Jabłonie w ogrodzie możemy rozmnażać na kilka sposobów, a jednym z ciekawszych i tanich (jeżeli posiadamy już jabłonie w ogrodzie) jest ukorzenianie gałązek. Jest to rozwiązanie, które pomóc może odnowić ulubione odmiany drzew, szczególnie wówczas, gdy nasze rośliny są już stare lub chore. Aby ukorzenianie gałązek jabłoni przyniosło oczekiwane rezultaty, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, dzięki temu hodowla nowych drzewek da naprawdę wspaniałe wyniki.
Kiedy można przeprowadzić ukorzenianie gałązek jabłoni?
Ukorzenianie gałązek jabłoni możemy wykonać w zasadzie w dowolnej porze roku – może być to jesienią, latem lub na wiosnę. Optymalnym terminem jest jednak koniec maja lub środek lata, gdyż korzenie w tym okresie szybciej pojawiają się na gałązkach, bowiem nie zostały jeszcze pokryte gęstym drewnem (nie zdrewniały). Nie zaleca się przy tym zbioru gałązek wczesną wiosną, gdyż słabo się ukorzeniają.
Ukorzenianie gałązek jabłoni – zrazy jabłoni, autor: fishermansdaughter/flickr.com
Jak przebiega proces ukorzeniania gałązek?
W pierwszej kolejności musimy pozyskać gałązkę. Często ukorzenianie przeprowadzamy chcąc wykorzystać ułamane gałęzie jabłoni, jednak można je wykonać wybierając odpowiednią gałązkę z niższych poziomów drzewka, gdyż korzenie na nich tworzą się szybciej. Aby krok po kroku ukorzenić gałązkę jabłoni musimy:
- Uciąć sadzonkę nie dłuższą niż 20 cm. Przycinanie gałęzi z drzewka najlepiej wykonać rano, gdy są pokryte poranną rosą.
- Końcówkę gałązki, którą docelową mają porosnąć korzenie należy zanurzyć w ukorzeniaczu, co pobudzi ją do rozwoju – najprościej jest umieścić wszystkie przygotowane sadzonki w wodzie z rozcieńczonym środkiem ukorzeniającym w jasnym miejscu np. na parapecie.
- Po około 20 dniach możemy zauważyć na nich pierwsze małe korzenie.
- Gdy długość korzeni osiągnie od 5 do 8 cm, ukorzenione gałązki są gotowe na to, aby móc przenieść je do dalszego wzrostu na bezpieczne, wybrane wcześniej stanowisko w ogrodzie lub sadzie.
- Warto jednocześnie przygotować do ukorzenienia w podłożu kilka sadzonek sadząc je obok siebie, gdyż zwiększy to szansę na to, że któraś z nich dobrze się przyjmie i pozwoli uzyskać piękne drzewo w przyszłości.
Zanim przystąpimy jednak do sadzenia powinniśmy dla ukorzenionej sadzonki jabłoni przygotować odpowiednie podłoże. Dobrym sposobem jest zasilenie ziemi humusem i nawozami wieloskładnikowymi. Można wsypać je w zalecanej ilości bezpośrednio do dołka, a następnie posadzić w tak przygotowanym miejscu naszą sadzonkę.
Pielęgnacja sadzonek wymaga regularnego ich podlewania, jednak z rozwagą. Najlepiej dostarczać wodę wokół rośliny, a nie lejąc bezpośrednio na nią. Staranne doglądanie roślinki pozwoli już jesienią uzyskać pełnoprawną sadzonkę, którą następnie można przesadzić już na jej stałe miejsce w sadzie lub ogrodzie. Aby młode sadzonki przetrwały zimę bez szwanku, ich pień należy zaizolować zanim jesień przywita je pierwszymi przymrozkami.
Dlaczego warto ukorzeniać gałązki jabłoni?
Ukorzenianie jest metodą, która ma wiele zalet. Pozwala rozmnażać rośliny o dowolnej porze roku, a przy tym wraz z nią uzyskujemy nasze ulubione odmiany drzew owocowych. Sadzonki można wyprodukować tym sposobem w dowolnej ilości, a przy tym można je z powodzeniem wykorzystać do szczepienia. O ile metoda ukorzeniania gałązek bywa ona trudna w realizacji, gdyż niektóre z nich mogą się nie ukorzenić, warto ją rozważyć, aby cieszyć się odświeżonym sadem ulubionych drzewek jabłoni.
Fot. główna: depositphotos.com
8 komentarzy
Jak przygotować roztwór z ukorzeniaczem? Jakie przyjąć proporcje? Mam ukorzeniacz w proszku do roślin zdrewniałych.
Z ukorzeniacza nie robi się roztworu. Wystarczy końcówkę (kilka cm) gałązki zanurzyć w wodzie i mokrą włożyć do ukorzeniacza, żeby została dobrze nim oblepiona. Nadmiar należy strzepnąć. I taką gałązkę włożyć do podłoża do wcześniej zrobionego otworu, żeby tego proszku nie usunąć. Powodzenia 🙂 Proszę podzielić się z mami efektami. Pozdrawiamy serdecznie 🙂
Dziękuje, jak coś mi urośnie, to podzielę sie cudowna wiadomością!
Sugerowałam sie zdaniem „ najprościej jest umieścić wszystkie przygotowane sadzonki w wodzie z rozcieńczonym środkiem ukorzeniającym w jasnym miejscu np. na parapecie.
Po około 20 dniach możemy zauważyć na nich pierwsze małe korzenie.”
Teraz korzeni nie będę widziała, wiec wsadzę w doniczkę i zostawię na parapecie do wiosny. Mam nadzieje, ze uda mi sie pobudzić do życia moja gałązkę .
Daj znać, czy się udało!
Z pestek jabłka Beforest wykiełkowało mi kilka sadzonek. Rosną już 3 lata w tej chwili mają ok. 0,5 m wysokości, czy będą w przyszłości owocować?
Gratulacje! 🙂 To nie takie proste wyhodować drzewko z pestek. Dobrze, że ma Pan kilka sadzonek, ponieważ pestka jabłka jest bardzo delikatna i niechcący można ją uszkodzić, co może skutkować właśnie brakiem owoców, choć drzewko urośnie. Jeśli jest kilka drzewek, to jest w zasadzie pewne, że któreś wyda owoce. Jeszcze troszkę cierpliwości 🙂 Pozdrawiamy serdecznie 🙂
To nie wiem co jest lepsze. Sadzonki do wody z rozpuszczonym ukorzeniaczem, czy do ziemi? Wolałbym ta pierwsza metodę, bo widzę efekty – korzonki.
Można spróbować, myślę, że efekty będą podobne. Zanim jednak pójdą ukorzenione do ziemi, trzeba je zahartować 🙂 Powodzenia! 🙂