Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) |
|
Wysokość | do 8 m |
Kwitnienie | VI, VII, VII |
Stanowisko | słoneczne |
Wilgotność gleby | wilgotna |
Ozdobność | liście, kwiaty |
Pokrój | pnący, płożący się |
Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) jest wieloletnim pnączem ogrodowym. Bylina ta należy do rodziny konopiowatych. Często można go spotkać rosnącego dziko w zaroślach i lasach. Uprawiany przede wszystkim ze względu na szyszki (kotkowate kwiatostany) wykorzystywane w produkcji piwa jako dodatek smakowy. Traktowany głównie jako roślina przemysłowa, rzadko jest sadzony dla ozdoby. Spotykany w naturze w południowej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej, obecnie zdziczały porasta tereny klimatu umiarkowanego w całej Eurazji, w tym w Polsce.
Chmiel zwyczajny – jak wygląda
Chmiel zwyczajny to piękne, szybko rosnące pnącze o dużych walorach dekoracyjnych, ale również roślina płożąca się, która osłoni wszystko co niezbyt urodziwe, jak choćby stare mury. Należy jednak uważać z wysiewaniem go w małych ogrodach, gdyż należy do roślin bardzo ekspansywnych i łatwo jest nad nim stracić kontrolę. W ciągu roku dorasta do nawet 8 m wysokości i 3 m rozpiętości. Chmiel ma szerokie pędy, które gęsto porastają duże, trój- lub pięcioklapowate liście barwy ciemnozielonej. Zimą całkowicie zamierają, ale wiosną bujnie wyrastają z kłączy, zwanych karpami. Korzenie chmielu bardzo mocno się rozrastają i sięgają bardzo głęboko, więc pnącza są trudne do wyplenienia. Ozdobą są nie tylko duże, ciemnozielone liście, ale również kwiaty, zwane szyszkami, które latem gęsto obsypują rośliny.
Oprócz chmielu zwyczajnego można u nas również uprawiać chmiel japoński (Humulus japonicus), który jest jednak rośliną jednoroczną. Pnącze to również szybko rośnie pokrywając się w drugiej połowie lata ładnymi szyszkami. U nas najczęściej uprawiana jest odmiana 'Variegatus’. która ma białe i seledynowo centkowane liście.
Uprawa chmielu zwyczajnego
Chmiel zwyczajny wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego i osłoniętego od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, lekkie i przepuszczalne. Odczyn gleby idealny dla chmielu powinien być obojętny do lekko zasadowego. Przy tym ziemia musi być wciąż wilgotna, dlatego w czasie upałów wymaga częstego podlewania. Uprawiając chmiel należy zapewnić mu silne podpory, inaczej będzie się płożył po ziemi tworząc gęste dywany.
Chmiel można zacząć uprawiać albo kupując gotowe sadzonki albo wysiewając go z nasion. Nasiona można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych. Sieje się go do doniczek pod koniec zimy, a w drugiej połowie maja sadzi w miejscu docelowym. Nie wcześniej, bo przymrozki zniszczą liście i roślina może nie odbić.
Gdy mamy już chmiel w ogrodzie, wystarczy podzielić wiosną podziemną karpę. W miejscu, w którym już rośnie będzie się rozmnażał i zagęszczał już sam, bez naszej pomocy. Raczej trzeba go poskramiać niż wspomagać rozrastanie się. Mając ochotę na zasadzenie chmielu w ogrodzie zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, że jest to roślina inwazyjna, którą później ciężko jest poskromić, a jeszcze ciężej wyplenić z ogrodu.
Chmiel zwyczajny doskonale nadaje się do ogrodów naturalistycznych, w których rośliny puszczone są na żywioł. Na pewno z latami będzie potrafił stworzyć mroczne zakątki w ogrodzie.
Pielęgnacja chmielu zwyczajnego
O podlewaniu już było, ale warto zaznaczyć że jest to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, roślina bowiem potrzebuje dużo wody. Warto powierzchnię ziemi wkoło niej wyściółkować grubą warstwą zrębków lub kory z drzew liściastych (z iglastych zakwaszają podłoże), wówczas wilgoć będzie się wiele dłużej utrzymywać w podłożu. Oprócz tego bardzo ważne jest nawożenie chmielu, gdyż ma duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego dobrze jest co 2 tygodnie zasilić go nawozem wieloskładnikowym.
Roślina często atakowana przez szkodniki – mszyce i przędziorki, ale również choroby grzybowe, zwłaszcza mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego.
O domowych sposobach na mączniaka można przeczytać tutaj:
Chmiel zwyczajny, choć zyskuje na popularności jako roślina ozdobna, to jest przede wszystkim uprawiany jako roślina browarnicza, a na bazie jej szyszek powstaje piwo.
Fot. główna: RitaE/pixabay.com