Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja

Ogarnij Ogród Przez Ogarnij Ogród
54 minut czytania
Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja, autor: DenesFeri, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Łubin trwały (łac. Lupinus polyphyllus) jest byliną pochodzącą z Ameryki Północnej i pojawiła się w Europie w XIX wieku. Jego liczne odmiany oraz niezwykły wygląd czynią go jednym z wyjątkowo cenionych rozwiązań stosowanych w ogrodnictwie. Połączenie różnie wybarwionych łubinów w kompozycjach rabat pozwala tworzyć niesamowite efekty w nowoczesnych i wiejskich ogrodach. Co warto wiedzieć o jego uprawie i pielęgnacji? Które z odmian warto wybrać?

Łubin trwały – sylwetka 

Łubin trwały oferuje odmiany jednoroczne oraz wieloletnie. Jego piękny pokrój oraz obfitość kwiatów sprawia, że należy do wyjątkowo ozdobnych bylin. Wzniesione, nagie i sztywne łodygi dopełnione kwiatostanami łączących liczne kwiatuszki w ciasnych kłosach zakwitają od dołu. Ich kolorystyka potrafi zaskakiwać – znajdziemy bowiem odmiany fioletowo-niebieskie, białe, żółte, różowe, łososiowe, czerwone, filetowe, bordowe, jak i wielokolorowe. Listki łubinu są parasolowate, okrągłe i dłoniaste – gładkie z wierzchu i lekko owłosione od spodu, a przy tym umieszczone na długich ogonkach. Po przekwitnięciu kwiatów powstają strąkowe, owłosione owoce wypełnione nasionami. Łubin rośnie do 150 cm wysokości przez co doskonale sprawdza się jako tło dla rabat. Istnieją również odmiany niższe osiągające 50-80 cm. 

Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja
Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja, autor: 掬茶, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Roślina ta kwitnie od drugiego roku uprawy od czerwca (czasami maja) aż do sierpnia. Odmiana łubinu wąskolistnego bywa traktowana jako roślina pastewna. Łubin trwały bywa rośliną lekko trującą za sprawą zawartości alkaloidów. Pożyteczną rolę odgrywają ich korzenie, które wyposażone są w bakterie brodawkowe, które poprzez gromadzenie azotu czynią podłoże doskonale nawiezionym pod kolejne uprawy – najlepiej w celu uzdatnienia gleby korzystać z łubinów jednorocznych. 

Jakie wymagania uprawowe ma łubin trwały

Uprawa łubinu trwałego nie należy do trudnych. Rośliny te doskonale radzą sobie na zwykłej ziemi, w tym również piaszczystej i o średniej wilgotności. Ponieważ potrafią pobierać z powietrza azot, nie wymagają zasobnego w ten cenny pierwiastek podłoża. Najlepszym stanowiskiem pod łubin trwały będzie miejsce słoneczne, gdyż w cieniu ich kępy stają się wybujałe i słabo kwitną. Łubin trwały ma palowy system korzeniowy, dlatego nie lubi przesadzania, wysiewając odmiany wieloletnie należy zatem zaplanować już na właściwym stanowisku.

Stanowisko dla łubinu

Najlepszym stanowiskiem pod łubin trwały będzie miejsce słoneczne. Podłoże nie musi być żyzne, ważne aby było lekkie, dobrze napowietrzone, przepuszczalne i o umiarkowanej wilgotności. Najlepsze będzie lekko kwaśne pH – gleby wapienne nie są wskazane pod łubin.

Jakie jest zastosowanie łubinu trwałego

Bylina ta znajduje zastosowanie przede wszystkim w dekoracji ogrodu. Świetnie prezentuje się sadzona w dużych kępach na trawnikach, bądź w połączeniu z innymi bylinami. Pięknie dopełnia ogrody w stylu rustykalnym, ale i te bardziej nowoczesne. Dzięki ciekawej, strzelistej formie można wykorzystywać je na kwiaty cięte. Jako gatunek „nawożący” podłoże azotem, doskonale sprawdza się w rekultywacji podłoży zdegradowanych i słabych. 

Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja
Łubin trwały – uprawa i pielęgnacja, autor: Friends Chiltern Mt Pilot NPflickr.com

Pielęgnacja łubinu trwałego

O ile łubin trwały nie należy do wymagających w uprawie, warto zadbać o jego pielęgnację. Roślina ta może wymagać delikatnego zasilenia kompostem (najlepiej przed sadzeniem), co pozwoli uzyskać jej jeszcze piękniejsze kwitnienie. Po kwitnieniu warto z kolei kwiatostany przyciąć, co pozwoli przedłużyć kwitnienie rośliny również na jesień. Z cięcia można także pozyskiwać nasiona, które przechować możemy do kolejnej wiosny – pobrane z roślin nasiona należy przed ponownym wysiewem zaprawić przeciw szkodnikom i chorobom grzybowym. Jako roślina o stosunkowo wysokiej mrozoodporności nie wymaga zimowego okrycia – po zakończonym kwitnieniu przycinamy ją tylko nisko nad ziemią ok. 20 cm od podłoża. 

Szkodniki i choroby łubinu trwałego

Łubin trwały należy do stosunkowo odpornych na szkodniki i choroby roślin, jednak zdarza się, że atakują go mszyce przeniesione z innych roślin, ślimaki żerujące na młodych listkach lub oprzędzik szary, którego larwy żerują na korzeniach rośliny. Wśród chorób łubinu zdarzają się rdza łubinu, mączniak rzekomy i prawdziwy, szara plamistość liści (opadzina łubinu), antraknoza lub zgnilizna twardzikowa. 

Odmiany łubinu trwałego

Obfitość odmian łubinu trwałego sprawiła, że podzielono je na kilka głównych grup:

  • ‘Russel’ – to odmiany wysokie, osiągające nawet ponad 100 cm, oferujące różnorodne kolory kwiatów – w tym dwubarwne. Są one rozmnażane z siewu. Należą do niej odmiany takie jak ‘Kastellan’ (fioletowo-biała), ‘Schlossfrau’ (kwiaty różowo-białe), ‘Edelknaben’ czy ‘Mein Schloss’;
  • ‘Gallery’ to niewielkie łubiny osiągające do 50 cm i rozmnażane z siewu. Wśród nich znajdziemy odmiany jak ‘Gallery Blau’, ‘Gallery Gelb’ bądź ‘Gallery Rosa’;
  • ‘Camelot’ to grupa odmian o zwarty pokroju o małych kwiatostanach. Rosną do maksymalnie 50 cm i rozmnażane są z siewu. Wśród nich wymienić możemy odmianę ‘Beefeater’;
  • ‘West Country’ to odmiany do 60 cm wysokości o długich gronach i dużych kępach rozmnażane wegetatywnie. Należą do nich np. ‘Blossom’, ‘Cashmere Cream’, ‘Desert Sun’, ‘Manhatan Lights’ (kwiaty kremowo-różowe) lub ‘Perian Slipers.

Gdzie kupić sadzonki łubinu trwałego

Sadzonki łubinu trwałego najlepiej zakupić w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Wysokiej jakości produkty – w tym nasiona są tam odpowiednio zaprawiane, przez co są bardziej odporne na szkodniki i choroby. 

Łubin trwały jakie pH

Najlepszym odczynem podłoża pod łubin trwały będzie pH 5,0-6,5. 

Kiedy siać łubin trwały

Najwcześniej wysiewamy łubin końcem marca, jednak wysiany później również szybko urośnie. 

Łubin trwały ile na m2

W zależności od odmiany, łubin trwały wysiewać możemy w ilości od 90 co 120 nasion na m2. 

Jakie towarzystwo będzie najlepsze dla łubinu

Łubin trwały to roślina o wysokim i wąskim pokroju dlatego świetnie komponuje się z towarzystwem roślin rozłożystych. Ciekawym wyborem będzie zatem krwawnik pospolity lub aster alpejski. Bardzo dobrym sąsiedztwem będą również kosaćce, jastrunie, gipsówki bądź mieczyki. 

Kiedy zdecydować się na sianie łubinu

Sianie łubinu najlepiej zaplanować na późną wiosnę, gdyż niezwykle szybko kiełkuje. Optymalny będzie zatem maj, a nawet czerwiec – najlepiej wówczas, gdy zelżą wiosenne przymrozki. Rośliny wschodzą już po około dwóch tygodniach. 

Jak wygląda rozmnażanie łubinu trwałego

Łubin trwały rozmnażamy z nasion poprzez wysiew. Warto skorzystać z wysokiej jakości nasion, które będą zróżnicowane kolorystycznie, ale jednocześnie w podobnej wysokości. 

Fot. główna: DenesFeri, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Śledź:
Portal OgarnijOgród.pl to my, redaktorzy, ludzie z wiedzą, pasją i miłością do ogrodów. I tym właśnie się z Wami dzielimy tworząc powyższe treści z nadzieją, że będziemy współtworzyć Wasze ogrody kwiatowe, warzywniki, sady i trawniki.
Dodaj komentarz