Strona Główna PielęgnacjaCięcie Roślin Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

autor Ogarnij Ogród

Jesień to ten moment, gdy zabieramy się za gruntowne porządki w ogrodzie. Czasem te porządki dotyczą również drzew. Zdarza się, że choćby stare drzewa owocowe w zasadzie nie wydają owoców, albo bardzo chorują. Ostatnimi laty również często usychają jesiony, których korzenie atakowane są przez grzyb  Hymenoscyphus fraxineus. Powodów, dla których czasami trzeba wyciąć drzewo jest wiele. I choć samo ścięcie nie nastręcza większych problemów, to już pniak i korzenie to prawdziwe wyzwanie. Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie?

Najprościej i najszybciej byłoby zaangażować odpowiedni sprzęt, który pniaka by zwyczajnie z korzeniami wyrwał, ale często nie ma takich możliwości i trzeba sobie radzić innymi sposobami. Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie domowymi sposobami? No, może nie tak całkiem domowymi, ale będącymi w zasięgu każdego ogrodnika.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie – nawozy azotowe

Pozbycie się pnia nie jest aż tak trudne do wykonania jakby się wydawało. Dobrze sprawdzają się tu nawozy azotowe. Wystarczy nieco pniak odkopać, ściąć kilka cm poniżej poziomu ziemi i wywiercić w nim kilka dość szerokich i głębokich otworów. Dobrze jest również pomachać nieco siekierą i poszatkować powierzchnię. Tak przygotowany pniak należy obficie posypać lub zalać nawozem azotowym (mocznik, saletra amonowa lub saletrzak) – te ze względu na duże stężenie azotu zadziałają szybciej, lub zastosować nawozy naturalne (obornik, gnojówka z pokrzyw, guano). Całość przysypujemy ziemią tworząc kopczyk. Dość szybko zaczną namnażać się grzyby i inne organizmy, które rozkładają drewno. Na efekt przyjdzie poczekać, w zależności o wielkości pniaka i gatunku drzewa, jakieś 2-3 lata.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, źródło: depositphotos.com

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie – zastosuj grzybnię

Żeby jeszcze bardziej ułatwić sobie pozbycie się pnia po ściętym drzewie, można zakupić żywą grzybnię. Największym grzybowym amatorem drewna jest grzyb Peniophora gigantea. Występuje on naturalnie w przyrodzie i jest grzybem saproficznym. Aplikuje się go do otworów, które wcześniej należy wywiercić w pniaku, najlepiej dość grubym wiertłem. Aplikacja musi przebiec zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu. Całość dobrze jest później przykryć ziemią, grzyb bowiem najlepiej czuje się i działa w środowisku wilgotnym.

Dzięki grzybni pniaków można się pozbyć już nawet w pół roku. Zależy to oczywiście od wielkości pnia, gatunku drzewa i poziomu wilgotności. Może być tak, że pniak zmurszeje dopiero po kilku latach. Grzybnia ta jest produktem naturalnym, bezpiecznym dla ludzi i środowiska i rozkłada tylko obumarłe pniaki, nie atakując rosnących roślin.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, źródło: depositphotos.com

W sklepach dostępne są grzybnie, które wystarczy rozpuścić w wodzie i zaaplikować a one dość szybko i skutecznie uwolnią nas od problemu. Wymieć można choćby produkty: Fast Rot, Pg-Poszwald czy Mycelinum. Z czasem pień zmurszeje i wystarczy użycie szpadla by rozdrobnić pozostałości, które zasilą podłoże próchnicą.

A może nie pozbywać się pnia po ściętym drzewie?

Pień po ściętym drzewie nawet pośrodku warzywnika może być przydatny i stanowić choćby podporę dla fasoli, jeśli będzie oczywiście odpowiedni wysoki. Można na nim umieścić donicę z aksamitkami, które odstraszają wiele szkodników.

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie

Jak pozbyć się pnia po ściętym drzewie, źródło: depositphotos.com

Taki pniak w ogrodzie może się pięknie wkomponować w całość i stanowić naturalną ozdobę. Można wydrążyć środek pnia i stworzyć tym samym naturalną donicę. Dostawienie kilku takich ściętych pniaków stworzy niebanalną kompozycję. Można z takiego pnia zrobić domek dla skrzatów. Wystarczy dorobić imitację drzwi, okien, schodków i komina. Zanim więc pozbędziemy się pnia z ogrodu warto pomyśleć czy nie jest on idealną jego ozdobą.

Fot. główna: Lockenfrosch/pixabay.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz