Strona Główna Pielęgnacja Ochrona Roślin
Kategoria:

Ochrona Roślin

Jakże szerokim zagadnieniem jest temat ochrony roślin w ogrodzie, na tarasach, balkonach czy w domu. W zasadzie możemy do tego wielkiego worka wrzucić zagadnienia odnośnie chorób roślin, szkodników roślin, środków ochrony roślin, zabiegów pielęgnacyjnych czy prawidłowej uprawy. I choć większości z nas ochrona roślin kojarzy się z opryskami, stosowaniem chemii i różnego rodzaju specyfików to jest to tylko wierzchołek góry lodowej, która wynika z zaniedbania innych, niezwykle ważnych aspektów w kontekście prawidłowego dbania o rośliny. Postaramy się odczarować to zagadnienie i poprzez nasze poradniki edukować ogrodników amatorów aby jak najbardziej zredukować ilość stosowanych fungicydów czy pestycydów, a nawet herbicydów.

Ochrona roślin – czym tak naprawdę jest w kontekście uprawy roślin?

Aby dobrze zrozumieć czym jest ochrona roślin, a właściwie ochrona upraw roślin trzeba zagłębić nieco inny temat. A mianowicie – dlaczego w ogóle patogeny (choroby czy szkodniki) atakują rośliny? Bardzo często przyczyną jest nieprawidłowa uprawa, niesprostanie wymaganiom konkretnych gatunków, złe warunki siedliskowe, słabe nawożenie – te wszystkie czynniki sprawiają, że rośliny są w słabej kondycji, nieodporne i bardzo podatne na wiele różnych infekcji. Również niewłaściwe sąsiedztwo roślin może być przyczyną przenoszenia się chorób i szkodników między roślinami. Z kolei wiedza jakie warzywa sadzić obok siebie jest fantastycznych sposobem aby chronić uprawy. Dlatego znajomość podstaw takich zagadnień jak płodozmian czy uprawy współrzędne mogą znacząco przyczynić się do uprawy zdrowych roślin i uzyskania obfitych plonów.

W kontekście uprawy warzyw warto również wiedzieć czym są właściwości fitosanitarne roślin. Piszemy o tym w naszym poradniku, warto zapoznać się z zagadnieniem.

Zapobieganie chorobom i szkodnikom – pierwszy krok w ochronie roślin

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to stare porzekadło jest aktualne nie tylko w kontekście zdrowia człowieka. Sprawdza się również w ogrodzie. Jest wiele zabiegów prewencyjnych, które, jeśli wykonamy prawidłowo i w odpowiednim terminie, pomogą nam uprawiać zdrowe rośliny. Opryski naturalnymi preparatami wczesną wiosną mogą zatrzymać rozmnażanie się szkodników czy rozwój grzybni. Ważny przykład dla takiej czynności – kędzierzawość liści brzoskwini. Dobrym pomysłem, w przypadku drzew owocowych, będzie zastosowanie kleju entomologicznego lub opaski tekturowej, które, w sposób mechaniczny, zatrzymają migrujące w koronę szkodniki. Tak samo ważne jest stosowanie maści ogrodniczej po przeprowadzonych cięciach roślin.

Jednak czasem, pomimo najszczerszych starań, wypełniania krok po kroku zaleceń dotyczących prewencji, rośliny tak czy siak zostaną zaatakowane przez szkodnika czy chorobę. Nie warto tracić nadziei. Jeśli tylko nie jest to duża intensywność, warto próbować najpierw domowymi sposobami. Tutaj podpowiadamy domowy sposób na zwalczanie mszyc, a tutaj opisujemy domowe sposoby na ślimaki. Tego typu poradników na naszym portalu ogrodniczym znajdziesz całe mnóstwo. Jednym z bardziej popularnych jest ten o ekologicznych opryskach na pomidory.

A jeśli już będziemy zmuszeni do sięgnięcia po mocne środki ochrony roślin, należy koniecznie zapoznać się wytycznymi producenta i dokładnie  obliczyć ilość preparatu potrzebną do przygotowania roztworu. Pamiętajmy również o pszczołach, chrońmy je jak najlepiej. Przeczytaj poradnik o tym jak zapobiegać zatruciu pszczół podczas wykonywania oprysków.