnie taki efekt, że rzodkiewka rośnie w liście. Konieczny jest dobór takich odmian, które lepiej znoszą letnie warunki czy też uprawę w tunelach, które trzeba systematycznie wietrzyć.
  • Nadmiar wilgoci w podłożu – rzodkiewka musi mieć zapewnioną stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża. Jeśli jest zbyt mokre, dużo bujniej wyrastają liście niż zwiększa się masa korzenia. Do tego jeszcze wzrasta groźba chorób.
Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście

Dlaczego rzodkiewka rośnie w liście, źródło: depositphotos.com

Co zrobić gdy rzodkiewka rośnie w liście

Jeśli rzodkiewka rośnie w liście z jednego z powyższych powodów lub kilku z nich jednocześnie, to należy go szybko wyeliminować. Cześć liści można jednocześnie usunąć. Powinny to być te najstarsze, rosnące od zewnątrz.

Jeśli natomiast żadna z powyższych przyczyn nie występuje, może to również oznaczać, że wysiana odmiana ma właśnie taką urodę, że rośnie w liście. Nie oznacza to, że korzeń będzie niewielki, ale może tak być. W tym wypadku również można część zewnętrznych, najstarszych liści usunąć.

Liście należy usuwać z umiarem, raz, żeby nie zabić rzodkiewki, a dwa, jeśli będzie ich zbyt mało, to roślina zamiast pójść w korzeń, zacznie odbudowywać liście.

Fot. główna: źródło depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz